Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Θέλω να κάνω  (σε έργο που παραιτήθηκε ο προηγούμενος μηχ/κος και είχε κάνει μόνο θεμελίωση)μια αναθεώρηση αδείας ως προς τα στατικά (από σκυρόδεμα σε προκάτ) και να αναλάβω και όλες τις επιβλέψεις. Στο πρόγραμμα:

1)Θα βάλω αναθεώρηση με ποσοστό;

2) Τι ποσοστό θα βάλω στην μελέτη που είναι μόνο τα στατικά; (για τα υπόλοιπα ισχύουν οι μελέτες του προηγούμενου μηχανικού)

3) Τι ποσοστό θα βάλω για την επίβλεψη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποσοστό της αναθεώρησης στο ορίζει η πολεοδομία.

Στις επιβλέψεις δεν αλλάζεις κάτι. Τις νόμιμες αμοιβές τις υπολόγισε ο πρώτος μηχανικός με την αρχική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω εισάγει τα στοιχεία του έργου, εργασίες και τον πίνακα 2. Πατάω υπολογισμό και μου βγάζει κανονικά συνολικό κόστος άδειας. Πως θα δω τα συνολικά ένσημα που βγάζει η άδεια; πατώντας στην προκαταβολή ΙΚΑ μου βγάζει μόνο την προκαταβολή και όχι τα ένσημα. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη ΥΠΟΣΤΕΓΟ ανοικτό από όλες τις πλευρές για τοποθέτηση των μηχανημάτων στον υπολογισμό των ενσήμων υπολογίζεται στο είδος ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΗ;

Link to comment
Share on other sites

έχω εισάγει τα στοιχεία του έργου, εργασίες και τον πίνακα 2. Πατάω υπολογισμό και μου βγάζει κανονικά συνολικό κόστος άδειας. Πως θα δω τα συνολικά ένσημα που βγάζει η άδεια; πατώντας στην προκαταβολή ΙΚΑ μου βγάζει μόνο την προκαταβολή και όχι τα ένσημα. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόστεγα δεν τα υπολόγιζε το πρόγραμμα γιατί στους πίνακες 1 & 2 δεν εμφανίζονται πουθενά στα έντυπα.

Αν στο οικείο υποκατάστημα στα ζητήσουν (αναγκαστικά εάν βγάλεις άδεια μόνο για υπόστεγο) τότε τον πίνακα 2 θα τον κάνεις στο χέρι ή τον κατεβάζεις απο τα downloads. Λογικά θα αλλάξει και η προκαταβολή.

 

Κάποιες διορθώσεις είναι να υλοποιηθούν στον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων, τώρα με το νέο ΦΕΚ. Ίσως να ενσωματωθεί και η πρότασή σου να υπολογίζεται το υπόστεγο ως γεωργική αποθήκη αφού προκύπτει οικονομικότερη λύση από τον πίνακα 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.

Εχω μια άδεια αναθεώρησης της αρχ/κής μελέτης με ποσοστό. Πέρασα τα στοιχεία στο πρόγραμμα και έκανε τον υπολογισμό- αλλά αναλυτικά υπολογίζει τους προυπολογισμούς και τις αμοιβές των μελετών μόνο σε σχέση με τον προυπολογισμό του ΤΕΕ [δηλαδή με το 118] και όχι με τον προυπολογισμό της πολοεοδομίας[45]. Στην πολεοδομία μου ζητάνε και τεύχος υπολογισμού των μελετών με τον προυπολογισμό της πολεοδομίας. Επι της ουσίας απ ότι καταλαβα το πρόγραμμα μου τύπωσε αναλυτικά ότι θα μου τύπωνε και το τεύχος του τεε. 

Υπάρχει τρόπος να βγάλω και αμοιβές μελετών αναλυτικά με προυπολογισμό πολεοδομίας?

Απ ότι κατάλαβα μου ζήτησε να βγάλω τα φορολογικά που θα πληρωθούν σε σχέση με τη διαφορά των προυπολογισμών τηςπολεοδομίας- παλιού και καινούριου.

Υπάρχει τρόπος από εδώ να γίνει αυτό ή μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί ειλικρινά έχω απελπιστέι, φαίνεται ότι αν δεν αγοράσω πρόγραμμα δεν θα μπορέσω να κάνω τη δουλείά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.