Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

συναδελφοι οταν εχω εδρα το σπιτι μου, ποιες δαπανες μπορω να γλυτωσω;

 

το σπιτι το εχω σαν δωρεα του πατερα μου..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη καπου εχω χαθει, μια επιβεβαιωση: σαν παραστατικο εξοδων μπορουμε να βαλουμε αποδειξη λιανικης βενζιναδικου σφραγισμενη στο πισω μερος αντι να μας κοψει τιμολογιο?

 

Μέχρι ένα ποσό (δεν θυμάμαι, αλλά είναι αρκετά μεγάλο) μπορούμε να τις καταχωρήσουμε, εφόσον υπάρχει σφραγίδα από πίσω.

 

συναδελφοι οταν εχω εδρα το σπιτι μου, ποιες δαπανες μπορω να γλυτωσω;

το σπιτι το εχω σαν δωρεα του πατερα μου..

 

Ότι δαπάνες θα έβαζες εάν είχες αυτόνομο γραφείο.

Το σπίτι το έχεις δηλωμένο όλο σαν έδρα ή κάποια τ.μ.?

Εάν το έχεις όλο, εκπίπτουν όλα 100%. Εάν έχεις πχ 20 τμ από τα 100, τότε θα εκπίπτεις το αντίστοιχο ποσοστό, δηλαδή 20%.

Link to comment
Share on other sites

επειδη καπου εχω χαθει, μια επιβεβαιωση: σαν παραστατικο εξοδων μπορουμε να βαλουμε αποδειξη λιανικης βενζιναδικου σφραγισμενη στο πισω μερος αντι να μας κοψει τιμολογιο?

 

ΝΑι, αν θυμαμαι καλά μεχρι 300 ευρώ λιανικής, σφραγιδα από πισω και αναραφη αριθμου κυκλοφορίας:smile:

 

Αν όμως μπορεις να πα΄ρεις τιολογιο, προτιμησε το, γιατι οια ποδείξεις λιανικής σε 5 χρονια που θα ερθει ο ελεγχος θα εχουν σβηστεί :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μέχρι 300 ευρώ σίγουρα, σφραγίδα-υπογραφή και αριθμό κυκλοφορίας.

 

Τι 5 χρόνια, άσε καμιά απόδειξη κατακαλόκαιρο μέσα στο αυτοκίνητο και 5 μέρες είναι υπέρ αρκετές.

 

Εγώ πάντως όταν ζήτησα από το βενζινάδικο στο οποίο πάω 3 φορές την εβδομάδα, να μου κόβει τιμολόγιο, μου είπε να αλλάξω λογιστή! :smile:

Link to comment
Share on other sites

προτιμω τις αποδειξεις με σφραγιδα, πρεπει να περιμενεις για τιμολογιο γι αυτο το ρωτησα. Ειδικα αν εχει κοσμο αστα να πανε. Τον αρ. κυκλοφοριας απλα τον αναγραφεις χειρογραφα πανω στην αποδειξη ?

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Εάν κάποιος δηλώσει το σπίτι του ως έδρα, το οποίο το έχει αγοράσει με δάνειο, δικαιούται να κάνει απόσβεση παγίων για το ποσοστό π.χ. του 30% του σπιτιού που χρησιμοποιεί ως γραφείο?

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Εάν κάποιος δηλώσει το σπίτι του ως έδρα, το οποίο το έχει αγοράσει με δάνειο, δικαιούται να κάνει απόσβεση παγίων για το ποσοστό π.χ. του 30% του σπιτιού που χρησιμοποιεί ως γραφείο?

 

 

Οχι δεν δικαιούται. Επίσης είναι εσφαλμένη η απάψη στην δημοσίευση 1122 για την έκπτωση των δαπανών (στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ) αν έχεις έδρα την κατοικία σου.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS, ειμαι μηχανικος Η/Υ με εδρα παραχωρημενα καποια τ.μ. απο το σπιτι του παππου μου. Εχω σκοπο να αγορασω 4 κλιματιστικα.

Κατα τη γνωμη σου, ποσα απο αυτα θα μπορουσα να περασω ως εξοδα χωρις "να κινησω υποψιες" ?

Επισης, θα βοηθουσε το γεγονος να τα εκοβα 2 τωρα και 2 το επομενο τριμηνο?

Ο λογιστης μου με συμβουλεψε να κοψω το πολυ 2.

Σημ.: Τα 2 κλιματιστικα θα τοποθετηθουν σε δωματια του σπιτιου οπου εχω εδρα (οχι ομως στο χωρο που μου εχει παραχωρηθει).

Τα άλλα 2 σε διπλανο σπιτι.

Γενικα δεν δηλωνω εξοδα, αντε το πολυ γυρω στα 130 ευρω (χωρις ΦΠΑ) το τριμηνο κατα μεσο ορο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τι ειναι αυτα που ρωτας??

Ασφαλως και εισαι φαουλ με κατι τετοιο.

Αν θες κοψε 1 κλιματιστικο, αλλα τη στιγμη που εχεις εδρα το σπιτι μπορει ο μελλοντικος ελεγχος να σου πεταξει εξω τη δαπανη αυτη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.