Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

... εάν είστε τόσο ευερέθιστος θα ήταν καλύτερο να μην απαντάτε σε ερωτήσεις ....

 

Αυτό αγαπητέ πως το διαπίστωσες ? (μετά απο 3 απαντήσεις μου στις ερωτήσεις σου) !!

Ειλικρινά, πως το διαπίστωσες ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγαπητέ πως το διαπίστωσες ? (μετά απο 3 απαντήσεις μου στις ερωτήσεις σου) !!

Ειλικρινά, πως το διαπίστωσες ??

 

Διέκρινα μια αρμητική διάθεση, συγγνώμη αν έκανα λάθος. Ωστόσο πιστεύω ότι αυτό που ρωτάω δεν είναι τόσο προφανές. Πρόκειται για χώρο αποθήκης αυτοτελή ιδιοκτησία ο οποίος νοικιάζεται. Η χρήση του ναι μεν ειναι κατοικία από τον ενοικιαστή για τον ιδιοκτήτη όμως αποφέρει εισόδημα. Μήπως το άλλη κατοικία αναφέρεται σε 2η κατοικία ή εξοχική κατοικία επομένως ηπερίπτωση ενοικίασης εμπίπτει στην κατηγορία της άλλης χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

... συγγνώμη αν έκανα λάθος ...

Ναί, έκανες λάθος. Δεν χρειάζεται συγγνώμη, είμαστε συνάδελφοι !!!

Λοιπόν, υπάρχουν 3 κατηγορίες.

Η πρώτη είναι για ακίνητο πρώτης κατοικίας, δηλαδή ο ιδιοκτήτης διαμένει στο ακίνητο.

Η δεύτερη είναι για ακίνητα άλλης κατοικίας, δηλαδή ο ιδιοκτήτης δεν διαμένει στο ακίνητο (π.χ. είναι άδειο, είναι ενοικιασμένο κ.λ.π.)

Η τρίτη κατηγορία είναι άλλη χρήση, πλήν κατοικίας (π.χ. κατάστημα).

Η χρήση αναφέρεται συνολικά στο ακίνητο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να είναι δηλωμένος ο χώρος στην άδεια, ο ιδιοκτήτης δηλώνει τη νέα χρήση του ακινήτου.

Εάν είναι δηλωμένος σαν αποθήκη και ενοικιάζεται σαν κατοικία, τότε εμπίπτει στην κατηγορία άλλη κατοικία.

Εάν είναι δηλωμένο σαν αποθήκη και ενοικιάζεται σαν κατάστημα τότε εμπίπτει στην κατηγορία άλλη χρήση.

 

Κύριε Διονυσόπουλε χαρά στο κουράγιο σας.

Προς Στα: εάν είχατε διαβάσει και μερικά ακόμη θέματα όπου συμμετέχει ο κύριος Διονυσόπουλος θα είχατε αντιληφθεί ότι μόνο ευερέθιστος δεν είναι. Αντίθετα διαβάζοντας τις απαντήσεις του πιστεύω ότι έχει Ιώβεια υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη είναι για ακίνητο πρώτης κατοικίας, δηλαδή ο ιδιοκτήτης διαμένει στο ακίνητο.

 

Σχετικά με το τι είναι πρώτη κατοικία δεν το έχω καταλάβει καλά-

το είχα ρωτήσει και παραπάνω αλλά εξακολουθώ να έχω απορία.

Συγνώμη που ξαναρωτώ:

Αρκεί ο ιδιοκτήτης να διαμένει σε ένα σπίτι για να θεωρηθεί αυτό ως πρώτη κατοικία του? Μου φαίνεται πώς όχι - θα είναι μεν η κύρια κατοικία του αλλά όχι αναγκαστικά η "πρώτη κατοικία" με την έννοια που το ζητά ο νόμος αυτός. Διότι ο ίδιος ιδιοκτήτης μπορεί να έχει στην κατοχή του προτού αποκτήσει την τελευταία αυτή κύρια κατοικία του και άλλο ακίνητο-κατοικία της οποίας το μέγεθος/τα τμ να καλύπτει τις ανάγκες στέγασης του ίδιου και της οικογένειας του - σε κάποιο site λογιστικό πήρε το μάτι μου ότι για το ζευγάρι είναι 70τμ + 20 τμ επιπλέον για κάθε παιδί.

Στην περίπτωση αυτή κύρια κατοικία είναι αυτό το πρώτο ακίνητο - έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι το θεωρεί η εφορία και το έχουν γράψει και στο νόμο τούτο. Όλα τα άλλα που θα έχει στην κατοχή του θα είναι "άλλες κατοικίες" και ας διαμένει μόνιμα σε μία από αυτές.

Βέβαια ότι δηλώσει ο ιδιοκτήτης η πολεοδομία το δέχεται - το θέμα είναι αν είναι και σωστό ή τέλος πάντων αν είναι λάθος να γνωρίζει ότι το δηλώνει πρώτη κατοικία χωρίς να είναι πραγματικά γιατί δήθεν νόμιζε ότι εννούσε την κύρια κατοικία του.

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτηματα εχω συναδερφοι:

1. οταν εχω ΜΣΔ στο διαμερισμα που με αφορα τι λαμβανω σαν συντελεστη δομησης στο Εμβ. Η.Χ/Σ.Δ.; Του ΜΣΔ ή το συνολικό;

2.τελικά πως υπολογιζουμε τον Η.Χ.; οπως στο διαγραμμα κάλυψης; με τους τοιχους, τα καγκελα τους κ.λ.π.; ή νομιμοποιούμε μόνο το καθαρό εμβαδόν τους με την λογική οτι αυτό αλλάζει χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

δύο ερωτησούλες αν ξέρει κανείς να απαντήσει.

 

1. όταν ο ιδιοκτήτης δεν είναι φυσικό πρόσωπο αλλά πχ. κατασκευαστική ΟΕ, τότε στις υπεύθυνες δηλώσεις μπαίνουν τα στοιχεία της εταιρίας και όχι του νόμιμου αντιπροσώπου;

Τότε ως γνήσιο της υπογραφής τι βεβαιώνετε από τα ΚΕΠ;

 

2. όταν ο ψιλός κύριος είναι ανήλικος ή διαμένει στο εξωτερικό, τότε μπορεί να κάνει ο επικαρπωτής την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

δύο ερωτησούλες αν ξέρει κανείς να απαντήσει.

 

1. όταν ο ιδιοκτήτης δεν είναι φυσικό πρόσωπο αλλά πχ. κατασκευαστική ΟΕ, τότε στις υπεύθυνες δηλώσεις μπαίνουν τα στοιχεία της εταιρίας και όχι του νόμιμου αντιπροσώπου;

Τότε ως γνήσιο της υπογραφής τι βεβαιώνετε από τα ΚΕΠ;

 

2. όταν ο ψιλός κύριος είναι ανήλικος ή διαμένει στο εξωτερικό, τότε μπορεί να κάνει ο επικαρπωτής την διαδικασία;

 

επειδη προκειται για ΟΕ τότε μαλλον ισχυεί ό,τι και στις συνιδιοκτησιες δλδ μπαινει το ονομα του ενος στην αίτηση και υπογραφουν και οι δυο και Υ/Δ και απο τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 είναι άσχετο από το 2 στις ερωτήσεις μου.

 

Εφόσον υπάρχει νόμιμος αντιπρόσωπος γιατί να πρέπει να υπογράψουν όλοι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.