Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

@ letom,

 

Πες μας πρώτα τι είδους παραστατικό έχεις για τη προμήθεια? Αν ειναι ενα χαρτάκι απο θερμοεκτύπωση, ΟΧΙ δεν κάνει. Αν ειναι μια αποδειξη λιανικής, μπαίνει αλλα δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ και θα την καταχωρήσεις ξεχωριστά και με ξεχωριστό αριθμο παραστατικού (τον αριθμο απόδειξης που αναγράφεται πάνω στην ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ απόδειξη).

Αυτό είναι το παραστατικό:

http://img827.imageshack.us/img827/6795/apodeiksij.jpg

 

Μια εκτύπωση απο το web-baniking που λεει οτι σε χρέωσε 100,30 ευρώ για ενα λογαριασμό 100 ευρω, δεν αποτελει παραστατικό, αλλά απόδειξη πληρωμής. Παραστατικό αποτελει ο λογαριασμός των 100 ευρώ.
Τι γίνεται όμως όταν δεν έχω τον λογαριασμό των 100 ευρώ? Σε cosmote και HOL πρόσφατα επέλεξα (για οικολογικούς λόγους) να μη μου έρχεται εντύπως ο λογαριασμός και να λαμβάνω ειδοποίηση με email κάθε φορά που εκδίδεται νέος. Σε αυτή την περίπτωση λογικά (το έκανα πολύ πρόσφατα και θα ισχύσει από τον επόμενο λογαριασμό οπότε δεν γνωρίζω τι και πως) δεν θα έχω άλλο παραστατικό πέραν της εκτύπωσης της ηλεκτρονικής πληρωμής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@letom,

 

Δεν μπορώ να δω το αρχειο στο link που το έχεις ανεβάσει, δυστυχώς. Μπορείς να το ανεβάσεις στο ποστ σου? Πήγαινε στο More Reply Options και έχει πεδίο για να κανεις upload.

 

Δεν έχεις πρόβλημα με το να εκτυπώνεις το λογαριασμό της Cosmote, στο κάτω μέρος θα δεις να λεει οτι βάση ΠΟΛ... μπλα μπλα μπλα, η εκτύπωση θεωρείται παραστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα attach την απόδειξη, ελπίζω να την εμφανίσει αυτή τη φορά!

 

Δεν έχεις πρόβλημα με το να εκτυπώνεις το λογαριασμό της Cosmote, στο κάτω μέρος θα δεις να λεει οτι βάση ΠΟΛ... μπλα μπλα μπλα, η εκτύπωση θεωρείται παραστατικό.

Άρα δεν έχει νόημα να λαμβάνω ηλεκτρονικά το λογαριασμό αφού πάλι θα χαλιέται χαρτί και μελάνι και μάλιστα με δικά μου έξοδα! :mrgreen:

post-48142-0-93087600-1348222430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα attach την απόδειξη, ελπίζω να την εμφανίσει αυτή τη φορά!

 

ΟΚ, την είδα την απόδειξη τώρα.

 

Πρώτον: έχε υπόψιν οτι αποδείξεις λιανικής πώλησης μέχρι 50 ευρώ μπορούν να καταχωρηθούν στο βιβλίο Εσ-Εξ, αλλα δεν μπορεί να εκπέσει ο ΦΠΑ. Αλλά αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για ασφάλεια (interamerican) οπότε δεν έχει ΦΠΑ ούτως ή άλλως.

 

Δεύτερον: Την απόδειξη αυτή την επισυνάπτεις στο ειδοποιητήριο ασφάλισης, ως αποδεικτικό πληρωμής. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν πρέπει να περάσεις σαν έξοδο σου το 24,93 ή το 26,13... Αυτό έχει να κάνει με ποιο παραστατικό πρέπει να καταχωρήσεις στο βιβλίο Εσ-Εξ, το νουμερο παραστατικού του ασφαλιστηρίου ή το νουμερο παραστατικού των ΕΛΤΑ?

Παρόμοια απορία είχα και εγώ όταν καταχωρούσα το λογαριασμό του κινητού: πριν το κάνω να πληρωνεται με πάγια εντολή (χωρίς έξτρα κόστος), το πληρωνα στον Γερμανό και έβαζα το νούμερο του παραστατικού του Γερμανού. Με το που έκανα την πάγια εντολή, έβαζα το νούμερο παραστατικού της Cosmote.

 

 

SOTHRIS? Τα φώτα σου!

 

 

Άρα δεν έχει νόημα να λαμβάνω ηλεκτρονικά το λογαριασμό αφού πάλι θα χαλιέται χαρτί και μελάνι και μάλιστα με δικά μου έξοδα! :mrgreen:

 

Απολύτως κανένα! Μέχρι να αλλάξει κάτι στον τρόπο που καταχωρούμε τα παραστατικά από επαγγελματικά έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

@ Topap

 

Πρώτον: Έτσι ακριβώς.

 

Δεύτερον: Καλή ερώτηση! Εγώ βάζω τον αριθμό του παραστατικού εκεί που κάνω την πληρωμή πχ ΕΛΤΑ, Γερμανός, αλλά στην αιτολογία γράφω αυτόν στον οποίο πάνε τα χρήματα δηλ. Interamerican, Cosmote κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά αυτοκινήτου για επαγγελματική χρήση από το εξωτερικό μπαίνει στα έξοδα?

 

 

H απόσβεση του αυτοκινήτου αυτού αποτελεί έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά αυτοκινήτου για επαγγελματική χρήση από το εξωτερικό μπαίνει στα έξοδα?

 

Μπαίνει, αρκεί να έχεις το παραστατικό. Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να το μεταφράσεις ή οχι. Αυτό θα στο πουν στην εφορία.

ΦΠΑ δεν εκπίπτει, είναι για επαγγελματική χρήση, αλλά και γιατί ΔΕΝ θα έχει ΦΠΑ ως ενδοκοινοτική συναλλαγή. Που σημαίνει οτι πρέπει να πας στην ΔΟΥ σου, στο τμήμα μητρώου και να κάνεις έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγων με οτι αυτό σημαίνει (πχ περιοδική δήλωση κάθε μήνα, αν κάνεις συναλλαγές φυσικά).

 

Edit: οτι πει και ο SOTHRIS, που ειναι και λογιστης στο κάτω-κάτω...

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

@Terry,

 

Δεν έχει σημασία. Ειναι αυτοκίνητο για επαγγελματική χρήση (όχι επαγγελματικό) οπότε είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο απο το εξωτερικό και να το χρησιμοποιείς για τις επαγγελματικές σου αναγκες.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.