Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

γιατι ξοδεψα 2000ε για βενζινη για αυτην την αδεια και εχω τα παρστατικα σφραγισμενα αλλα μπορω να περασω σαν εξοδα οχι 2000x 70%= 1400 ε αλλα λογω του 3% του τζιρου απο ολες τις δουλειες 600-700ε. Ενω αν μπορουσα να περασω σαν εξοδα το 70% απο ολα τα εξοδα για βενζινη θα ειχα περιπου 4000 x 70% = 2800 σαν εξοδα, τα οποια ειναι και πραγματικα.

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xmm, γιατί ο λογιστής μου κοιμάται όρθιος;

 

Εχω το προσωπικό μου αυτ/το 1600ε (στο όνομα μου). Μπορώ να να βάζω στα έξοδα τα καύσιμα του και τα έξοδα συντήρησης του μέχρι το 70% της αξίας αυτών; Προφανώς πρέπει να παίρνω τιμολόγια έτσι; Απλώς δεν εκπίπτει/συμψηφίζεται το ΦΠΑ, σωστά;

Πρέπει τα παραστατικά των καυσίμων να συνοδεύονται απο ανάλογα των υπηρεσιών που παρέχω;

 

Δηλαδή πηγα χαλκιδική έκανα ένα τοπογραφικό, ξοδεψα 100ε βενζίνη που την εβαλα πχ στα μουδανιά. Η δε παίζει κανένα ρόλο και απλώς προσκομίζω απο οπουδήποτε (και απο τις προσωπικές μου μετακινήσεις) τα παραστατικά;

Link to comment
Share on other sites

Το 3% μας άφησε χρόνους.

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ που 2 χρόνια μετά (2 χρήσεις καλύτερα) υπάρχουν ακόμα λογιστές δλδ οι εκ του νόμου αρμόδιοι που το ανεφέρουν.

[συγνώμη από το "ακροατήριο"]

ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΗΜΑΡΤΟΝ.

Αυτούς στέλνουμε για να μας καθαρίσουν τη δουλειά στις εφορίες;

ΕΛΕΟΣ

Συνάδελφε Kane, Τα λες σωστά. Τώρα λόγω σύγχυσης δε ξέρω άμα το 1600 κάθεται στο 70% ή στο 35%. Το αυτοκίνητο σου θα είναι λογικά 1598cc οπότε θα είσαι στο 70%.

Από εκεί και πέρα:

Το παραστατικό θα το καταχωρείς ολόκληρο στο βιβλίο. Το 70% θα εμφανίζεται ως έξοδο στο Ε3. (βλ. διαδικασία φορολογικής αναμόρφωσης)

Για βενζίνη έως 300€ αρκεί και ΑΛΠ σφραγισμένη, υπογραφή και τον αριθμό κυκλοφορίας.

Το ΦΠΑ δεν εκπίπτει. Βάζεις όλο το ποσό της ΑΛΠ ως έξοδο (και μετά το αναμορφώνεις).

Παραστατικά για το που την "έφαγες" δε χρειάζονται. Μόνο άμα πέσει σε παράξενο έφορο και σου κάνει μα μου ότι είναι πολλά κτλ. Τότε του πας ότι είχες 35 δουλειές στα 100km και χρειάστηκε να πάω εκεί 123 φορές. Αλλά είναι τραβηγμένο να σου συμβεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την τάχιστη απάντηση συνάδελφε.

 

Αν ειναι δυνατόν να τα μαθαίνω αυτά απο φόρουμ, αντί απο τον άνθρωπο που πληρώνω για τη δουλειά αυτή.

 

Μια επισήμανση. ΚΑΙ τα τιμολόγια συντηρησης (σερβις) περνούν επίσης, ή μόνο τα καύσιμα; Τα παραστατικά των καυσίμων, τα προσκομίζω στο λογιστή, ας πούμε κάθε τρίμηνο που που τον επισκέφτομαι για την περιοδική του ΦΠΑ ή πρέπει να πηγαίνουν μηνιαίως, ας πούμε;

Θαρρώ πως ελέω της τάξης βιβλίων που έχουμε σαν ατομικές επιχ. μια φορά οτ τριμηνο, αλλά ας μου το επιβεβαιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα περνας και τα εξοδα συντηρησης και πανε και αυτα 70 ή 35% στην αναμορφωση.

Τα τιμολογια τα περνας στα βιβλια το μηνα που εγινε το εξοδο...

Δεν ξερω αν μπαινουν στην περιοδικη του ΦΠΑ, αφου ο ΦΠΑ δεν εκπιπτει... (δεν ειμαι και γκουρου στα φορολογικα, αλλα αρχιζω και γινομαι...)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λέει ο terry.

Στην περιοδική δεν μπαίνουν.

Θα μπουν μόνο στην εκκαθαριστική κάθε χρόνου στον κωδικό του διαβόλου και στο Ε3.

Αλλά για την τάξη του βιβλίου σου, θα πρέπει να τα προσκομίζεις στον λογιστή σου τουλάχιστον κάθε 3μήνο. Αυτό θα το κουβεντιάσεις μαζί του, κάθε πότε σου συμπληρώνει το βιβλίο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το 3% μας άφησε χρόνους.

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ που 2 χρόνια μετά (2 χρήσεις καλύτερα) υπάρχουν ακόμα λογιστές δλδ οι εκ του νόμου αρμόδιοι που το ανεφέρουν.

[συγνώμη από το "ακροατήριο"]

ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΗΜΑΡΤΟΝ.

Αυτούς στέλνουμε για να μας καθαρίσουν τη δουλειά στις εφορίες;

ΕΛΕΟΣ

Συνάδελφε Kane, Τα λες σωστά. Τώρα λόγω σύγχυσης δε ξέρω άμα το 1600 κάθεται στο 70% ή στο 35%. Το αυτοκίνητο σου θα είναι λογικά 1598cc οπότε θα είσαι στο 70%.

Από εκεί και πέρα:

Το παραστατικό θα το καταχωρείς ολόκληρο στο βιβλίο. Το 70% θα εμφανίζεται ως έξοδο στο Ε3. (βλ. διαδικασία φορολογικής αναμόρφωσης)

Για βενζίνη έως 300€ αρκεί και ΑΛΠ σφραγισμένη, υπογραφή και τον αριθμό κυκλοφορίας.

Το ΦΠΑ δεν εκπίπτει. Βάζεις όλο το ποσό της ΑΛΠ ως έξοδο (και μετά το αναμορφώνεις).

Παραστατικά για το που την "έφαγες" δε χρειάζονται. Μόνο άμα πέσει σε παράξενο έφορο και σου κάνει μα μου ότι είναι πολλά κτλ. Τότε του πας ότι είχες 35 δουλειές στα 100km και χρειάστηκε να πάω εκεί 123 φορές. Αλλά είναι τραβηγμένο να σου συμβεί.

 

 

ετσι ειναι, οπως τα λες, ενημερωθηκα χθες απο αλλον λογιστη, με τον νομο 3842/10(οχι 3843!) δεν ισχυει το 3% επι του τζιρου... επισης στα κινητα εκπιπτει ολος ο φπα αλλα σαν εξοδο το 50%..

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο λογιστής,μου λεει οτι ειναι το 70% των δαπανων ΙΧ αλλα παράλληλα δεν πρεπει να ξεπερναει και το 3% του τζιρου???? του λεω οτι δεν ειναι λογικο γιατι εβγαλα μια αδεια εκτος εδρας και αν δεν βαλω σαν εξοδα τις βενζινες τοτε μπαινω μεσα!! εχει κανεις γνωση για το 3% του τζιρου?

 

Όπως ήδη δου έγραψαν κομψά και οι άλλοι, ο λογιστής σου είναι αδιάβαστος. Στείλτον σπίτι του .,..να διαβάσει.

 

Xmm, γιατί ο λογιστής μου κοιμάται όρθιος;

...............................

Η δε παίζει κανένα ρόλο και απλώς προσκομίζω απο οπουδήποτε (και απο τις προσωπικές μου μετακινήσεις) τα παραστατικά;

 

Προφανώς κοιμάται όρθιος και δυστυχώς δεν είναι ο μόνος που το κάνει. Μαζεύεις τιμολόγια από οπουδήποτε και οσαδήποτε. Δε θα αρχίσουμε πάλι την κολοκυθιά με τους εφόρους. Το όριο του 3% το οποίο τους "εξασφάλιζε" (αυθαίρετα φυσικά), καταργήθηκε με τον 3842/10 και ουδέν άλλο όριο υπάρχει. Όταν και όποτε βάζω μπρος το αυτοκίνητό μου, βγαίνω από το σπίτι μου γενικά, είναι για δημόσιες σχέσεις και για να πάρω δουλειά. Αν δεν ασκούσα το επάγγελμα, θα είχα φτιάξει ένα κονάκι σε ένα βουνό και θα έπαιζα φλογέρα στα πρόβατα. Θα δεχτούν όσα τους εμφανίσουμε.-

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για βενζίνη έως 300€ αρκεί και ΑΛΠ σφραγισμένη, υπογραφή και τον αριθμό κυκλοφορίας.

Αν αφαιρεσεις την υπογραφη, ολα τα αλλα ειναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Μιά διευκρύνιση για την καταχώρηση δαπανών σταθερής τηλεφωνίας και internet (double play) σε γραφείο που στεγάζεται στο σπίτι. Βάζουμε σαν έξοδα το ποσοστό (π.χ. 30%) που έχουμε επιλέξει και γιά τις άλλες δαπάνες (ΔΕΗ, κοινόχρηστα κλπ.) και εκπίπτουμε και τον αντίστοιχο ΦΠΑ ? Το υπόλοιπο το καταχωρούμε σαν λογιστική διαφορά οικίας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.