Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

''Ποσά που καταβάλλει η επιχείρηση για έξοδα κινητής τηλεφωνίας για λογαριασμούς που ανήκουν στην επιχείρηση και με την προϋπόθεση ότι οι λογαριασμοί αυτοί δε θα υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολούμενων στην επιχείρηση υπαλλήλων αυτής. Από το συνολικό ποσό αυτής της δαπάνης ποσοστό 50% αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα.''

Άρα ο φπα εκπίπτει στο 100% δηλαδή και τα 23 ευρώ που λες στο παράδειγμα. Το υπόλοιπο ποσό στο βιβλίο εσ-εξ το περνάς όλο δηλαδή 100 ευρώ, όταν κάνεις αναμόρφωση το 50% (50 ευρώ).

Εδώ βέβαια λέει για λογαριασμούς. Τώρα για δαπάνη αγοράς κινητού? Το καθαρό ποσό(100 ευρώ) μάλλον το ίδιο (αλλά ίσως και όλο?).Ο φπα σίγουρα όλος. Καπου έχει συζητηθεί παραπάνω νομίζω. Δες το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ βέβαια λέει για λογαριασμούς. Τώρα για δαπάνη αγοράς κινητού?

 

Ακριβώς έτσι. Αυτά που λέτε περί 50%, ισχύουν για λογαριασμούς τελών χρήσης κινητού και μόνο. Η αγορά συσκευής δεν προσδιορίζεται από καμία εγκύκλιο με σαφήνεια, σε τι καθεστώς υπάγεται. Εγώ στο παρελθόν σε αγορά συσκευής, είχα εκπέσει όλη την αξία και όλον τον ΦΠΑ (απλά το έκανα με λάθος τρόπο γιατί δεν το θεώρησα πάγιο).

Link to comment
Share on other sites

ntside, αν μπορείς πες μας την απάντηση από την κα. Πέρου (γιάτι όλοι κάποια στιγμή θα αγοράσουμε κινητό).

 

Μπορείς να το αγοράσεις, να το καταχωρήσεις στα πάγια, να εκπέσεις (100%) τον ΦΠΑ της αγοράς του και το σύβολο της αποσβέσεώς του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αγοράσεις, να το καταχωρήσεις στα πάγια, να εκπέσεις (100%) τον ΦΠΑ της αγοράς του και το σύβολο της αποσβέσεώς του.

 

Σε ευχαριστω πολύ...μαλλον αυτο θα κανω και πιστευω πως ειναι σωστο,αφου ετσι κι αλλιως ο ΦΠΑ εκπιπτει 100%

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι να ρωτήσω γιατί τωρα έκανα έναρξη σε γραφείο πού έχω από γονική από τον πατέρα μου και μού φαίνονται βουνό.

1..ειναι υποχρεωτικό να παιρνάμε τα έξοδα ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ ή το κάνουμε απλώς για δικό μας όφελος;

2..αν παρακολουθήω σεμινάριο είναι υποχρεωτικό να τούς πώ να μού κόψουν τιμολόγιο;σε τι εξυπηρετεί αυτό;

3..αν μου κόψούν απυ τι γίνεται;

4..θέλω να αγοράσω ένα αποστασιόμετρο και κάποια μικροόργανα. Τι πρέπει να κόψω;

 

καμιά απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

1. Υποχρεωτικό δεν είναι. Θα το κάνεις όμως γιατί χρειάζεσαι έξοδα.

2. Υποχρεωτικό δεν είναι. Εξυπηρετεί στο να εμφανίσεις έξοδα. Δεν είναι ξεκάθαρο σε τι βαθμό αναγνωρίζονται όμως τα συγκεκριμένα.

3. Θα σου κόψουν αυτό που πρέπει να σου κόψουν. Ορισμένες κατηγορίες επιτηδευματιών και για κάποιες δραστηριότητες (όπως εμείς) κόβουν μόνο ΑΠΥ. Πες ότι το θες για επαγγελματική δαπάνη και ξέρουν μάλλον αυτοί.

4. Θα σου κόψουν (οι πωλητές) τιμολόγιο πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συνάδελφοι αγόρασα ενα κλιματιστικό για το σπίτι (που είναι και η δηλωμένη έδρα μου) και έκοψα τιμολόγιο. Το ποσό είναι της τάξης των 975,00 € (με το ΦΠΑ) οπότε καταλαβαίνετε πως είναι σημαντικό. Να το βάλω σαν πάγιο ή απλά στις δαπάνες??

 

Οι δαπάνες της ΔΕΗ (εφόσον είναι στο όνομα μου) εκπίπτουν από το ΦΠΑ ή μόνο ενα ποσοστό αυτής από τα έσοδα, δλδ στο βιβλιό εσόδων-εξόδων βάζω το λογαριασμό στη στήλη δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης ή χωρίς δικαίωμα έκπτωσης?

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό είναι πάγιο.

Για τα υπόλοιπα συζητήσαμε εκτενώς παλαιότερα. Οπότε αντρέχεις στη σχετική συζήτηση και πράττεις κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.