Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μέτρα - Ποιές συνήθειες από την καθημερινότητα σας θα περικόψετε και ποιές οχι?


VVT

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με zavi και επαυξάνω...

Επέλεξα να φύγω από την πόλη που σπούδασα και να έρθω στην επαρχία, παρότι νέα και άπειρη μηχανικός, για να μπορώ να ζω πιο ανθρώπινα...Για να μην σκέπτομαι τα χρήματα για τον καφέ που θα πιώ, την ταβέρνα που θα πάω μια φορά την εβδομάδα και το κάθε τσιγάρο που στρίβω. Και φυσικά, όποτε μπορώ και θέλω, κάνω και το ταξιδάκι μου Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και τα σπάω μια χαρά. Εάν σταματήσει να μου προσφέρει λοιπόν και η επαρχία αυτές τις μικρές "πολυτέλειες", θα πάω κάπου που να μπορώ να ζήσω όπως θέλω (και δεν έχω και τίποτα τρελές απαιτήσεις) και στην Ελλάδα μόνο για τουρισμό...

Link to comment
Share on other sites

Θα την πατήσετε όλοι όπως οι Αλβανοί!

Εγκαταλείψανε την πατρίδα τους πρίν 15 χρόνια και τώρα που επιστρέφουν συνειδητοποιούν πως όλα τα παράλια της Αδριατικής έχουν αγοραστεί από Ιταλούς επενδυτές σε τιμή ευκαιρείας!

Τώρα θέλουν να πάνε μία εβδομάδα διακοπές στην πατρίδα τους και τα σκάνε στους Ιταλούς ιδιοκτήτες ξενοδοχειακών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

- Οικονομική οδήγηση στη δεξια λωρίδα με 5η και 80km/h

- Καφές απο everest και περίπατος

- Σταθερό κινητό αφού προηγηθεί έρευνα αγοράς τα φθηνότερο και αργότερο. Ας σέρνεται ο υπολογιστής

- Ψώνια ποτέ δεν έκανα

- Ευκαιρία για όσπρια και φρούτα που έτσι κι αλλιώς τα γουστάρω

-Επαρχία για πιο φθηνή ζωή (πχ Χαλκίδα) ή στην εσχάτη των περιπτώσεων εξωτερικό για εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Brasco, λες να πουλήσουν οι γονείς μου το πατρικό στο χωριό σε Ιταλούς επιχειρηματίες?

Θέλω να πιστεύω ότι κάπου θα έχω να μείνω...Για δουλειά λέω να πάω, δεν έχω σκοπό να ξεσηκώσω όλο το σόι για ομαδική μετανάστευση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κόψω για αρχή:

- το ΦΠΑ

- την Εφορία

γιατί πλέον θα σταματήσω να κόβω αποδείξεις για το παραμικρό. Μόνο σε υποθέσεις που δεν μπορώ να πληρωθώ χωρίς απόδειξη θα κόβω πια....

Link to comment
Share on other sites

Ποια συνηθεια εκοψα?....να μενω θεσσαλονικη.

 

Δε λεω, οικονομικοτατο το χωριο μου (με 2 ευρω κανεις ντουζ με καφε, με 2,5 γεμιζεις τη μπανιερα με μπυρα...χωρια οι αποστασεις που ειναι μηδαμινες και με 2 ευρω βενζινη γυρνας μεχρι κ τους χωματοδρομους) κ οι γυρω περιοχες αλλα δε ζεις. Ζεις για να δουλευεις. Κ αυτο γιατι δεν εχει τιποτε αλλο να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Με μια ανακατάταξη στο σπίτι μας (μεζονέτα) εγώ λέω να κόψω ... το γραφείο μου! Να το κλείσω δηλαδή και να μεταφερθώ στο σπίτι είναι στην ίδια περιοχή - έτσι και αλλιώς ανθρωπος σχεδόν δεν πατάει το τελευταίο καιρό....

Εκείνο που δε θέλω να κόψω αλλά αντίθετα να ενισχύσω είναι τα αγγλικά και γενικά οι ξένες γλώσσες στα παιδιά μου - να μπορέσουν να βγουν έξω και τουλάχιστον να ξέρουν να συννενοηθούν, ένα "κλικ" πάνω από τους Αλβανούς όταν ήρθαν εδώ.....

Για το μεγάλο μου γιο που σε 1-2 χρόνια πρέπει να αρχίσουμε τα φροντιστήρια για τις πανελλαδικές (ξέρετε δωρεάν παιδεία με τουλάχιστον 500-600 ευρώ το μήνα σε ένα μέσο τμήμα προετοιμασίας....)λέω να τον στείλω κατευθείαν έξω, οπουδήποτε αλλού εκτός από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε Zografos_k νομίζω ότι στο χωριό έχω να κάνω πολλά περισσότερα και δημιουργικά και ουσιαστικά εκεί ζω Βέβαια αυτά είναι γούστα όμως τώρα συνειδητοποίησα ότι πριν στην Αθήνα δεν ζούσα παρόλο που τότε που ήμουν εκεί ήταν πιο ανθρώπινη από τώρα και παραθέτω δραστηριότητες που δεν χρειάζονται χρήματα

 

- Αθλητισμός (είμαι μέλος σε σύλλογο παλαιμάχων ποδοσφαιριστών)

- μέλος σε θεατρικό εργαστήρι

- Μέλος σε πολιτιστικό σύλλογο ( προσπαθούμε να αναστήσουμε παλαιά πανηγύρια)

- βόλτες και εκδρομές σε απίθανα μέρη που αγνούσα παλαιότερα με παρέα

- μέλος σε ναυτικό όμιλο (αν υπάρχει θαλασσα-εδώ είμαι τυχερός) περπλανήσεις σε ιστιοφόρο με φίλους

- ουζάκι στην παραλία με φίλους (αυτό έχει ένα μικρό κόστος αν γίνει σε κατάστημα)

- συγκεντρώσεις με φίλους σε σπίτια και χορό

κλπ

Και επειδή και η δουλειά είναι σημαντικό μερος αυτού που λέμε ζωή , εδώ είναι πιο δημιουργική γιατί το αποτέλεσμα αυτής έχει άμεσο αντίκτυπο στις συνθήκες ζωής του περιβαλλοντος που δραστηριοποιούμε (ειδικά γα μας τους μηχανικούς)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με zavi και επαυξάνω...

Επέλεξα να φύγω από την πόλη που σπούδασα και να έρθω στην επαρχία, παρότι νέα και άπειρη μηχανικός, για να μπορώ να ζω πιο ανθρώπινα...Για να μην σκέπτομαι τα χρήματα για τον καφέ που θα πιώ, την ταβέρνα που θα πάω μια φορά την εβδομάδα και το κάθε τσιγάρο που στρίβω. Και φυσικά, όποτε μπορώ και θέλω, κάνω και το ταξιδάκι μου Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και τα σπάω μια χαρά. Εάν σταματήσει να μου προσφέρει λοιπόν και η επαρχία αυτές τις μικρές "πολυτέλειες", θα πάω κάπου που να μπορώ να ζήσω όπως θέλω (και δεν έχω και τίποτα τρελές απαιτήσεις) και στην Ελλάδα μόνο για τουρισμό...

 

Ίδια φάση και προσπαθώ να το παλέψω. Με όλα αυτά που ακούγονται βέβαια απογοητεύομαι μερικές φορές, αλλά θα επιμείνω με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.