Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις δαπάνες για το ΕΙΧ που χρησιμοποιείται για τις μετακινήσεις του επαγγέλματος, απαιτείται έκδοση τιμολογίου για μεταβίβαση στο "επάγγελμα" ή αρκεί που είναι στο όνομα του Ε.Ε. - Μηχανικού ? Στην εφορία μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει  μεταβίβαση σε "ατομική επιχείρηση". Σημειώνεται ότι υπάρχει και άλλο αυτοκίνητο για  ιδιωτική χρήση - οικογένεια.

Η αναμόρφωση γίνεται (πλέον) κατά 70% (< 1600 κ.ε.) και όχι μέχρι ? Η προϋπόθεση τα αναμορφωμένα έξοδα να μην υπερβαίνουν το 3% του ακαθάριστου εισοδήματος ισχύει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν έχω καταλάβει σωστά : Το ΕΙΧ πρέπει να είναι στο όνομα του Μηχανικού (δηλ. δεν χρειάζεται μεταβίβαση στην "ατομική " επιχείρηση - που εκτός των άλλων δεν γίνεται) και στον ενδεχόμενο έλεγχο να τεκμηριώσουμε (πως ?) την "επαγγελματική" του χρήση. Έτσι είναι ???

Για την αναμόρφωση ισχύει ? το 3% ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Για τις δαπάνες για το ΕΙΧ που χρησιμοποιείται για τις μετακινήσεις του επαγγέλματος, απαιτείται έκδοση τιμολογίου για μεταβίβαση στο "επάγγελμα" ή αρκεί που είναι στο όνομα του Ε.Ε. - Μηχανικού ? Στην εφορία μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει  μεταβίβαση σε "ατομική επιχείρηση". Σημειώνεται ότι υπάρχει και άλλο αυτοκίνητο για  ιδιωτική χρήση - οικογένεια.

Η αναμόρφωση γίνεται (πλέον) κατά 70% (< 1600 κ.ε.) και όχι μέχρι ? Η προϋπόθεση τα αναμορφωμένα έξοδα να μην υπερβαίνουν το 3% του ακαθάριστου εισοδήματος ισχύει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Oλα τα παραπάνω ίσχυσαν με βάση τον προηγούμενο φορολογικό νόμο , τον 2238/94 . Από 01-01-2014 ισχύει ο 4172/2013 , οπότε θα πρέπει να ανατρέξετε στις διατάξεις του νόμου αυτού .

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4172:

- Δεν υπάρχει το όριο 3%.

- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό αναμόρφωσης των δαπανών ΕΙΧ.

 

Επίσης σε κάθε περίπτωση (και πριν τον 4172 δηλαδή και τώρα) δεν τίθεται θέμα 'μεταβίβασης' του ΕΙΧ. Μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου και να εκπίπτεις τα αντίστοιχα έξοδα είτε το έχεις αγοράσει με τιμολόγιο και το έβαλες στα πάγια, είτε το αγόρασες ως ιδιώτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

είμαι πολιτικός μηχανικός και εργάζομαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας, δηλώνω σαν έδρα την κατοικία μου. Στα πλαίσια μιας ανακαίνισης που θα κάνω στο σπίτι, θα αλλάξω κουφώματα και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κόψω για αυτά τιμολόγιο και να τα περάσω σαν έξοδα στο βιβλίο μου (και φυσικά να αφαιρέσω το ΦΠΑ από το ΦΠΑ των εσόδων).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις διαμορφωμένο ένα χώρο της κατοικίας σου σαν γραφείο, πολύ πιθανόν να μην έχεις ούτε αυτόν και απλά είναι δηλωμένη η κατοικία σου σαν έδρα ή να δουλεύεις με ένα laptop στην τραπεζαρία.

Θα αλλάξεις τα κουφώματα μόνο του χώρου που δουλεύεις (αν υπάρχει); ή θα αλλάξεις όλου του σπιτιού;

 

Όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, μπορεί κάποιοι να το έχουν κάνει και να έχουν περάσει σαν έξοδα τέτοια τιμολόγια αλλά σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτή η δαπάνη "μπάζει" από παντού.

 

Εδώ κανονικά πρέπει να κάνεις επιμερισμό σε δαπάνες όπως τηλέφωνο σταθερό, ηλεκτρικό ρεύμα, αέριο, πετρέλαιο κλπ αν θέλεις να τα περάσεις σαν έξοδα... λες εύκολα να μπορείς να περάσεις ολόκληρη "ανακαίνιση" της κατοικίας σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω τα κουφώματα όλου του σπιτιού. Αν τελικά περάσω το περάσω σαν έξοδο, εκπίπτει και ο ΦΠΑ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Συνάδελφοι,

 

Μια ερώτηση, γιατί με τόσες αλλαγές τα τελευταια χρόνια εχω ψιλοχαθεί.

 

Σκέφτομαι για μακροχρόνια μίσθωση ΙΧΕ. 2-3 ετη.

 

Ερωτήσεις:

 

1. Φορολογικά αναγνωρίζεται προς εκπτωση? Θα ισχύει ότι ίσχυε και με τις δαπα΄νες του προσωπικού μας ΙΧΕ?

 

2. Παίζει ρόλο αν θα υπάρχει διακιωμα εξαγοράς ή ΄΄οχι.

 

3. Merci :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.