Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

@ΑΕΚΙΤΖΗΣ,

 

Αν πχ έχεις συμβαση έργου για να κάνεις μια αποτύπωση στη Λήμνο, ή μια επίβλεψη στην Ρόδο, κλπ, και η έδρα σου ειναι στην πχ Λάρισσα, τότε μπορείς να περάσεις αυτό το έξοδο. Αυτό τουλάχιστον λεει στις σημειώσεις του ενημερωτικου σεμινάριου "ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ‐ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ" του Κολύδα (νεότερη έκδοση απο αυτο της Μπόσκου). Συγκεκριμένα γράφει:

Εκπιπτομενες δαπάνες απο τα ακαθαριστα εσοδα ελευθεριων επαγγελματων

Διάφορες δαπάνες

"21. Διαμονής, διατροφής, μετακίνησης όταν μετακινούνται μακριά από την έδρα τους στα πλαίσια της εκτέλεσης της εργασίας"

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ειμαι σωστος, ο ΦΠΑ για τις δαπανες αυτες δεν εκπιπτει.

 

Ομοιως μπορεις να βαλλεις δαπανη πχ για επαγγελματικο γευμα ή για δωρο κτλ.

 

Οπως ομως ειπε και ο Τοπαπ σε μελλοντικο ελεγχο μπορει να στα πεταξουν εξω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

1. Eγραψε αν η δαπάνη του ξενοδοχείου από τις διακοπές καταχωρείται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Η απάντηση σαφώς είναι όχι. Αν τώρα η δαπάνη των δακοπών συνδέεται και με επαγγελματική δραστηριότητα η απάντηση είναι ναι μεν αλλά, ή μόνο ναι χωρίς το αλλά.

2. ΦΠΑ για δαπάνες διαμονής και διατροφής (επαγγελματικές δαπάνες) δεν εκπίπτεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει σίγουρα,

η διαμονή θα πρέπει να συνδυαστεί με δουλειά (π.χ. μία ΑΠΥ προς τον εκεί πελάτη, ένα συμφωνητικό κτλ) σε περίπτωση ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω το συνήγορο του διαβόλου λιγάκι ? Εξαρτάται από τη χρονική διάρκεια της διαμονής και το είδος της δουλειάς.

Από την άλλη μπορεί και να μην υπάρχει απτό αντικείμενο δουλειάς, αλλά να πρόκειται για κάποια διερεύνση ...

Το συγκεκριμένο είναι λεπτό ζήτημα και η τελική έκβασή του θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που θα "δέσουμε" τη δαπάνη , αλλά και από το τι θα γράφει το παραστατικό της δαπάνης (μην αναγράφει ονομαστικά την οικογένεια ή τίποτε άλλο περίεργο............)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο είχα και εγώ απορία... Δεν δικαιούμαι δηλαδη να παω σε ενα νησι για να εκτιμησω μια δουλεια, να δώσω προσφορά αλλα τελικά να μην την παρω?

Τότε δεν μπορώ να τα περάσω στα έξοδα?

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έχεις αναφέρει, παίζει ρόλο αυτός που θα σου το ελέγξει (άμα ποτέ σε ελέγξει).

Τώρα, το να πας την περίοδο 12-18 Αυγούστου στην Πάρο και να ισχυριστείς ότι ήσουν εκεί και έκανες κουβέντα για δουλειά την οποία δεν έκλεισες στο τέλος, ε δε θα είναι και παράλογο να σου το κόψουν.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο είχα και εγώ απορία... Δεν δικαιούμαι δηλαδη να παω σε ενα νησι για να εκτιμησω μια δουλεια, να δώσω προσφορά αλλα τελικά να μην την παρω?

Τότε δεν μπορώ να τα περάσω στα έξοδα?

 

Aσφαλώς και μπορείς. Αλλωστε ότι έγραψα το έγραψα προκειμένου να γίνουν κατανοητές κάποιες από τις πτυχές του θέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι το 2011 αγόρασα ένα ΙΧ αυτοκίνητο και πέρασα στα βιβλία μου (στα έξοδα) το 70% της αξίας του τιμολογίου πώλησης.

 

Έχω κάνει κάτι λάθος ;

 

Από την εφορία μου λένε μπορείς να περάσεις μόνο το 70% της αξίας των δαπανών βενζίνης, συντήρησης, λειτουργίας επισκευής και κυκλοφορίας

και όχι το 70% της δαπάνης της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

1. Eκανες λάθος.

2. Καταχωρείς το σύνολο των εξόδων και το αναμορφώνεις στη φορολογική δήλωση (Ε3), Επιπλέον θα υποβάλεις και την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης , δεόντως συμπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.