Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Θελω να αγορασω 3 κλιματιστικα και να τα περασω ως εξοδα. Πώς ακριβως γινεται η αποσβεση? Ξερω οτι δεν ειναι οπως π.χ. με ενα Η/Υ.

Εαν για παραδειγμα κοστιζουν 2000 + ΦΠΑ = 2460 ευρω. Τοτε στο τελος της χρονιας θα αφαιρεσω απο τα ακαθαριστα τα 2000 ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2000 ευρώ το ένα ή και τα τρία μαζί ? Αν ισχύει μτο πρώτο απόσβεση το καθένα με ένα συντελεστή πχ 20% ανά έτος , αν ισχύει το δεύτερο μπορείς και να τα αποσβέσεις συνολικά στην πρώτη χρήση μέσα στην οποία τέθηκαν σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

2000 ευρώ το ένα ή και τα τρία μαζί ? Αν ισχύει μτο πρώτο απόσβεση το καθένα με ένα συντελεστή πχ 20% ανά έτος , αν ισχύει το δεύτερο μπορείς και να τα αποσβέσεις συνολικά στην πρώτη χρήση μέσα στην οποία τέθηκαν σε λειτουργία.

 

1000 το ενα και απο 500 τα άλλα δυο (τιμες χωρις ΦΠΑ).

Αποσβενονται, σωστα?

Θα ειναι πιο φρονιμο να κοψω τρια διαφορετικα τιμολογια, ένα για το καθενα?

 

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι οτι αν γινει η αποσβεση μεσα στη χρονια (2000 μειον απο τα ακαθαριστα), τοτε θα πεσω κατω απο τα 20.000 ευρω καθαρα...για να γλιτωσω το 2% της ειδικης εισφορας και να πεσω στο 1% (μιλαμε για περιπου 200 ευρω διαφορά).

Θα μου πεις που ξερεις τι ακαθαριστα θα εχεις...ειναι στανταρ αυτα που παιρνω, οποτε ξερω απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Mπορούν να αποσβεσθούν εφάπαξ εντός της χρήσεως , αν ισ΄χυουν αυτές οι αξίες. Είναι αδιάφορο αν θα εκδοθεί ένα ή περισσότερα παραστατικά για την αγορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι οτι αν γινει η αποσβεση μεσα στη χρονια (2000 μειον απο τα ακαθαριστα), τοτε θα πεσω κατω απο τα 20.000 ευρω καθαρα...για να γλιτωσω το 2% της ειδικης εισφορας και να πεσω στο 1% (μιλαμε για περιπου 200 ευρω διαφορά).

.

 

Υπόψιν ότι για την ειδική εισφορά έχει σημασία πλην του ύψους του εισοδήματος από διάφορες πηγές, το οποίο δηλώνεται στο Ε1 και το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα με βάση δαπάνες και περιουσιακά στοιχεία του φορολογούμενου. Η ειδική εισφορά θα υπολογισθεί στο μεγαλύτερο των δύο, οπότε δεν ξέρω αν σας εξυπηρετεί η εφάπαξ απόσβεση των συγκεκριμένων παγίων.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να επιμερίζουμε τα ποσά των δαπανών μας με βάση το χρόνο παροχής της εκάστοτε υπηρεσίας που αφορά η δαπάνη, τότε να κάναμε το ίδιο και στις δηλώσεις εισοδήματος (και ΦΠΑ) για τις ΑΠΥ που εκδίδαμε... π.χ. εγώ ξεκίνησα μια μελέτη 1/8/2011 και την παρέδωσα (και έκοψα ΑΠΥ) το 31/3/2012. Να δηλώσω 5/8 της αμοιβής ως εισόδημα στη χρήση του 2011 και 3/8 στη χρήση του 2012. Το ίδιο και στις περιοδικές ΦΠΑ. Μπορούμε; Μάλλον δε μπορούμε!

 

H τιμολόγηση που έκανες δεν είναι φορολογικά σωστή. Θα έπρεπε να τιμολογήσεις την 31/12/2011 και την 31/03/2012.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θέμα είναι : τι σημαίνει η μελέτη ξεκίνησε 1/8/11;

Έγινε κάπου έναρξη; Μπορεί δηλαδή να εμφανιστεί σε έντυπο που θα παραλάβει η εφορία, πως υπάρχει εργασία που έγινε και παραδόθηκε το 2011 αλλά δεν τιμολογήθηκε το 2011;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω την πρώτη μου περιοδική δήλωση και έχω χαθεί λίγο...

 

Σαν έδρα χρησιμοποιώ το σπίτι στο οποίο ταυτόχρονα μένω μόνος μου. Στα έξοδα τους αντίστοιχους λογαριασμούς ΔΕΚΟ θα περνάω το 1/3 ή το 100% του ποσού? Για το ενοίκιο τι ισχύει?

Edited by Zyk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω την πρώτη μου περιοδική δήλωση και έχω χαθεί λίγο...

 

Σαν έδρα χρησιμοποιώ το σπίτι στο οποίο ταυτόχρονα μένω μόνος μου. Στα έξοδα τους αντίστοιχους λογαριασμούς ΔΕΚΟ θα περνάω το 1/3 ή το 100% του ποσού? Για το ενοίκιο τι ισχύει?

 

Tίποτε από αυτά δεν ισχύει εκ των προτέρων. Ανάλογα με την πρααγματική χρήση για τις ανάγκες του επαγγέλματος και η έκπτωση των δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.