Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριος στο επάγγελμα και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα αν κάποιος γνωρίζει:

1. για ένα χώρο 9τ.μ. που μου έχει παραχωρηθεί στο σπίτι των γονιών μου μπορώ να αγοράσω κλιματιστικό και να πάρω επιστροφή φπα;

2. έχω στο όνομά μου μη διαμορφωμένο διαμέρισμα που όταν με το καλό το φτιάξω θα γίνει οικία μου και επαγγελματική έδρα. Μπορώ να κόψω τιμολόγιο (για να πάρω επιστροφή φπα) για την κατασκευή ενός μέρους του σπιτιού που θα είναι το γραφείο; (αγορά πατώματος π.χ.) Γενικά τι θα μπορούσε να κοπεί ως τιμολόγιο σε αυτή την περίπτωση αφού το σπίτι θα δηλωθεί ως έδρα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι (καλά) κρυμμένες στα άρ. 22 και 23 του ΚΦΕ Ν.4172/2013 http://www.forin.gr/laws/law/16/forologia-eisodhmatos-epeigonta-metra-efarmoghs-tou-n-4046-2012-tou-n-4093-2012-kai-tou-n-4127-2013-kai-alles-diatakseis . Επίσης στο άρ. 30 (και όχι μόνο) του Κώδικα ΦΠΑ Ν.2859/2000 http://www.forin.gr/laws/law/2706/kurwsh-kwdika-forou-prostithemenhs-aksias .

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω απο αυτα, μπορώ να κόψω τιμολογιο μονο για ο,τι θεωρώ ότι είναι προς όφελος της εργασίας μου και εφοσον μπορώ να πεισω και οποιονδήποτε για αυτό το όφελος. Άρα κλιματιστικό οκ αλλά η διαμόρφωση του γραφείου με μπριζες και πάτωμα καθως και ένα wc θα έλεγα ότι επίσης είναι απαραιτητα. Έχει λογική η σκέψη μου ή το εχω καταλάβει όλο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω απο αυτα, μπορώ να κόψω τιμολογιο μονο για ο,τι θεωρώ ότι είναι προς όφελος της εργασίας μου και εφοσον μπορώ να πεισω και οποιονδήποτε για αυτό το όφελος. Άρα κλιματιστικό οκ αλλά η διαμόρφωση του γραφείου με μπριζες και πάτωμα καθως και ένα wc θα έλεγα ότι επίσης είναι απαραιτητα. Έχει λογική η σκέψη μου ή το εχω καταλάβει όλο λάθος;

 Aυτά όλα είναι αμφιλεγομενα και προβληματικά . Οταν υπάρχει ταύτιση της κατοικίας και της επαγγελματικής έδρας , δυσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις τις δπάνες του σπιτιού από αυτές της επιχείρησης . Για τα συγεκριμενα ο διαχωρισμός είναι ακόμη δυσκολοτερος . Θα σου προτεινα να μην τα περάσεςι ως επαγγελματικές δαπάνες. 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Ετοιμάζομαι να αγοράσω αυτοκίνητο, ΙΧ, όχι επαγγελματικό.

Υπάρχει κάποιος λόγος να κόψω τιμολόγιο; Θα γλιτώσω κάτι; Θα μπορώ να βάζω βενζίνες κλπ στα έξοδα;

Τι ισχύει πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη

 

αυτό ισχύει και αν στο ισόγειο είναι το γραφείο και στον β όροφο η κατοικία?

 

Αν ο διαχωρισμός είναι εφικτός και τεκμηριωμένος δεν υπάρχει κανένα θέμα . Στην περίπτωση που γράφεις καταλαβαίνω ότι υπάρχει τρόπος να τον τεκμηριώσεις . Πάλι όμως θα υφίστανται σκιές αν η κατοικία είναι σε επίπεδα με εσωτερική επικοινωνία , είναι δηλαδή μια ενότητα όλα αυτά λειτουργικά.

Κρίσιμο στοιχείο είναι η χρήση του χώρου για την διενέργεια επαγγελματικών πράξεων και ο διαχωρισμός του χώρου ταυτόχρονα από την χρήση για σκοπούς οικογενειακούς-κατοικίας . Ολα γίνονται, αλλά θέλουν την κατάλληλη τεκμηρίωση και κυρίως θα κριθούν στον φορολογικό έλεγχο (όταν και να ποτέ γίνει ) . 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Έχω πάει επαγγελματικό ταξίδι στο εσωτερικό για επαγγελματικούς λόγους και έκανα μία διανυκτέρευση. Έχω κόψει τιμολόγιο αλλά ξέρω ότι το ΦΠΑ δεν εκπίπτει. Στα έξοδά μου όμως σαν δαπάνη το συνολικό ποσό (καθαρό + ΦΠΑ) μπορώ να το βάλω; Και αν ναι, σε ποια στήλη; (είπα να το βάλω στις δαπάνες χωρίς ΦΠΑ αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό γιατί στην πραγματικότητα είναι δαπάνη η οποία περιέχει ΦΠΑ απλώς το ΦΠΑ δεν εκπίπτει). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που θυμαμαι...

 

Η Στηλη  "Δαπάνες χωρις ΦΠΑ" μαλλον σημαινει Δαπανες διχως δικαιωμα εκπτωσης φΠΑ. πχ. μια αποδειξη Βενζινης.  ΠΡακτικα δλδ καταχωρεις εκει... ειδικα για την περιπτωση τιμολογιου εξωτρικου δεν ξερω τι γινεται, αν ηταν ξενοδοχείο εσωωτερικου εκει θα το εβαζα

Link to comment
Share on other sites

@zefuros Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στο εσωτερικό είναι το ξενοδοχείο και εγώ λέω να το πάω στις Δαπάνες Χωρίς ΦΠΑ αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μήπως υπάρχει κάποιος λογιστής που ξέρει καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.