Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Κανονικά πηγαίνουν στα πάγια. Επειδή όμως πρόκειται για πάγια με αξία μικρότερη των 1.200 ευρώ, ασυτό σημαίνει ότι υποκεινται σε πλήρη απόσβεση στη χρήση που αγοράσθηκαν και τέθηκαν σε λειτουργία. Επομένως αν περαστείσ τις δαπάνες δεν έγινε και τίποτε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOTHRIS, οταν στελνω ενα φακελο ταχυδρομικως με συστημμενη επιστολη μεσω ΕΛΤΑ για ενα διαγωνισμο εργου, παιρνω ενα "δελτιο πωλησης ταχυδρομικων υπηρεσιων" με περιγραφη ειδους "Γραμματοσημα" και αναλυτικα τα στοιχεια μου (Επωνυμια, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κτλ).

 

Αυτο περναει ως εξοδο κανονικα? Παρατηρησα οτι γραφει "απαλλασσεται απο ΦΠΑ, αρθρο 22 κωδικα ΦΠΑ".

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες πήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο, όταν πήγα να πληρώσω είχαν ήδη κόψει απόδειξη, αντί τιμολόγιο που ήθελα, και δεν μπορούσαν να την ακυρώσουν.... Μπορώ να την περάσω στα βιβλία κανονικά, όπως π.χ. συμβαίνει με κάποιες αποδείξεις για καύσιμα;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες πήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο, όταν πήγα να πληρώσω είχαν ήδη κόψει απόδειξη, αντί τιμολόγιο που ήθελα, και δεν μπορούσαν να την ακυρώσουν.... Μπορώ να την περάσω στα βιβλία κανονικά, όπως π.χ. συμβαίνει με κάποιες αποδείξεις για καύσιμα;;;

 

Tι είδους απόδδειξη σας έκοψαν ? ΑΠΥ για την υπηρεσία ή ΑΛΠ (λιανική πώληση για ανατλλακτικά). Αν έχει εκδοθεί ΑΠΥ την καταχωρείς στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ , γιατί είναι το νόμιμο , στην περίπτωση αυτή, παραστατικό. Την ΑΛΠ μπορείς νόμιμα να την καταχωρήσεις αν η αξία της είναι έως 50 ευρώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έκοψαν 2, μία ΑΛΠ για τα ανταλλακτικά-λάδια (μεγαλύτερη από 50€) και μία ΑΠΥ (από μπλόκ με σφραγίδα τους και τα στοιχεία μου αναλυτικά) για την εργασία (κάτω από 50€). Αν καταλαβαίνω καλά, μπορώ να περάσω μόνον την ΑΠΥ, έτσι;

 

Ευχαριστώ για όλα Σωτήρη, πάντα κατατοπιστικότατος !!!

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την άλλη μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για την κάλυψη του ορίου των αποδείξεων στην ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος , που θα υποβάλεις του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την ΑΛΠ μπορείς νόμιμα να την καταχωρήσεις αν η αξία της είναι έως 50 ευρώ

 

Αντίστοιχη ερώτηση. Αγόρασα ένα αξεσουάρ Η/Υ μέσω Internet και από λάθος μου έστειλαν ΑΛΠ αντί για τιμολόγιο. Το ποσό είναι κάτω των 50 ευρώ. Μπορώ να το περάσω στα έξοδα? Και αν ναι το ΦΠΑ θα μπει στην περιοδική δήλωση κανονικά σαν να είχα τιμολόγιο?

Edited by Pipis Sotos
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αυτά αποτελούν επαγγελματική δαπάνη και καταχωρούνται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

1.πώς περνάμε τίς κρατήσεις τεε και εμπ-τσμεδε στο βιβλίο? σε ποιές στήλες και ποιά στοιχεία?δεν τίς είχα περάσει άλλη φορά και λέω στο τελευταίο τρίμηνο να τίς περάσω. Πειράζει?

2. σε κάτι σεμινάρια πού είχα κάνει αντί για ΤΠΥ πού μου είχαν κόψει και παλιότερα , τώρα έκοψαν ΑΠΥ (βέβαια τα σεμινάρια δεν έχουν φπα). Μπορώ τίς ΑΠΥ να τίς περάσω στο βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

1. Τις κρατήσεις τις περνάω στις δαπάνες που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ. Χωρίς πολλές λεπτομέρειες, το όνομα του ιδιοκτήτη του έργου σε παρένθεση, ώστε να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

2. Νομίζω πρέπει και αυτές να είναι κάτω από 50 €.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.