Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζητώ συγγνώμη και ανακαλώ άμεσα και καθολικά την δήλωση μου με την οποία υπονόησα οτι οι υπάλληλοι των πολεοδομιών χρηματίζονται. Ήταν ένα στιγμιαία λάθος το ατόπημα μου αυτό και υπόσχομαι να μην το επαναλάβω. Ουδέποτε έχει υποπέσει στην αντίληψη μου τέτοια περίπτωση υπαλλήλου και είμαι σίγουρος και σε κανέναν από εσάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας τιμάει να καταφερόμαστε έτσι σε δημόσιους λειτουργούς. Παρακαλώ να είμαστε πιο προσεκτικοι στα λεγόμενα μας, αλλά ακόμα πιο "δεικτικοί" όταν και αν πέσουν τέτοια φαινόμενα στην αντίληψη μας στο μέλλον.Η ελλάδα αλλάζει σελίδα υπό το φόβο της χρεοκοπίας(μάλλον είναι αργά και δεν θα αποφύγουμε το ποτήριον τούτο).Ας συνεισφέρουμε με τον τρόπο μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδή είμαι νέος μηχανικος και τώρα το ψάχνω το θέμα με τους ημιυπαίθριους να ρωτήσω τι είναι ο προκαταβλητέος φόρος 10%;

 

Όπως επίσης επειδή στην εθνική τράπεζα θα έχω πληρώσει όλο το ποσό της αμοιβής μου δεν θα έχω και τα παραστατικά εξόφλησης ή περιμένω κάτι και τα παίρνω άλλη μέρα;

 

Και κάτι τελευταίο πρέπει να ανοίξω δικό μου λογαριασμό στην εθνική τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο πρέπει να ανοίξω δικό μου λογαριασμό στην εθνική τράπεζα;

 

Δικό σου και μάλιστα ειδικό λογαριασμό (όψεως Μηχανικού). Θα έλεγα επίσης σε όλους να στέλνουν τους πελάτες για να πληρώνουν. Αν είναι να στηνόμαστε κάθε μέρα στην ουρά της ΕΤΕ (γιατί πρόκειται για ψιλολόγια εδώ και θα έχει συχνά καταθέσεις) ζήτω που καήκαμε! Δε μένει χρόνος να κάνουμε τίποτα άλλο! Επίσης θα πρέπει επιτέλους να εκσυγχρονιστεί το σύστημα και να ξεχάσουμε τα μπλε και τα πράσινα χαρτάκια. Στο 2010, στην εποχή του e-banking ζούμε. Θα πρέπει να κάνουν κάτι επιτέλους, ώστε να αρκεί ένα αποδεικτικό πληρωμής μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εισπράξεις την αμοιβή σου από τον πελάτη, πηγαίνεις στην εφορία και πληρώνεις το λεγόμενο ΦΕΜ, δηλαδή 10% του ποσού που εισέπραξες (του καθαρού χωρίς το ΦΠΑ) ως προκαταβλητέο φόρο. Το ποσοστό 10% είναι 4% νομίζω όταν πρόκειται για τοπογραφικό. Το χαρτί αυτό της εφορίας το κρατάς και 1)το βάζεις μαζί με τα φορολογικά όταν βγάζεις άδεια και 2)το χρησιμοποιείς στη φορολογική δήλωση του επόμενου έτους ώστε να αφαιρεθεί το ποσό που έχεις ήδη προκαταβάλει από το φόρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο;

 

α)κόβουμε δελτίο παροχής στον ιδιοκτήτη όταν μας δίνει τα χρήματα για τον ημιυπαίθριο και με το απόκομα πάμε στην τράπεζα να καταθέσουμε τα χρήματα;

 

β) χρειάζεται να υπολογίσουμε και το τσμεδε στην αμοιβη;

στο δελτίο παροχής νομιζω οτι δεν χρειάζεται ειναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Την ΑΠΥ την κόβεις όταν εισπράξεις τα χρήματα. Μπορείς να τα καταθέσεις εσύ στην ΕΤΕ ή να τα πάει ο ιδιοκτήτης.

 

ΤΣΜΕΔΕ δεν έχουμε σε αυτή την περίπτωση (έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει).

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου και μάλιστα ειδικό λογαριασμό (όψεως Μηχανικού). Θα έλεγα επίσης σε όλους να στέλνουν τους πελάτες για να πληρώνουν. Αν είναι να στηνόμαστε κάθε μέρα στην ουρά της ΕΤΕ (γιατί πρόκειται για ψιλολόγια εδώ και θα έχει συχνά καταθέσεις) ζήτω που καήκαμε! Δε μένει χρόνος να κάνουμε τίποτα άλλο! Επίσης θα πρέπει επιτέλους να εκσυγχρονιστεί το σύστημα και να ξεχάσουμε τα μπλε και τα πράσινα χαρτάκια. Στο 2010, στην εποχή του e-banking ζούμε. Θα πρέπει να κάνουν κάτι επιτέλους, ώστε να αρκεί ένα αποδεικτικό πληρωμής μέσω internet.

 

 

Εγώ που έχω απλό λογαριασμό ΕΤΕ δε μπορώ να κάνω κατάθεση για τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.