Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια λάθος έγγραφη τι πρόστιμο επιφέρει; Ανεξάρτητο με το αποτέλεσμα που έφερε αυτή στο φορολογητέο ή στο ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό το "117€ έως 1170€" που χρησιμοποιείται ευρέως για παραβάσεις. Στην πράξη βέβαια ισχύει το ελάχιστο (117) και με συμβιβασμό στο 1/3 αν πληρωθεί, κάπου 40€. Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι μου είχαν πει. btw ο SOTHRIS μας εγκατέλειψε μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα εξετάζει ο ελεγκτής αν γλίτωσες ΦΠΑ. Αν γλίτωσες τον πληρώνεις με προσαυξήσεις.

Μετά εξετάζει αν γλίτωσες φόρο. Αν γλίτωσες τον πληρώνεις με προσαυξήσεις,

Αν δεν εχεις γλιτώσει τίποτα από τα παραπάνω πας για λάθος στα βιβλία, που δεν ξέρω τι πρόστιμο επιφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μήπως μπορούμε να ανεβάσουμε ξανά το excelακι που είχε ανεβαστεί σε προηγούμενo post γιατι έχει κατέβει τώρα πια.

Είμαι καινούργιος στο θέμα φορολογία και έχω πελαγώσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό η εφορία μου θεώρησε και τα βιβλία που τους πήγα χωρίς να μου πει ότι είναι λάθος (έχουν πάρα πολύ λίγες στήλες) και παιδεύομαι τώρα να δω πως θα τις χωρίσω..

Ερώτηση: Στον οδηγό του ΤΕΕ ΤΚΜ για τα φορολογικά έχει ένα παράδειγμα βιβλίου στο οποίο έχει μια στήλη για τα πάγια(π.χ. ΗΥ) και δίπλα εκπίπτει κανονικά το ΦΠΑ. Από το διάβασμα που έχω κάνει εδώ έχω καταλάβει ότι χρησιμοποιούμε ξεχωριστές σελίδες στο τέλος του βιβλίου γι αυτά.

Τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες σελίδες καταχωρείς τα πάγια και γράφεις τις αποσβέσεις τους.

Η αγορά για την έκπτωση του ΦΠΑ θα καταχωρηθεί κανονικά και στη χρήση που έγινε η αγορά, ανεξαρτήτως απόσβεσης εφάπαξ ή με συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μένει να δώ πως θα αλλάξω το βιβλίο..

Παίζει να βάλω καμιά φωτιά στο σπίτι και να θεωρήσω καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής που έδωσα το βιβλίο να μου συμπληρώσει τον πρώτο μήνα που άνοιξα το γραφείο, μου έβαλε τα πάγια στις πρώτες σελίδες μαζί με τα άλλα έξοδα του μήνα οπότε μάλλον δεν είναι υποχρεωτικό να τα βάζουμε στις τελευταίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.