Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Τι να σας πω, ψώνια από το σούπερ μάρκετ εγώ ξέρω ότι δεν εκπίπτουν το ΦΠΑ.

Τώρα άμα είστε 2 που έχετε άλλη άποψη να το κοιτάξουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω την εντυπωση οτι εκπιτπει κανονικα ο ΦΠΑ για τετοιες δαπανες..

Απλα ο ελεγχος μπορει να στα βγαλλει εκτος..

 

 

ΥΓ. Καλα το νερο 13% ΦΠΑ δεν εχει??? Ποσο νερο να πιες το μηνα????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να φορολογείσαι όσο γίνεται λιγότερο και ας μη μαθαίνεις τίποτα από όλα αυτά τα άχρηστα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε το βάζω, επειδή έχω ως έδρα το σπίτι μου. Πάλι θα μπορούσα κατά αναλογία του τμήματος που χρησιμοποιώ κτλ και θα ήταν στη διακριτική ευχέρεια του ελεγκτή να το δεχτεί ή όχι.

Άμα έχεις έδρα σε γραφείο, τότε καλά κάνεις αφού ο κώδικας του ΦΠΑ σου αναγνωρίζει αυτό το δικαίωμα.

 

Τώρα τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ είναι άλλη κατηγορία.

Πέρα από το link στη δημοσίευση #933 παραθέτω και ένα κείμενο.

Λίγο μεγάλο αλλά αξίζει τον κόπο να του ρίξουμε μια ματιά.

 

Όπως είναι γνωστό οι δαπάνες αυτές (ΟΤΕ, ΔΕΗ κ.λπ.) συνιστούν δαπάνες τις επιχείρησης που εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά της, σύμφωνα με το άρθρο 31 του ΚΦΕ και την Πολ. 1005/2005. Ειδικότερα, σύμφωνα με την ίδια εγκύκλιο η δαπάνη ηλεκτρικού ρεύματος, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της μισθώτριας επιχείρησης έστω και εάν ο μετρητής έχει παραμείνει στο όνομα του ιδιοκτήτη του ακινήτου (εκμισθωτή), η δε δαπάνη τηλεφώνου, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της μισθώτριας επιχείρησης έστω και εάν το τηλέφωνο ανήκει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου. Αρκεί να αποδεικνύεται ότι κατά την χρονική περίοδο στην οποία αναφέρονται αυτές οι δαπάνες, η επιχείρηση λειτουργούσε στη διεύθυνση αυτή. Ωστόσο, οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της έκπτωσης των δαπανών αυτών, είναι η τήρηση ακριβών και επαρκών βιβλίων (Β΄ ή Γ΄ κατηγορίας του ΚΒΣ), η αναγραφή των προς έκπτωση δαπανών στα βιβλία αυτά και τέλος η χρησιμοποίησή τους (διενέργειά τους) για τις ανάγκες της επιχείρησης. Στην περίπτωση που ως έδρα χρησιμοποιείται η κατοικία του επιτηδευματία, είναι προφανές ότι δεν χρησιμοποιείται το σύνολο των εν λόγω δαπανών για τις ανάγκες της επιχείρησης, αφού ένα μέρος τους αναλώνεται για την κάλυψη οικογενειακών και προσωπικών αναγκών. Η Φορολογική Αρχή δεδομένου ότι είναι αδύνατον να ορίσει ένα πάγιο και γενικά εφαρμοζόμενο τρόπο διαχωρισμού των δαπανών αυτών, έχει αναθέσει αυτόν στην ελεγκτική εξουσία του Προϊστάμενου της αρμόδιας ΔΟΥ ως θέμα πραγματικό και κρινόμενο κατά περίπτωση (ενδεικτικό το έγγραφο με Αρ. Πρωτ. 1027847/540/Α0012/23.4.2007). Στην πράξη είναι σύνηθες να διαχωρίζουμε τις δαπάνες αυτές σε επαγγελματικές - εκπιπτόμενες και προσωπικές στη βάση αντικειμενικών, κατά το δυνατόν, κριτηρίων. Τέτοιο κριτήριο, μπορεί να είναι π.χ. το εμβαδόν του χώρου που χρησιμοποιείται ως γραφείο, για τις ανάγκες της δραστηριότητας ή του επαγγέλματος, σε σχέση με το συνολικό εμβαδό της οικίας. Σε κάθε περίπτωση πάντως, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι η αναγνώριση ή όχι προς έκπτωση, των δαπανών αυτών επαφίεται τελικά στην ελεγκτική αρμοδιότητα του Προϊστάμενου της ΔΟΥ του φορολογουμένου. Σχετικά με την καταχώριση των εν λόγω δαπανών στα βιβλία του επιτηδευματία είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να καταχωρίσουμε «μέρος» ενός ενιαίου παραστατικού τόσο για λόγους λογιστικής τακτοποίησης, όσο και για λόγους τήρησης των διατάξεων του ΚΒΣ. Έτσι στα βιβλία καταχωρίζεται το σύνολο των δαπανών και κατά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης, γίνεται φορολογική αναμόρφωση των κερδών, με την προσθήκη των μη εκπιπτόμενων δαπανών, ως λογιστικών διαφορών στους κωδικούς 564 - 565 ή 566, κατά περίπτωση, του πίνακα ΣΤ’ η), του εντύπου Ε3. Κατά ανάλογο τρόπο στο άρθρο 30, παρ.1, του Κώδικα ΦΠΑ προβλέπεται ο γενικός κανόνας της έκπτωσης από το φόρο εκροών, του φόρου με τον οποίον έχουν επιβαρυνθεί οι εισροές κατά το μέρος που τα αγαθά και οι υπηρεσίες χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση

πράξεων που υπάγονται στο φόρο (φορολογητέες). Ομοίως, δεν έχει οριστεί από την Διοίκηση πάγιος τρόπος διαχωρισμού του εκπιπτόμενου και μη ΦΠΑ στην περίπτωση που η δαπάνη αφορά επαγγελματική και ταυτόχρονα, προσωπική χρήση, και περαιτέρω επιμερίζεται. Έτσι, θα πρέπει ο φορολογούμενος επί τη βάσει των κριτηρίων επιμερισμού που χρησιμοποιήθηκαν στη φορολογία εισοδήματος, να διαχωρίσει τον ΦΠΑ σε εκπιπτόμενο και μη, αναλόγως προς το μέρος της δαπάνης το οποίο αφορά την επαγγελματική του δραστηριότητα, καταχωρίζοντας το υπόλοιπο μη εκπιπτόμενο, σε λογαριασμό εξόδων. Θα ακολουθήσει η φορολογική αναμόρφωση του υπολοίπου αυτού ποσού του ΦΠΑ, με την αναγραφή του στους ως άνω κωδικούς του Ε3.Τέλος επισημαίνεται, ότι για τις ανάγκες του ΚΕΠΥΟ, δεν απαιτείται η υποβολή στοιχείων διασταύρωσης, για τη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ και τις κοινόχρηστες δαπάνες. Είναι σαφές ότι εάν ληφθεί

στοιχείο (π.χ. ΤΠΥ), για το οποίο προβλέπεται η υποβολή του, με βάση το άρθρο 20 του ΚΒΣ, για διασταύρωση (π.χ. έξοδα επισκευής ή συντήρησης της οικίας), θα πρέπει να αναγραφεί στις συγκεντρωτικές καταστάσεις ολόκληρο το ποσό αυτό (αφού ο εκδότης του ΤΠΥ, υποχρεωτικά, θα αναγράψει στην αντίστοιχη κατάσταση πελατών, για τον ίδιο σκοπό, το συνολικό ποσό του παραστατικού).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Έστω ότι χρησιμοποιείται οικία, επιφάνειας 100 τ.μ., ως έδρα επαγγελματικής δραστηριότητας και αποφασίζεται το κριτήριο επιμερισμού των εξόδων, μεταξύ της επιχείρησης και της προσωπικής χρήσης, να είναι τα 30 τ.μ. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ ποσού 140 € (με ανάλυση: αξία Η/Ρ 50 €, ΦΠΑ Η/Ρ 9% 4,50 € και δημοτικά τέλη κ.λπ. 85,50 €), θα καταχωρισθεί στα βιβλία με το ποσό αυτό, ως εξής:

 

Δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ 15,00 (50,00 x 30 / 100)

Δαπάνες εξαιρούμενες από τον ΦΠΑ 25,65 (85,50 x 30 / 100)

ΦΠΑ εισροών (Η/Ρ) 1,35 (4,50 x 30 / 100)

Δαπάνες για φορολογική αναμόρφωση 94,85 (50+85,50 x 70 / 100)

ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος στη Φορολογία εισοδήματος 3,15 (4,50 x 70/100 )

Υπενθυμίζουμε ότι η τελική απόφαση για την έκπτωση των δαπανών αυτών, ανήκει στον προϊστάμενο ΔΟΥ φορολογίας του υπόχρεου.

 

πηγη : ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΜΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ,ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ‐ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ : ΚΟΛΥΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σεναριο: Εχω κατοικια που μου παραχωρει ο πατερας μου για επαγγελματικη χρηση, αλλά δεν μενει κανεις αλλος στο οικισμα αυτο. Τα μονα εξοδα (ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, κτλ) ανηκουν στην επιχειρηση. Τι γινεται εδω? Θα ερθει ο προισταμενος ΔΟΥ να δει να οντως ειναι ετσι?

Δε νομιζω!

Εγω ενα νερακι που παιρνω για το γραφειο μου, θα το εκπιπτω. Ουτε κομπινες μπορω να κανω, ουτε να φοροδιαφυγω. Αν μου το κοψουνε κι αυτο, ε τοτε μεταναστης κι εγω, κι ας κατσουν τα λαμογια να αλληλοφαγωθουν μεταξυ τους!

 

(Αυτο με το "προιον σουπερ μαρκετ", δεν το καταλαβα. Δηλαδη, αν αγορασω νερο απο την ΖΑΓΟΡΙ Α.Ε., τοτε δεν θεωρειται προιον σουπερ μαρκετ και μπορω να το εκπεσω συμφωνα με το νομο?)

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Σεναριο: Εχω κατοικια που μου παραχωρει ο πατερας μου για επαγγελματικη χρηση, αλλά δεν μενει κανεις αλλος στο οικισμα αυτο. Τα μονα εξοδα (ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, κτλ) ανηκουν στην επιχειρηση. Τι γινεται εδω? Θα ερθει ο προισταμενος ΔΟΥ να δει να οντως ειναι ετσι?

 

Ακριβώς έτσι είναι. Επίσης και ο "ΟΤΕ" (το σταθερό τέλος πάντων) δεν έχει καμία λογική να επιμερίζεται η δαπάνη του σώνει και καλά με βάση τα τ.μ. που χρησιμοποιούνται ως έδρα. Μπορεί το μεγάλο διαμέρισμα που ζεις με την οικογένειά σου και σε ένα δωμάτιο αυτής θεωρείται όιτ βρίσκεται η έδρα, να έχει άλλες 2 τηλεφωνικές συνδέσεις που χρησιμοποιούν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Τη μια σύνδεση όμως γιατί να μην την εκπίπτεις 100% εφόσον τη χρησιμοποιείς μόνο εσύ για τη δουλειά σου; Όλα αυτά γενικά είναι -σκοπίμως- "ομιχλώδη". Όσο για τα έξοδα σούπερ μάρκετ, θα επαναλάβω αυτό που είχα γράψει παλιότερα, καλό είναι να αποφεύγετε εντελώς την καταχωρήση τέτοιων δαπανών αν δεν έχετε έδρα κανονικό, ξεχωριστό από την κατοικία σας γραφείο-έδρα. Στο σπίτι δε βγαίνει άκρη τι χρησιμοποιήθηκε για το επάγγελμα και τι όχι. Στο γραφείο αν παρουσιάσετε κάποια καλά επιχειρήματα περνάνε πιο εύκολα ίσως τέτοιου είδους δαπάνες. Και αναφέρομαι σαφώς για την έκπτωση από το εισόδημα σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.