Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Παρολα αυτά, υπάρχει κάτω ένα πεδίο στο οποίο έχει χώρο για υπογραφή και ημερομηνία.

Σκέφτομαι να συμπληρώνω εγώ την ημερομηνία παραλαβής-πληρωμής (δλδ την ημερομηνία που το πήρα στα χέρια μου) και έπειτα να συμπληρωνω σωστά τα βιβλία μου!

Αυτό μου είπε και ο ασφαλιστής μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κοινότητα!

 

Έχω μία ιδιαίτερη ερώτηση:

 

Φέτος, για πρώτη χρόνια θα ξεκινήσω να δηλώνω τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου μου στα ΕΣ-ΕΞ των βιβλίων μου. Το παραστατικό το οποίο μου παραδίδει ο ασφαλιστής μου είναι αρκετό για συνοδευτικό έγγραφο σε περίπτωση ελέγχου ?

 

Ποια ημερομηνία θα περνάω στα βιβλία μου ?

Η ημερομηνία έκδοσης που αναφέρει επάνω είναι πάντα προγενέστερη της ημερομηνίας που το παίρνω στα χέρια μου και συνήθως έχω προλάβει να περάσω άλλα έξοδα στα βιβλία μου, νωρίτερα.

 

Παρολα αυτά, υπάρχει κάτω ένα πεδίο στο οποίο έχει χώρο για υπογραφή και ημερομηνία.

Σκέφτομαι να συμπληρώνω εγώ την ημερομηνία παραλαβής-πληρωμής (δλδ την ημερομηνία που το πήρα στα χέρια μου) και έπειτα να συμπληρωνω σωστά τα βιβλία μου!

 

Συμφωνείτε ή είναι παρατυπία?

Μήπως η ημερομηνία πληρωμής πρεπει να ταιρίαζει με την ημερομηνία έκδοσης από την ασφαλιστική μου εταιρία ??

 

Σας ευχαριστώ όλους!!

:D

 

 

Γιατί αν χρωστάς ένα συμβόλαιο, το οποίο συνεχίζει να ισχύει, δεν θα το καταχωρήσεις στα βιβλία σου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί αν χρωστάς ένα συμβόλαιο, το οποίο συνεχίζει να ισχύει, δεν θα το καταχωρήσεις στα βιβλία σου ?

 

Καλησπέρα Σωτήρη!

 

Είχα την εντύπωση ότι οι εγγραφές στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ πρέπει να είναι με αυστηρή χρονολογική σειρά..

 

Αν πχ το το πάρω στα χέρια μου σήμερα, στις 28/06 με ημερομηνία έκδοσης πχ. 20/06/2011 και εγώ έχω προλάβει και έχω περάσει από 20/06 και μετά άλλα τιμολόγια-παραστατικά, τότε τι κάνω ?

 

Το περνάω από κάτω τελευταίο ?

Δεν έχω πρόβλημα ?

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επαγγελματικό έξοδο δεν θεωρείται και η ΑΠΥ από λογιστή? Ή μήπως αυτή η δαπάνη δεν συμβάλλει στη δημιουργία εισοδήματος? 8-)

Π.χ. Αμοιβή + 23%ΦΠΑ = 100 + 23 = 123 Ευρώ

εκπίπτω κανονικά τα 100 από το εισόδημα και τα 23 από το ΦΠΑ, σωστά?:roll:

Έφαγα 2.30 ώρες να το ψάχνω (μέχρι που ξημέρωσα) αλλά δεν αναφέρεται πουθενά, τουλάχιστον στο παρόν θέμα. Λογικά έτσι είναι, όμως ρωτάω για διασταύρωση. Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν οι δαπάνες για φροντιστήρια ξένων γλωσσών ή άλλα επιμορφωτικά σεμηνάρια μπορούν να συμπεριληφθούν στις εκπιπτόμενες δαπάνες?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ,η δαπανη αγορας κινητου τηλεφωνου πως εκπιπτει.Ισχύει το 50% ή οχι?Και αν ειναι 50% η αποσβεση παγιου γινεται στο 50%?Επισης ποσο ΦΠΑ εκπιπτει?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

το κινιτό το περνάς κατά τη φορολογική αναμόρφωση στο 50% το ΦΠΑ όλο

 

Δηλαδη αν εχω τιμολογιο καθ.αξια 100Ε+φπα 23 Ε.Το περναω στα διαφορα εξοδα 50Ε +φπα23Ε και αναμορφωση 50Ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.