Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφε,

 

Πλάκα μας κάνεις? Μας παραπέμπεις σε threads που έχει ειπωθεί επανελειμμένα οτι το ΦΠΑ δεν εκπίπτει και εσύ το περνάς στο "ντούκου" και κόπτεσαι για το αν θα μπει 70% ή 35% ή κάτι άλλο?

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να περάσεις το τιμολόγιο κατά 100%. Αν σου γίνει έλεγχος η "καμπάνα" που θα φας για αυτό δεν θα είναι τίποτα στην "καμπάνα" που θα φας για την έκπτωση ΦΠΑ.

Αυτά από εμένα στις ερωτήσεις σου, ελπίζω να βρεθεί κανένας άλλος συνάδελφος με περισσότερη υπομονή να ασχοληθεί με τα στοχαστικά σου ερωτήματα στο παρών thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το περνάω στο ντούκου αλλά σου λέω ''και τι κάνω τώρα? ''. Κάτι ειπές αν έχω κάνει περαίωση, μετά λες 'στο λογιστή για διορθωτικές κινήσεις', από αυτά μόνο το πρώτο δεν έχω κάνει, όσο για φορολογία τώρα διαβάζω. Επειδή δε γνώριζα πήγα σε λογιστή, αυτός μου τακανε ετσι. Δεν κάνω πλάκα! Στο thread η απορία ήταν για από εδώ και στο εξής. Όμως το θέμα είναι για τα πριν τι κάνω, όπως ρωτάω και πιο πάνω,να κάνω μάγια στο βιβλίο εσ-εξ και στις δηλώσεις? μάλλον δεν έχεις κάτι υπ' όψιν. Καταλαβαίνω αυτά για σένα μπορεί να είναι κουφά και εξανίστασαι, τώρα φυσικά και δε θα ξαναπεράσω αλλο τιμολογιο βενζίνης κάνοντας έκπτωση του φπα. Δεν κάνω του κεφαλιού μου σε λογιστή πήγα εξ αρχής αν έγινα αντιληπτός. Φταίω και γω που δε κάθησα να διαβάσω από την αρχή τι παίζει με τα φορολογικά να ψαχτώ να ανλάβω τις ευθύνες μου. ¨οπως και να χει ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Όσο για την καμπάνα (αν δεν είναι εφικτό να κάνω κάποια διορθωτική κίνηση να αποδώσω τι οφείλω) αντε να είναι το ποσό του φπα που έκανα έκπτωση + κανα ψιλοπροστιματάκι για το θεαθήναι, περαιτέρω θα μου κλάσουν ... . Δεν έκανα και κανένα έγκλημα. Ως νέος έκανα λάθος (εγώ το κανα? , ε, εγώ φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Πες του λογιστή σου ότι "το'χουν ξεκαθαρίσει" από το 2000, όταν δημοσιεύτηκε ο κώδικας ΦΠΑ, βλ. http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=246491#post246491 .

 

 

Aπό το 1987 (01-01-1987) όταν έγινε εισαγωγή του ΦΠΑ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω του κεφαλιού μου σε λογιστή πήγα εξ αρχής αν έγινα αντιληπτός.

 

Βρε άνθρωπε το καταλάβαμε ότι πήγες σε λογιστή. Διώχτον άμεσα γιατί είναι επικίνδυνος και πήγαινε σε άλλον να δει τι μπορεί να κάνει για να σε ξεμπλέξει! Αυτό σου λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα εφορία στο φπα να ξεμπερδεύω ρώτησα εκει τι να κάνω. Με καθυσήχασε φυσικά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, εντάξει θα κάνω τροποποιητικές για τα δύο τρίμηνα και τελείωσε η υπόθεση. Τροποποιητική μου λέει η υπεύθυνη του τμήματος όποτε θέλεις κάνεις απλά έχει προσαύξηση 1,5% το μήνα. Θα αποδώσω το υπόλοιπο που οφείλω και όλα καλά πιστεύω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 ώρες διαβάσματος όλων των 72 σελίδων του topic κατέληξα στο γεγονός ότι έχω κάνει κάτι μ...ς στα βιβλία μου. Γνωρίζει κανείς αν είναι πολύ σημαντικές?

1)Έχω περάσει και αναλύσει μόνος μου χωρίς να γνωρίζω ότι δεν γίνεται, κάτι μικροαποδείξεις λιανικής για φωτοτυπίες κάνοντας έκπτωση του ΦΠΑ.Σύνολο κανά 50 ευρώ.Θα πρέπει να κάνω τροποποιητική στα τρίμηνα αυτά ή και σε όλα τα τρίμηνα που ακολουθούν?Και θα πρέπει να κάνω και τροποποιητική και στην εκκαθαριστική?Όταν λέμε 1,5% με τόκο το μήνα, το ποσό ΦΠΑ που θα προκύψει να πληρώσω εννοούν?Και όταν κάνω τις τροποποιητικές μετά κατά τον έλεγχο δεν θα χω πρόβλημα έτσι?

2)Έχω γράψει στη στήλη εκπιπτώμενες δαπάνες και τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ(Νόμιζα ότι στην στήλη αυτή γράφουμε τις δαπάνες που εκπίπτουν από το φορολογητέο και όχι τις δαπάνες των οποίων εκπίπτει το ΦΠΑ).Τις οποίες και έχω υπολογίσει κανονικά στο σύνολο δαπανών μου σε περιοδικές και εκκαθαριστική ΦΠΑ.(Από αυτό όμως δεν αλλάζει και κάτι)Δηλαδή αυτές τις δαπάνες θα τις βάζω μόνο στο Ε3?Στην ίδια κατηγορία μπαίνουν και οι συνδρομές μελών ΤΕΕ και οι κρατήσεις 2% μέσω ΕΤΕ?

3)Μια πολυθρόνα που αγόρασα και έναν Η/Υ τα έχω περάσει σαν έξοδα και με έκπτωση του ΦΠΑ τους(<1200 €).Δεν τα αναφέρω πουθενά ως πάγια.Είναι λάθος και θα πρέπει να τα διορθώσω?Θα πρέπει να τα κάνω απόσβεση 100% στην τελευταία σελίδα?

4)Τυπογραφικά λάθη σε νούμερα πώς διορθώνουμε?Με μια διαγράμμηση και το σωστό νούμερο από πάνω του?

 

Εφόσον οι διορθώσεις μπορούν να γίνουν με τροποποιητικές δηλώσεις θα έχω κάποιο άλλο πρόστιμο εκτός από το ΦΠΑ(με τόκο)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλώ για τη βοήθειά σας γιατί πιο πολύ έχω διαβάσει για τα φορολογικά μου παρά για τα 2 μεταπτυχιακά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όχι μόνο στο παρών thread αλλά και σε άλλα παρόμοια έχουμε πει πλειστάκις: το ΦΠΑ της βενζίνης δεν εκπίπτει ποτέ! Μόνο αν έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο.

 

Τώρα, τρεχάτε ποδαράκια μου. Που είναι ο SOTHRIS να τα ακούσει αυτά για τις συμβουλές που σου δίνει ο λογιστής σου, να του ανέβει το αίμα στο κεφάλι...

 

Γεια χαρά σε όλους σας. Είναι από τις πρώτες φορές που με απασχολούν φορολογικά θέματα.Διαβάζοντας τις δύο τελευταίες σελίδες ο SOTHRIS στο #682 απαντάει θετικά. Έχω μπερδευτεί ή αναφέρεται σε μηχανικό που δε διαθέτει εταιρεία κι όχι τεχνικό γραφείο;;

 

#682

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από redfox

Αν το αυτοκίνητο είναι αγορασμένο με ΑΛΠ, στο όνομα του μηχανικού, οι σχετικές δαπάνες (βενζίνες, σέρβις, ανταλλακτικά, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας) στο αντίστοιχο ποσοστό με βάση τα κυβικά, μπορούν να περαστούν ως επαγγελματικές δαπάνες και να καταχωρηθούν στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ;

 

SOTHRIS

Ναι μπορούν. Η καταχώρηση θα γίνει στο 100% της δαπάνης. Η φορολογική αναμόρφωση στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.