Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Χρειάζεται οργιώδη φαντασία για να φέρω την εικόνα μπροστά μου! :grin: Τι δεξαμενή είναι αυτή που κατάφεραν να την κάνουν κατοικία;; Είναι κτίσμα; Εντός του κτιρίου; Εκτός; Σε επαφή με αυτό;

 

Υπόγειο κτίσμα, σε επαφή με το υπόγειο της ιδιοκτησίας και σε ίδιο ύψος με αυτό. Ετσι, έκαναν το υπόγειο κατοικία και το επέκτειναν και εντός της υπόγειας δεξαμενής νερού. Κοινή πρακτική στα νησιά. Στην άδεια (διάγραμμα κάλυψης, αρχ/κά, στατικά) περιγράφεται επακριβώς, αλλά φυσικά δεν έχει μετρήσει ούτε στην κάλυψη, ούτε στον όγκο του κτιρίου. Από την άλλη πάλι, ούτε οι άλλοι υπόγειοι χώροι μετρούν στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν έχει υπολογιστεί στην κάλυψη, δεν ρυθμίζεται.

 

ένα υπόγειο μπορεί να μην προσμετράται στον όγκο, όμως περιλαμβάνεται μέσα στον "όγκο" του κτηρίου, με την ερμηνεία που δίνει ο 3843 στην έννοια "όγκος". Στην δική σου περίπτωση η "επέκταση" είναι εκτός νομίμου περιγράμματος

 

 

edit: αλήθεια, τι εννοείς υπόγειο κτίσμα; δεν έχει καθόλου υπέργειο κομμάτι; σε κυκλαδονήσι είναι; (Σαντορίνη ας πούμε; )

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ωραίο νησί γίνεται αυτό;

Επειδή ακριβώς γίνεται σε όλες τις Κυκλάδες και επειδή οι Κυκλάδες έχουν καλές Τιμές Ζώνης και πλούσιους ιδιοκτήτες (καλό έσοδο δηλαδή, εδώ λένε για μνημόνιο έως το 2020 λόγω υστέρησης εσόδων), σίγουρα έχει τεθεί στις αρμόδιες Πολεοδομικές Υπηρεσίες των νησιών αυτών. Ρώτησε καλύτερα εκεί. Είναι κάτι το οποίο το αντιμετωπίζει μερίδα (μικρή) και δύσκολο να απαντηθεί με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν έχει υπολογιστεί στην κάλυψη, δεν ρυθμίζεται.

 

ένα υπόγειο μπορεί να μην προσμετράται στον όγκο, όμως περιλαμβάνεται μέσα στον "όγκο" του κτηρίου, με την ερμηνεία που δίνει ο 3843 στην έννοια "όγκος". Στην δική σου περίπτωση η "επέκταση" είναι εκτός νομίμου περιγράμματος

 

 

edit: αλήθεια, τι εννοείς υπόγειο κτίσμα; δεν έχει καθόλου υπέργειο κομμάτι; σε κυκλαδονήσι είναι; (Σαντορίνη ας πούμε; )

 

Είναι καθαρά υπόγειο. Ευχαριστώ πάντως. Νομίζω πως έχεις δίκιο. Θα ρωτήσω και στη πολεοδομία, όπως λέει και ο ssouanis.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Έχω μια περίπτωση που ο συντελεστής δόμησης είναι 0,6 και για ένα κομμάτι του οικοπέδου (150 τ.μ.) προβλέπεται υποχρεωτικά κατάστημα και έχει συντελεστή 1,4. Η δόμηση βγήκε ως εξής:

 

150 x 1,4 = 210

450 x 0,6 = 270

σύνολο =480 τ.μ.

 

Ποιον συντελεστή να βάλω?

 

Και άλλο ένα ερώτημα.

Στην περίπτωση 2 ιδιοκτητών ή επικαρπίας, οι εξουσιοδοτήσεις γίνονται σε 3ο ή από τον ένα ιδιοκτήτη στον άλλο και ο 2ος στον μηχανικό (π.χ.)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι παρόμοιο ρώτησα και εγώ προσφατα, καταλήξαμε ως εξής:

480(επιτρ. δόμηση)/600(εμβαδόν οικοπέδου)= ο ΣΔ που εφαρμόστηκε.

Και βάζεις αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση 2 ιδιοκτητών ή επικαρπίας, οι εξουσιοδοτήσεις γίνονται σε 3ο ή από τον ένα ιδιοκτήτη στον άλλο και ο 2ος στον μηχανικό

σε περίπτωση περισσότερων συνιδιοκτητών και τα δύο είναι δεκτά (εγώ προτιμώ όλοι να εξουσιοδοτούν εμένα)

σε περίπτωση επικαρπίας ο επικαρπωτής δεν παίζει ρόλο, ο ψιλός κύριος κάνει την ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά, ώστε να αναδιοργανωθεί.

 

Για θέματα που αφορούν τον ν. 3483/10 παρακαλώ δείτε αυτό πρωτού γράψετε.

 

Ευχαριστώ,

 

achille.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.