Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

 

[/b]Για το ΦΠΑ μιλάει στην επιστολή. Και λογικό είναι. Πως θα περάσεις έξοδο που το ΦΠΑ του είναι διπλάσιο? Ενώ να περάσεις έξοδο που το ΦΠΑ ειναι το μισό, ακούγεται πιο λογικο, οχι?

 

 

 

Που βρίσκεται το πρόβλημα για το 100% στον ΦΠΑ και για 50% στο εισόδημα.

Επίσης κάτι ακόμη. Για πόσα κινητά τηλέφωνα (λογαριασμούς ανά επαγγελματία) ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δλδ αν εχω 2 συνδεσεις κινητου τηλεφωνου δεν μπορω να τις καταχωρησω??

 

 

 

Βλέπε την πιο πάνω δημοσίευση (για να διευκρινιστεί αυτό το σημείο έθεσα το ερώτημα. Την οδηγία την γνωρίζω )

Link to comment
Share on other sites

Εξ΄όσων γνωρίζω ο Φ.Π.Α. από έξοδα για το αυτοκίνητο δεν εκπίπτει όμως τα έξοδα αυτά αναγνωρίζονται με κάποιο ποσοστό.

 

Τις προάλλες ένας γνωστός μου ρώτησε λογιστή και του είπε ότι ο Φ.Π.Α. από τη βενζίνη εκπίπτει ολόκληρος !!!

 

Τελικά τι ισχύει;

 

Τα φώτα σας παρακαλώ......

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπίπτει ΦΠΑ καυσίμων, παρά μόνο αν πρόκειται για καύσιμα που χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό αυτοκίνητο της επιχείρησης. Τότε δε, εκπίπτει και ο ΦΠΑ όλων των δαπανών που αφορούν αυτό το επαγγελματικό.

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες ένας γνωστός μου ρώτησε λογιστή και του είπε ότι ο Φ.Π.Α. από τη βενζίνη εκπίπτει ολόκληρος !!!

 

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ!

 

Προτείνω σε όσους συνάδελφους το έκαναν αυτό και δεν είχαν επαγγελματικό αυτοκίνητο να περαιώσουν πάραυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπίπτει ΦΠΑ καυσίμων, παρά μόνο αν πρόκειται για καύσιμα που χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό αυτοκίνητο της επιχείρησης. Τότε δε, εκπίπτει και ο ΦΠΑ όλων των δαπανών που αφορούν αυτό το επαγγελματικό.

 

΄

Μια διόρθωση. Οταν λέμε επαγγελματικό μιλάμε για φορτηγό ή για επιβατικό πάνω από εννέα θέσεις. Διαφορετικά σε ΕΙΧ έκπτωση ΦΠΑ δαπανών συντήρησης και κίνησης δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

΄

Μια διόρθωση. Οταν λέμε επαγγελματικό μιλάμε για φορτηγό ή για επιβατικό πάνω από εννέα θέσεις.

 

Όχι. Κάνεις λάθος. Επαγγελματικό δικαιούμαστε οι Μηχανικοί (οι Τοπογράφοι τουλάχιστον σίγουρα) 2θέσιο (ή 4θέσιο με καρότσα) χωρίς τζάμια πίσω κλπ. "Βανάκι" δηλαδή όπως αυτά των ηλεκτρολόγων/υδραυλικών κλπ. Ξέρω τρεις Τοπογράφους που έχουν τέτοια και φυσικά εκπίπτουν κανονικά δαπάνες και ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Κάνεις λάθος. Επαγγελματικό δικαιούμαστε οι Μηχανικοί (οι Τοπογράφοι τουλάχιστον σίγουρα) 2θέσιο (ή 4θέσιο με καρότσα) χωρίς τζάμια πίσω κλπ. "Βανάκι" δηλαδή όπως αυτά των ηλεκτρολόγων/υδραυλικών κλπ. Ξέρω τρεις Τοπογράφους που έχουν τέτοια και φυσικά εκπίπτουν κανονικά δαπάνες και ΦΠΑ.

 

 

Σε επιβατικό αυτοκίνητο έκπτωση ΦΠΑ δεν γίνεται ή μάλλον γίνεται αλλά παρά τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.