Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις βενζίνες και τα λοιπά έξοδα λειτουργίας του αυτοκινήτου (σερβις, λάστιχα, διόδια κτλ) ισχύει:

70% για μέχρι τα 1600cc

30% για πάνω από τα 1600cc

και χωρίς όριο με τον εξής αστερίσκο:

Σε πιθανό έλεγχο οι συγκεκριμένες δαπάνες θα περάσουν από την τελική έγκριση του έφορου (αλλά αυτό δεν ισχύει και για όλες τις δαπάνες?)

 

νομίζω τα ποσοστά είναι:

70% για μέχρι τα 1600cc

35% για πάνω από τα 1600cc

 

κάνω λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω 2 απορίες (μιλάω για το 2012):

 

1. Το παράβολο του Ν.3863 για διακανονισμό στο ΤΣΜΕΔΕ:

α) θα μετρήσει στον κωδικό 053 του Ε1?

β) το καταχωρούμε στο βιβλίο σαν έξοδο χωρίς φπα?

γ) δεν μπαίνει πουθενά?

 

2. έχω χάσει το γραμμάτιο πληρωμής της συνδρομής του ΤΕΕ και λένε δεν μπορούν να μου δώσουν αντίγραφο. Το ξεχνάω σαν καταχώρηση στο βιβλίο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο πχ. βεβαίωση μη οφειλής κτλ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Αναζητώντας το forum βρήκα σε παλαιότερο post ότι σύμφωνα με το Νόμος 2859/2000 (μέχρι και τελευτ κωδικοπ. 31/3/11) «δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου» σε είδη «τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους εκπροσώπους της επιχείρησης».

 

Συνεπώς αυτά τα έξοδα, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ σίγουρα. Γνωρίζει κανένας συνάδελφος αν μπορούμε όμως να τα βάζουμε σαν έξοδα στο πεδίο 666 της συγκεντρωτικής; Και αν ναι, αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να βάζουμε τιμολόγιο από super market με τέτοια είδη, αν προφανώς μπορούμε να αιτιολογήσουμε την άμεση συνάφεια με το επάγγελμα μας (πχ καφές που καταναλώνεται με τους κουβάδες όταν γίνεται ανάπτυξη λογισμικού;)

 

Αντίστοιχα, μπορούμε να αιτιολογήσουμε έξοδα από ταβέρνες και μπαρ όταν πληρώνουμε για τους πελάτες και τι παραστατικό θέλει εκεί;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας και συγνώμη αν επαναλαμβάνω το θέμα, αλλά νομίζω ότι αρμόζει σε ένα τόσο γενικό thread, μιας και κανένας συνάδελφος δεν το έχει θίξει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει τέτοια έσοδα ποτέ, αλλά πιστεύω ότι έξοδα από super market (αρκεί να μην έχει μέσα στο τιμολόγιο βρεφικό γάλα, πάνες, κρέας και συναφή είδη που κάνουν μπαμ ότι έχεις βάλει τα ψώνια του σπιτιού σου)

καθώς επίσης και τιμολόγιο από ταβέρνες με αιτιολογία "γεύμα εργασίας", μπορούν να περάσουν χωρίς πρόβλημα στον 666.

Πάντα στο μυαλό το πᾶν μέτρον ἄριστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει τέτοια έσοδα ποτέ, αλλά πιστεύω ότι έξοδα από super market (αρκεί να μην έχει μέσα στο τιμολόγιο βρεφικό γάλα, πάνες, κρέας και συναφή είδη που κάνουν μπαμ ότι έχεις βάλει τα ψώνια του σπιτιού σου)

καθώς επίσης και τιμολόγιο από ταβέρνες με αιτιολογία "γεύμα εργασίας", μπορούν να περάσουν χωρίς πρόβλημα στον 666.

Πάντα στο μυαλό το πᾶν μέτρον ἄριστον.

 

Ο κωδ. 666 της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ συγκεντρώνει όλες τις εισροές , οι οποίες είναι περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ (απλογραφικό πλέον) και οι οποίες εισροές δεν μπορουν να καταχωρηθούν σε κάποιον άλλο κωδικό της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

Την δυνατότητα εκπτώσεως των δαπανών από τα έσοδα την καθορίζει το άρθρο 31 του ΚΦΕ (Ν 2238/1994 ) και μια σειρά ΠΟΛ με βασικότερες την ΠΟΛ 1005/14-01-2005 , ΠΟΛ 1029/17-02-2006 και ΠΟΛ 1028/2006.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τετριμμένο το ερώτημα, αλλά πάλι είχα διαφωνία με έναν λογιστή:

 

Αν έχεις έδρα το σπίτι σου, περνάνε σαν δαπάνες (δηλαδή εκπίπτουν του ΦΠΑ) δαπάνες όπως:

Το σπίτι είναι δικό μου, αρκετά μεγάλο και χρησιμοποιώ μόνο ένα δωμάτιο στο υπόγειο σαν γραφείο.

 

-Σταθερή τηλεφωνία, Ίντερνετ

-ΔΕΗ

-ΕΥΑΘ

-πετρέλαιο θέρμανσης

-Τι γίνεται με τη βενζίνη; Μπορώ να κόψω τιμολόγιο; Είμαι Τοπογράφος αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Βασικά βενζίνες καίγονται από το πήγαιν-έλα στις πολεοδομίες! Βόλτες-ταξίδια τα 'χω κόψει! Το αυτοκίνητο όμως ΔΕΝ είναι επαγγελματικό.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι για έναν εργοδότη.

Η έδρα μου είναι στο πατρικό μου όπου οι γονείς μου παραχώρησαν έναν χώρο για γραφείο. Έτσι δηλώθηκε και στην Εφορεία κατά την έναρξη επιτηδεύματος το 2009. Έκτοτε πληρώνω σχεδόν όλα τα έξοδα εγώ, ρεύμα, τηλέφωνο με ιντερνετ, κλπ που ουσιαστικά εγώ τα χρησιμοποιώ περισσότερο. Τί μπορώ να κάνω για να εκπίπτουν αυτές οι δαπάνες? Μπορώ να κάνω ένα μισθωτήριο συμβόλαιο ώστε να περιλαμβάνει κάποια πάγια έξοδα? Πληρώνω τόσα και δεν εκπίπτει τίποτα μέχρι τώρα...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.