Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Δηλαδή έπρεπε να περάσω στα βιβλία μου το 100% της αξίας του αυτοκινήτου η δεν έπρεπε να το περάσω καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το αυτοκίνητο πρέπει να το περάσεις ως πάγιο και να κάνεις απόσβεση κάθε χρόνο, τα έξοδα τώρα σωστά τα περνάς πιστεύω, αυτό κάνω και εγώ

Edited by predator_c
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το 2011 αγόρασα ένα ΙΧ αυτοκίνητο και πέρασα στα βιβλία μου (στα έξοδα) το 70% της αξίας του τιμολογίου πώλησης.

 

Έχω κάνει κάτι λάθος ;

 

Από την εφορία μου λένε μπορείς να περάσεις μόνο το 70% της αξίας των δαπανών βενζίνης, συντήρησης, λειτουργίας επισκευής και κυκλοφορίας

και όχι το 70% της δαπάνης της αγοράς.

 

Συνάδελφε, ποια ΔΟΥ ήταν αυτή; Και τι είπαν όταν τους είπες (φαντάζομαι) ότι στο άρ. 31 παρ. 1 β) του ΚΦΕ αναφέρεται ρητά ότι "εκπίπτουν οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και αποσβέσεων";

 

Προφανώς για τον τρόπο καταχώρησης της δαπάνης, συμφωνώ με SOTHRIS και predator_c (καταχώρηση 100%, αποσβέσεις, φορολογική αναμόρφωση στο 70%). Για το επιλέξιμο όμως της δαπάνης όμως, πώς μπορεί μια ΔΟΥ να λέει το αντίθετο από το νόμο;

Link to comment
Share on other sites

"εκπίπτουν οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και αποσβέσεων"

 

εκτος του συνεργειου του αυτοκινητου που το περναμε κατ αναλογια στις 'Δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης ΦΠα' μπορουμε να βαλουμε και την ασφαλεια του αυτοκινητου ? και εαν ναι, μπαινει στις 'Δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης ΦΠα' η στις 'Δαπανες με δικαιωμα εκπτωσης ΦΠα'.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οποια δαπάνη έχει σχέση με την χρήση και τη συντήρηση του ΙΧ , από την απόψη του ΦΠΑ είναι δαπάνη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (του ΦΠΑ με τον οποίον επιβαρύνθηκε)

Η καταχώρηση στα βιβλία γίνεται με την συνολική αξία του παραστατικού.

Τα ασφάλιστρα δεν έχουν ΦΠΑ , αλλά για μπορείς να τα καταχωρήσεις και στη στήλη δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

Προσοχή γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα σφάλιστρα καλύπτουν περίοδο που ξεπερνά την 31/12, οπότε χρειάζεται σχετική προσαρμογή στο ποσό της εγγραφής , προσαρμογή ανά ημερολογιακή περίοδο.

Η υόψιν ανάπτυξη του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ στο σκέλος των εξόδων καλύπτει μόνο την απόδοση του ΦΠΑ και όχι την φορολογία εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασφάλιστρα δεν έχουν ΦΠΑ , αλλά για μπορείς να τα καταχωρήσεις και στη στήλη δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

Προσοχή γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα σφάλιστρα καλύπτουν περίοδο που ξεπερνά την 31/12, οπότε χρειάζεται σχετική προσαρμογή στο ποσό της εγγραφής , προσαρμογή ανά ημερολογιακή περίοδο.

για να το καταλαβω καλυτερα. εστω την 01 μαρτιου 2012 πληρωσα 300 ευρο για ασφαλιστρα ΙΧ ενος ετους εως 01 ,αρτιου 2013. εκανα εναρξη επαγγελματος 01 Ιουνιου 2012. μπορω να περασω στα βιβλια εσοδων-εξοδων στη στήλη δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης για την περιοδο 01/06/2012 -εως 31/12/2012 το ποσο των 300χ7/12=175 ευρο ?

Link to comment
Share on other sites

@Mechanical2010

 

Ναι, και μάλιστα πρέπει να φαίνεται η πράξη στο βιβλίο: 7/12x300 = 175,00 (το 175,00 θα "πέσει" στη στήλη των εξόδων χωρίς δικαίωμα έκτπωσης)

 

Το ίδιο ισχύει και για άλλες περιπτώσεις πχ αν έχεις προκαταβάλει το ενοίκιο για 1 χρόνο (λέμε τώρα).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογιστής μου μου είπε ότι οι ασφάλειες ΙΧ αυτοκινήτου δεν μπαίνουν στα έξοδα μου. Έκανε λάθος;

Εχω ΙΧ και όχι επαγγελματικό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πως λέμε: 10 μηχανικοί - 10 γνώμες, έτσι είναι και με τους λογιστές...

 

Ότι έχει να κάνει με έξοδα συντηρησης και κίνησης μπορούν να μπουν (με 70% ή 35% αναλογα τα κυβικά). Από εκεί και πέρα τι λεει ο κάθε λογιστης...

 

Τα ασφάλιστρα αυτοκινητου που χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση (προσοχή! όχι επαγγελματικό) εκπίπτουν κατα 70% ή 35% αναλογα τα κυβικά.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί σε πολλές περιπτώσεις τα σφάλιστρα καλύπτουν περίοδο που ξεπερνά την 31/12, οπότε χρειάζεται σχετική προσαρμογή στο ποσό της εγγραφής , προσαρμογή ανά ημερολογιακή περίοδο.

 

Όχι απλά σε πολλές περιπτώσεις αλλά πάντα. Ακόμα και την 1η Ιανουαρίου να κάνεις αρχική ασφάλιση, έστω για μια μέρα το 2ο 6μηνο θα βγει εκτός της συγκεκριμένης διαχειριστικής περιόδου (οι περίοδοι ασφάλισης ξεκινάνε πάντα από μεσημέρι 12:00). Για αυτό εγώ καταχωρώ πλήρως τα ασφαλιστήρια στην ημερομηνία πληρωμής τους. Το ίδιο κάνω και με όλους τους λογαριασμούς που περνάω ως δαπάνες. Δεν πληρώνω εξάλλου "ημερήσιες", ούτε "μηνιαίες" δόσεις. Τα λεφτά μουβγάζω και τα δίνω στην ημερομηνία πληρωμής. Το ίδιο θα κάνω και με ενδεχόμενο πιστωτικό που μπορεί να έχω. Θα το καταχωρήσω όλο στην ημερομηνία που μου πιστώθηκε βέβαια. Δε βλέπω κανένα νόημα στο να μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε διαιρέσεις με 3/12, 7/12 κλπ. Το αποτέλεσμα έτσι κι αλλιώς είναι το ίδιο.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.