Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση

Έχουμε Η/Χ που χρησιμοποιείται σαν είσοδος πολυκατοικίας.

Οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν το 2006 και το έκλεισαν βάζοντας ένα νέο υαλοστάσιο στην άκρη του Η/Χ δημιουργώντας έτσι ένα προθάλαμο πριν την κύρια είσοδο. Τώρα θέλουν να το τακτοποιήσουν καταβάλλοντας τα ανάλογα έξοδα. Μπορεί να τακτοποιηθεί κοινόχρηστος χώρος παραμένοντας κοινόχρηστος ? Σε ποιο όνομα γίνεται η τακτοποίηση και ποιος είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τα πρόστιμα ? ο διαχειριστής ? ή γίνεται επιμερισμός στους ιδιοκτήτες ανάλογα με τα χιλιοστά ?

 

Σε όλα τα ονόματα της πολυκατοικίας αφού όλοι είναι συνιδ/τες. Απλά θα εξουσιοδοτήσουν έναν από αυτούς να αναλάβει την διαδικασία. Τα πρόστιμα θα βγουν αναλογικά από τον πίνακα ποσοστών της πολυκατοικίας.

 

Να ρωτήσω βρε παιδιά κάτι και εγώ. Συγγνώμη αν επαναλαμβανω ερώτηση που έχει απαντηθεί αλλά οι 42 σελίδες είναι πολλές που έχω διαβάσει για να τις θυμάμαι. Λοιπόν:

-Μέχρι πότε μπορεί να κάνει κάποιος την τακτοποίηση? Μέχρι το τέλος του έτους? Ή για πάντα εφόσον η άδεια του είναι προ 2/7/2009?

 

Μέχρι 28/10/2010 με ταχυδρομείο ή 28/12/2010 στην πολεοδομία.

 

-Μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει Η/Υ χώρους ή πατάρια χωρίς να έχει κλείσει την άδεια? η απορία μου φαίνεται περίεργη αλλά μου το ανέφεραν ως υπαρκτή δυνατότητα και ψάχνω γνώμες. Ευχαριστώ

 

Αφού δεν υποβάλλονται φωτογραφίες, θεωρητικά μπορεί. Αλλά φαντάσου να τον έχει δηλωμένο και να πάει μετά 5 χρόνια να τον κλείσει και να γίνει καταγγελία ή και αυτόφορο. Εκεί τι θα πει? γιατί ο "τακτοποιημένος" χώρος δεν αλλάζει ούτε χρήζει διαρύθμηση.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το εξής θέμα περί υπέρβασης δόμησης.

 

Σε ξενοδοχείο, έχει κλειστεί τμήμα περίπου 20 τ.μ. με κουφώματα αλουμινίου και οροφή με αλουμίνια και εσωτερική σκίαση και έχει δημιουργηθεί χώρος κύριας χρήσης που αποτελεί συνέχεια σαλονιού και από αυτό το κλεισμένο αίθριο πάει κανείς στον κήπο.

 

Ο ιδιοκτήτης επιμένει οτι δεν χρειάζεται άδεια για αυτό το αίθριο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν γνωρίζει αν είναι νόμιμο το αίθριο ή αν χρειάζεται άδεια και άρα αυτό είναι παράνομο?

 

Επιπλέον μπορείτε να επιβεβαιώσετε οτι αυτό δεν νομιμοποιείται βάσει του νέου νόμου, καθώς δεν αποτελεί κλεισμένο Η/Χ αλλά ούτε και υπόγειο για αλλαγή χρήσης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το εξής θέμα περί υπέρβασης δόμησης.

 

Σε ξενοδοχείο, έχει κλειστεί τμήμα περίπου 20 τ.μ. με κουφώματα αλουμινίου και οροφή με αλουμίνια και εσωτερική σκίαση και έχει δημιουργηθεί χώρος κύριας χρήσης που αποτελεί συνέχεια σαλονιού και από αυτό το κλεισμένο αίθριο πάει κανείς στον κήπο.

 

Ο ιδιοκτήτης επιμένει οτι δεν χρειάζεται άδεια για αυτό το αίθριο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν γνωρίζει αν είναι νόμιμο το αίθριο ή αν χρειάζεται άδεια και άρα αυτό είναι παράνομο?

 

Επιπλέον μπορείτε να επιβεβαιώσετε οτι αυτό δεν νομιμοποιείται βάσει του νέου νόμου, καθώς δεν αποτελεί κλεισμένο Η/Χ αλλά ούτε και υπόγειο για αλλαγή χρήσης?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Πες του ιδιοκτήτη να σκίσει τα πτυχία του...

Ο χώρος που περιγράφεις χρειάζεται οικοδομική άδεια για να κατασκευαστεί.

Έχει προσθέσει στο κτήριο δόμηση, όγκο και κάλυψη.

 

Αυτός ο χώρος δεν εξαιρείται από κατεδάφιση βάση του νέου νόμου.

Θα πρέπει να το νομιμοποιήσει αν έχει περιθώρια στους συντελεστές και δεν δημιουργεί πρόβλημα η θέση του στο οικόπεδο, με νέα Ο.Α. , ή να κάνει καμιά προσευχή να βγει νέος Μπιρμπιλονόμος σκούπα πολύ-πολύ αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Έχω την εξής υπόθεση,

στην οικοδομική άδεια κτιρίου φαίνεται σαν υπόγειο μόνο ένα τμήμα κάτω από το ισόγειο. Στην πράξη όμως έχει κατασκευασθεί υπόγειο στο σύνολο του νόμιμου περιγράμματος του ισογείου.

Στις τομές αλλά και στη στατική μελέτη φαινόταν ότι η θεμελίωση θα γινόταν καθ' όλη την κάλυψη στη στάθμη του υπογείου, Οπότε και το υπόλοιπο, πέραν του νόμιμου υπογείου θα παρέμενε με τα περιμετρικά του τοιχία κλειστό.

Τακτοποιείται;

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο. Η τακτοποίηση μιλάει για υφιστάμενους χώρους που εσύ πας και αλλάζεις την χρήση τους και όχι για χώρους που έγιναν καθ'υπέρβαση της αδείας. Κάπου άλλου λέει όμως για "προσθήκη χώρων" στο κέλυφος του κτιρίου. Τι εννοεί εκεί ο ποιητής? Το υπόγειο, με την ευρεία έννοια, περιλαμβάνεται σε αυτό το κέλυφος? Ισως ναι, ίσως όχι. Δεν είναι ξεκάθαρο. Επίσης τι αρχική χρήση

θα δηλωθεί?

 

Με την ίδια λογική υπάρχει ένας χώρος "τρύπα" (χωρίς πλάκα δαπέδου) στον α' όροφο σε διαμέρισμα. Σε εκείνο το σημείο έχουμε δηλαδή πιλωτή 3+3=6 μέτρα ύψος. Ο χώρος αυτός έκλεισε σε δωμάτιο. Τακτοποείται?

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω και με την λέξη κλειδί της "προσθήκης χώρου" στο κέλυφος του κτιρίου, θα μπορούσε. Αλλάζει χρήση από χώρο πιλωτή σε χώρο κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

@ kostaskk, στην ερμηνευτική εγκύκλιο ορίζει τον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο από το δάπεδο του υπογείου έως το δώμα ή τη στέγη. Ο χώρος σου είναι θεμελίωση. Θα έπρεπε πρώτα να νομιμοποιήσεις την επέκταση του υπογείου έως τις 2.7.2009 και μετά να ρυθμίσεις την χρήση του χώρου.

Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα και μόνο τα απίθανα είναι πιθανά... θα σε συμβούλευα να περιμένεις λιγάκι να αποκτήσουν την σχετική εμπειρία οι υπάλληλοι, και μετά να κάνεις μια ερώτηση στην πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο, μπας και... ποτέ δεν ξέρεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση.

Σε περίπτωση κλιμακωτού συντελεστή τι βάζουμε στο "εμβαδόν της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια" ??

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις τον υπολογισμό σου, ακριβώς σαν να ήταν οικόπεδο (κλιμακωτά).

Link to comment
Share on other sites

Πες του ιδιοκτήτη να σκίσει τα πτυχία του...

Ο χώρος που περιγράφεις χρειάζεται οικοδομική άδεια για να κατασκευαστεί.

Έχει προσθέσει στο κτήριο δόμηση, όγκο και κάλυψη.

 

Αυτός ο χώρος δεν εξαιρείται από κατεδάφιση βάση του νέου νόμου.

Θα πρέπει να το νομιμοποιήσει αν έχει περιθώρια στους συντελεστές και δεν δημιουργεί πρόβλημα η θέση του στο οικόπεδο, με νέα Ο.Α. , ή να κάνει καμιά προσευχή να βγει νέος Μπιρμπιλονόμος σκούπα πολύ-πολύ αυθαιρέτων.

 

Ευχαριστώ.. και εγώ αυτό φαντάστηκα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.