Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Είναι άλλος ο ρόλος της "Τελευταίας σελίδας".

Η τελευταία σελίδα παίζει το ρόλο του μητρώου παγίων. Οι επιχειρήσεις Γ΄ έχουν ειδικό βιβλίο, εμείς την τελευταία σελίδα.

Τα πάγια καταχωρούνται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στις σελίδες της χρήσης για να έχεις έκπτωση του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείς δηλαδή ότι τα πάγια μπαίνουν και στις τελευταίες σελίδες σαν ξεχωριστό παράρτημα αλλά και στις κανονικές σελίδες των εξόδων του βιβλίου? Άρα σωστά μου τα έβαλε εμένα στα έξοδα στις μπροστινές σελίδες αλλά πρέπει να τα περάσω και στις τελευταίες (που δεν το έκανε).

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι.

Και εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η ιστορία με τις τελευταίες σελίδες.

Το έμαθα με την ιστορία του ΕΣΠΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει και κάποιο χρονικό περιθώριο για να περαστούν οι αποσβέσεις των παγίων στην τελευταία σελίδα του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά ο letom λογικά για να μην έχει κάνει σελίδα παγίων, έχει αποσβέσει το 100% μέσα στη χρήση που τα αγόρασε.

Για υπολογιστή και προγράμματα μπορείς, για άλλα πράγματα έως 1200 το τεμάχιο μπορείς, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.

Οπότε άμα δεν υπάρχει θέμα με άλλα υλικά άνω των 1200€, τότε μπορεί να δημιουργήσει τη σελίδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του υπολογιστή δεν έχω τίποτα που να ξεπερνάει (ουτε καν να πλησιάζει) τα 1200€. Οπότε θα φροντίσω να κάνω τώρα μια σλείδα παγίων στο βιβλίο! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

Είμαι ελ. επαγγελματίας και αγόρασα ενα gps. θέλω να ρωτήσω αν μπορω να το βαλω στα έξοδα.

Εχω ενα αυτοκίνητο που το χρησιμοποιώ για την δουλειά μου στο οποίο χρησιμοποιώ το gps.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί καποιος συνάδελφος να μου υπενθυμισει τι γινεται με τα καυσιμα και τα εξοδα συντήρησης του προσωπικού μας αυτοκινήτου;

Θαρρώ πως ειχε συζητηθεί καπου στο φορουμ παλιότερα, πως μηχανικοι,γιατροί μπορούν να εχουν φοροαπαλλαγή απο ΜΗ επαγγελματικό όχημα, μέχρι καποια κυβικά και κάπιοι ποσό, δίχως όμως να συμψηφίζεται το ΦΠΑ αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.