Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Α, τωρα ειδα τ Σ (εΣωτερικο)

 

Κανονικά εκεί το περνάς, στην ίδια στήλη με οσα εξδα δεν εκπίπτεις ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Έχω πάει επαγγελματικό ταξίδι στο εσωτερικό για επαγγελματικούς λόγους και έκανα μία διανυκτέρευση. Έχω κόψει τιμολόγιο αλλά ξέρω ότι το ΦΠΑ δεν εκπίπτει. Στα έξοδά μου όμως σαν δαπάνη το συνολικό ποσό (καθαρό + ΦΠΑ) μπορώ να το βάλω; Και αν ναι, σε ποια στήλη; (είπα να το βάλω στις δαπάνες χωρίς ΦΠΑ αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό γιατί στην πραγματικότητα είναι δαπάνη η οποία περιέχει ΦΠΑ απλώς το ΦΠΑ δεν εκπίπτει). Ευχαριστώ.

 

O φπα με τον οποίο έχει επιβαρυνθεί η δαπάνη αυτή , δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των πωλήσεων , σύμφωνα με το ν 2859/200, άρθρο 30 παρ. 4.

 

Πάμε τώρα για την τήρηση του βιβλίου . Εχουμε τον ν 4308/2014 , στο άρθρο 3 , παρ.12 . Δείτε εκεί αναλυτικά τι πρέπει να παρακολουθείτε .

 

Με καποιο τρόπο τώρα θα πρέπει να γίνεται η σύνδεση των καταχωρήσεων τόσο για τις ανάγκες απόδοσης του ΦΠΑ , όσο και για τις ανάγκες της φορολογίας εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωτήρη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει να εκπέσει ο ΦΠΑ, άπλως θέλω να εχω σωστά τα βιβλία. Δηλαδή αυτό που λέγαμε παραπάνω, να βάλω το συνολικό ποσό (καθαρό + ΦΠΑ) στην στήλη των δαπανών χωρίς ΦΠΑ είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωτήρη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει να εκπέσει ο ΦΠΑ, άπλως θέλω να εχω σωστά τα βιβλία. Δηλαδή αυτό που λέγαμε παραπάνω, να βάλω το συνολικό ποσό (καθαρό + ΦΠΑ) στην στήλη των δαπανών χωρίς ΦΠΑ είναι λάθος;

 

Δεν είναι καθόλου λάθος , το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα . Είναι σωστό από την άποψη του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι

 

 

Οι αποδείξεις βενζίνης πρέπει να καταχωρουνται στο μπλοκάκι "τιμολόγιο λήψης υπηρεσιών" ;   

και εκτός απο τις αποδείξεις βενζίνης στο ιδιο τιμολόγιο αναγραφονται και η ασφάλεια αυτοκινήτου, κτεο ; 

Edited by mixalis_b_a
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το να "καταχωρουνται στο μπλοκάκι "τιμολόγιο λήψης υπηρεσιών" ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για τις αποδείξεις λιανικής μέχρι 100€ τι ισχύει;

Εκπιπτει ο ΦΠΑ ή όχι; Αν ναι τα 100€ είναι με τον ΦΠΑ ή μπαίνουν και αποδείξεις μέχρι 123€ με ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφέρει ότι είναι κάτω από 100€ να μην μας κόβουνε τιμολόγιο ωστε να μην έχουμε υποχρέωση υποβολής ΜΥΦ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.