Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση ορθών τάσεων


 

Recommended Posts

@@ AlexisPap Καποιος εχει μπλεξει την ασκηση....

 

Ας τη σκαναρει ο φοιτητης μας να την ανεβασει να τη λυσουμε....

 

Η διατμηση ειναι λιγο "μη χειροπιαστη" αλλα πιο ευκολη απο τη διαξονικη καμψη...

 

Για να δουμε..

 

Αυτο που εγραψες..Αν δεν ασκειται στο κεντρο διατμησης η τεμνουσα, βραστα...Μπαινει κ η στρεψη μεσα....

 

Μηπως η ασκηση δινει καμια δοκο και τα Μχ,Μψ εχουν προκυψει απο στατικη επιλυση..???

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα έιναι ότι δεν λέει που ασκέιται η τεμνουσα.απλα πεταει ενα Τy.Η ασκηση ζητάει και την ιδανική τάση στο σημείο που καταπονέιται περισσότερο σύμφωνα με Τresca.

 

έγραψα στο πρώτο μήνυμα τα δεδομένα της ασκησης και το σχήμα ακριβώς.και μου ζητάει α)ορθές τάσεις διατμητικές πως κατανέμοντε και β) την ιδανική τάση σύμφωνα με ψριτήριο Tresca στο ποιο καταπονούμενο σημείο της διατομής.έιμαι Ιταλία και εκανα όσο καλύτερη μετάφραση μπορώ της άσκησης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αφού θέλει Τresca πρόκειται για διάτμηση... Αν δεν λέει κάτι άλλο τότε το σημείο εφαρμογής της τέμνουσας είναι το κέντρο διάτμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε με τα βασικα...

 

1. Ροπες αδρανειας τις τυχαιας αυτης διατομης.. Ιχ, Ιy

2. Κέντρο βαρους

 

Υπολογισε αυτα και προχωραμε..... (μη με ρωτησεις πως τα υπολογιζεις..)

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο tresca υπολογίζει την μέγιστη επιτρεπτή διατμητική τάση για δοθέν ζεύγος ορθών τάσεων (διαξονική καταπόνηση). Άρα μάλλον δεν είναι ιδανική, αλλά επιτρεπτή η τάση... Επιπλέον εδώ η καταπόνηση είναι μονοαξονική. Έχουμε μόνο σz ενώ τα σy=0 και σx=0 (κακή διατύπωση, σε όρους κυρίων τάσεων παραμένει διαξονική:oops:). Και έχουμε και τyz. Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι πως θα εφαρμόσεις το κριτήριο τρεσκα, αλλά σε ποιό σημείο θα το εφαρμόσεις. Διότι στις ακραίες ίνες όπου μεγιστοποιείται η ορθή τάση η διατμητική είναι 0, ενώ στον κεντροβαρικό άξονα που μεγιστοποιείται η διατμητική μηδενίζεται η ορθή.

Μήπως όμως εφαρμόζετε το κριτήριο για την μέση διατμητική τάση; Αυτό το ξέρεις μόνο εσύ. Προφανώς το μάθημα είναι Μηχανική των παραμορφωσίμων σωμάτων. Λογικά έχετε μάθει ποια είναι η κατανομή (παραβολική) των διατμητικών τάσεων στην διατομή. Γράψε τι εφαρμόζετε (παραβολική κατανομή ή μέση τάση), για να μην λέω άσχετα...

Link to comment
Share on other sites

σΤresca= ((σχ-σψ)^2+4τχψ^2)^1/2

 

ναι επτρεπομενη ταση θα εννοει...Μια δοκιμη στις κρισιμες θεσεις θα δειξει τη δυσμενεστερη...

Link to comment
Share on other sites

Αλοίμονο αν δεν ήξερα να βρω Ιχ Ιψ .ξέρω την διαδικασία και για να εξήγούμαι δεν απάιτησα να μου λύσετε την άσκηση .Την έχω φτάσει στις ορθές τάσεις και ε΄πειδή μου έιπατε να ανέβάσω την άσκηση ακρίβως έτσι έκανα.Απλά ρώτησα τι γίνεται με την τέμνουσα επειδή δεν μου λέει η άσκηση που ασκέιται.το μάθημα έιναι τεχνική κατασκέυων alexispap που με ρώτησες και περιλαμβάνει και στατική και μηχανική.Οσο για το τι εφαρμόζουμε ,εφαρμόζουμε παραβολική κατανομή στις διατμητικές.Εχω λύσει πολλές διατομές αλλά αυτή με διαξονική καμψη και ασύμμετρη διατομή με μπέρδεψε.

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο διατμησης ασκηται λογικα... Δεν μπορεις την παρεις αυθαιρετα..

Γιαυτο ρωτησα αν σου δινει ετσι τη διατομη με την ενταση ή ελυσες καμια δοκο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.