Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μέτρα - Ποιές συνήθειες από την καθημερινότητα σας θα περικόψετε και ποιές οχι?


VVT

Recommended Posts

δεν θα αλαξω απολυτως τιποτα.θα συνεχισω στον ιδιο ρυθμο...

 

Αρχονταςςςςςς !

 

 

Μακάρι να μπορούσα να συνεχίσω χωρίς κάποιες περικοπές

 

Κατά σειρά και αναλόγως προτεραιοτήτων , θα μειωθούν ή θα κοπούν :

 

- Περιττές μετακινήσεις

- Λογαριασμοί ΔΕΚΟ και κινητής τηλεφωνίας

- Καφέδες - τυρόπιττες - κ.λ.π.

- Φαγητό εκτός οικίας πέρα από 1 ταβερνάκι την εβδομάδα

- Εφημερίδες - Περιοδικά

- Αγορές ρουχισμού εκτός προσφορών

 

Και η λίστα δυστυχώς θα αυξάνεται ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-Θα κόψω τις άσκοπες βόλτες

-Θα οδηγάω πιο οικονομικά

-Θα πηγαίνω για καφέ έξω μία φορά την εβδομάδα

(για φαγητό έξω ούτε να το συζητάμε..)

-Θα κάνω πιο οικονομικά δώρα και μόνο όπου έχω πραγματικά υποχρέωση

-Θα αγοράζω πιο οικονομικά ρούχα

-Δεν θα βλέπω τηλεόραση καθόλου.

 

Δεν θα σταματήσω:

 

-Να χαμογελώ

-Να κάνω πλάκα, να κάνω τους άλλους να γελούν

-Το γυμναστήριο

-Να πηγαίνω διακοπές 1 φορά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

-Να χαμογελώ

-Να κάνω πλάκα, να κάνω τους άλλους να γελούν

-Το γυμναστήριο

-Να πηγαίνω διακοπές 1 φορά το χρόνο.

 

Αυτά τα ξέχασα να τα γράψω αλλά χωρίς χαμόγελο και αισιοδοξία , ειδικά στο καθεστώς οικονομικής κατοχής που μόλις ξεκινήσαμε να ζούμε, άστα να πάνε ...

 

 

Υ.Γ. : Όπως φαίνεται σε λίγο και οι διακοπές θα αποτελούν συνήθεια πολυτέλειας ...

Όσοι έχουμε εξοχικά , θα ξαναζήσουν τις παλιές τους δόξες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως freelancer,έχω περικόψει ΟΛΑ τα περιττά από τον Ιανουάριο του 2008.

 

Με λίγα λόγια,ξοδεύω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα,που αντιστοιχούν στο κοινωνικό κ μορφωτικό επίπεδό μου.

 

Δηλαδή:

 

ΔΕΝ θα κόψω το φαγητό σε ταβέρνα μια φορά το μήνα.

ΔΕΝ θα κόψω το κάπνισμα.

 

Όλα τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα να τα αναφέρω,καθώς όπως είπα ζω με τα απολύτως απαραίτητα.

 

Θα ζήσω έτσι όσο αντέχω,μέχρι να αναγκαστώ να φύγω από τη χώρα.Αρνούμαι να ζήσω στην εξαθλίωση σώνει κ καλά μόνο κ μόνο για να πίνω καφέ στον ήλιο (διότι,αν το καλοσκεφτείτε,τίποτε άλλο δεν προσφέρει αυτή η χώρα).

 

Κ μετά θα την κάνω για εξωτικούς προορισμούς,εκεί όπου οι υπηρεσίες μηχανικού αμοίβονται μια χαρά κ όλοι προσκυνάνε στις γνώσεις του.

 

Πολύ απλό.

 

Ευχαριστώ πολύ όσους θα κάνουν το σκ@τό τους παξιμάδι για να σωθεί αυτή η χώρα,διότι τέτοιες γραφικές χώρες δεν αξίζουν να σβήσουν από το χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα,

αφού παγώνει, όπως βλέπω, το 70% των οικονομικών συναλλαγών που θα λαμβάνουν χώρα τα μέτρα θα έχουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Και στο 50% να πάει ο ΦΠΑ, οι συνολικές εισροές στα ταμεία από την άμεση και έμμεση φορολόγηση (βενζίνες, τσιγάρα κλπ) θα είναι μικρότερες.

 

Μήπως τα μέτρα θα έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα;

 

Μήπως η Σπυριδούλα έχει δίκιο;

 

Πάντως σε λίγες εβδομάδες θα εμφανιστεί και πάλι το πλαφόν στην εξαγωγή συναλάγματος (όπως τον παλιό καλό καιρό...)

Κάποιοι θέλουν να ανακατανείμουν (ξανά) τον πλούτο μέσω των τραπεζών.

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμος του αυτοκινητου στα απολυτως απαραιτητα, και πιο οικονομικη οδηγηση.

Με 1,64 η αμολυβδη εδω ειναι δρομολογιο και ευρω...

Τα υπολοιπα τα εχω κοψει ολα, εκτος απο το τσιγαρο που δεν χρειαστηκε να το κοψω γιατι δεν το εχω αρχισει καν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Σπυριδούλα έχει δίκιο;

 

H Σπυριδούλα, σε πολλά έχει δίκιο. Απλά , κάποιες φορές επιμένει να γίνεται καυστική !

 

Πάντως σε λίγες εβδομάδες θα εμφανιστεί και πάλι το πλαφόν στην εξαγωγή συναλάγματος (όπως τον παλιό καλό καιρό...)

Κάποιοι θέλουν να ανακατανείμουν (ξανά) τον πλούτο μέσω των τραπεζών.

 

Αφού όταν είχαμε ακόμη διαπραγματευτική δύναμη δεν "βαρέσαμε" κανόνι να στείλουμε τα ανδρείκελα του ΔΝΤ και της ΕΚΤ σπίτι τους και αφού η εγχώρια πολιτική σκηνή είναι διαβρωμένη μέχρι σήψης , ας προσέχαμε ποιούς εκλέγαμε ...

 

Οι τράπεζες τρίβουν τα χέρια τους. Οι τοκογλύφοι/εκβιαστές (με τη βούλα του νόμου) , θα βρούν πεδίο δράσης λαμπρό από παντός είδους κατασχέσεις.

 

Και το πάρτυ μόλις αρχίζει ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές πλαφόν στην εξαγωγή συναλλάγματος και αναφέρεσαι σε μιά χώρα της ευρωζώνης , τι ακριβώς εννοείς ?

 

Αυτό που θα γίνει και μάλλον είναι και σωστό είναι αυτό που είπε σήμερα το πρωι ο Ελληνας αντιπρόεδρος των Βρεττανών τραπεζιτών , ότι η νομοθεσία της ΕΕ επιτρέπει από την εφορία να ζητήσει τον κατάλογο με τα ονόματα και τα ποσά αυτών που έβγαλαν τα λεφτά τους από την χώρα , γιατί γιά αυτή την μεταφορά δεν υπάρχει τραπεζικό απόρρητο .

 

Οπότε η εφορία μπορεί να τους καλέσει γιά το πόθεν έσχες .

 

Βέβαια καλό θα ήταν να μπεί ένα πλαφόν από ποιό ποσό και πάνω θα καλέσουν γιατί αυτοί θα καλέσουν τους καταθέτες των 30-50000 γιατί τα ονόματα των μεγάλων κάνουν τζιιιιζ .

 

 

 

ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΚΑΓΙΕΕΕΝ , ΟΛΙ ΡΕΕΕΝ , ΟΛΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κρίση με έχει χτυπήσει εδώ και πολύ καιρό έχω ήδη κόψει:

Τον έτοιμο καφέ το πρωί - Τον φτιάχνω σπίτι μου

Ταβέρνα τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα - Μαγειρεύω συχνότερα και πάω 2 φορές το μήνα το πολύ

Καταναλωτική μανία - Ψωνίζω λιγότερα όχι σε ποιότητα, (εκεί δεν κάνω εκπτώσεις) αλλά σε ποσότητα...

Προσπαθώ να μειώσω και το τσιγάρο αλλά δεν βλέπω Φως!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας παρει η μπαλα ολους...δυστυχως...Και του ιδιωτικου τομεα και τους ελευθερους επαγγελματιες...

 

Εγω σας λεω οτι τα χοντρα θα κοπουν απο ολους..βολτες, καφεδες, φαγητα, ταξιδια, ρουχισμος...Τα απολυτως απαραιτητα...

 

Αλλα εγω εξακολουθω να πιστευω οτι λεφτα υπαρχουν..(μαυρα εννοω..) απο πολυ κοσμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.