Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα

Προσπαθώ απελπισμένα να βρω έξοδα προκειμένου του χρόνου να μην πάθω έμφραγμα. Είμαι ελ. επαγγελματίας και δουλεύω σε εταιρεία με μπλοκάκι. Προσπάθησα να διαβάσω το συγκεκριμένο νήμα άλλα αυτό που συμπέρανα είναι ότι ανακυκλώνονται συνέχεια οι ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις με ελάχιστες εξαιρέσεις. Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες σε πχ κάποιον πίνακα οι δαπανες που θα μπορούσε να περάσει ένας ελ. επαγγελματίας; Και αν όχι μπορούμε να ξεκινήσουμε να φτιάξουμε έναν;

 

Εάν φορολογείσαι ως 'μπλοκάκιας' (περ. στ' παρ. 2 άρ. 12 Ν. 4172/2013) τότε δεν εκπίπτουν έξοδα παρά μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές.

Στην αντίθετη περίπτωση, περνάς έξοδα, αλλά δεν έχεις αφορολόγητο/μείωση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω στον stat το παρακάτω (αν και πιστεύω ότι το γνωρίζει) απλά και μόνο για να μην γίνει κάποια παρανόηση από συναδέλφους.

Και στην πρώτη περίπτωση ['μπλοκάκιας' (περ. στ' παρ. 2 άρ. 12 Ν. 4172/2013)] όλα τα έξοδα καταγράφονται-"περνιούνται" κανονικά στα βιβλία, απλά στο τέλος της χρήσης γίνεται αναμόρφωσή τους στο 100%, πλην των ασφαλιστικών εισφορών.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την κατηγοριοποίηση ως δαπανησ Της αγοράς του pos? Η δαπάνη αυτή, που στο παραστατικό που ζήτησα και πήρα απο Πειραιώς αναφέρεται ως "τέλος ενεργοποίησης σύμβασης με αρ. ..." που καταχωρείται; στις παροχές τρίτων; σαν πάγιο (δε νομίζω πάγιο). Απόψεις ;

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου για αυτό που αναφέρεις, εφόσον σύμφωνα με την σύμβασή σου ή πάνω στο παραστατικό που φαίνεται το ποσό που πλήρωσες (και που αναφέρεις σχετικά) αναγράφεται κάτι του είδους ... ότι η συσκευή ανήκει κατά πλήρη .... αποκλειστική κυριότητα... κατοχή ... νομή ... κλπ ... και σου παραχωρεί αποκλειστικά και μόνο τη χρήση του ... και ότι αυτό που πλήρωσες αφορά τέλος ενεργοποίησης τότε δεν είναι πάγιο και το καταχωρείς όπως ακριβώς γράφεις (δηλ. ως δαπάνη).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αναφέρεται στη σύμβαση ως " τέλος ενεργοποίησης σύμβασης για αποδοχή και εκκαθάριση πληρωμών ...". Άρα πρόκειται για έξοδο - παροχή τρίτων και όχι πάγιο. Το μηχάνημα το παραχωρούν για όσο χρόνο δεν καταγγέλει κάποιος την αορίστου σύμβαση που υπογράψαμε. Άρα καμία σχέση με πάγιο.

Πιο χαζή ερώτηση : πρέπει κάπου να καταχωρηθεί η σύμβαση αυτή??? ή είναι θέμα της τράπεζας που παίρνει και την προμήθεια?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όπως τα λες, δαπάνη και όχι πάγιο.

 

Τωρα αναφορικά στο ερώτημα περί συμφωνητικών.

ΠΟΛ.1270/16.11.2000 
"[...]
Τονίζεται ότι οι εξαιρέσεις που θεσπίστηκαν με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.2386/1996 και της παρ. 6 του άρθρου 27 του Ν.2682/1999, για συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους: με το Δημόσιο, τις τράπεζες, τους οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν.1665/1986, εξακολουθούν να ισχύουν και δεν επηρεάζονται απ' όσα η υπ' αριθ.1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 ΑΥΟ καθορίζει.
[...]"
 
Επίσης παρ. 16 του άρθρου 18 του Ν 1882/1990 και βάσει της διαδικασίας υποβολής που προβλέπεται από την 1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 Α.Υ.Ο. όπως αυτή τροποποιήθηκε με την ΔΕΛ Β 1009011 ΕΞ 2015/23.1.2015 Α.Γ.Γ.Δ.Ε. δεν επήλθε κάποια αλλαγή στο ανωτέρω.
 
Να μην ξεχνάμε ότι δεν είμαι λογιστής, οπότε σε κάθε περίπτωση δεν είμαι 100% σίγουρος.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το έχω και γω και το είχα ξεχάσει, θεωρώ λοιπόν πως με βάση τη συγκεκριμένη ΠΟλ εξακολουθούν να εξαιρούνται απο την υποβολή πχ στις 3μηνες! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τη νεα διάταξη για το Φπα, έστω οτι έχουμε το παράδειγμα:

 

αγορά laptop: πληρώνουμε και παίρνουμε τιμολόγιο που αναγράφει μόνο την καθαρή αξία πχ 1000€ 

Στην περιοδική φπα, μέχρι τώρα είχαμε κωδ.361: 1000€ και κωδ.381: 240€.  Τώρα ποιους κωδικούς συμπληρώνουμε?

Στο βιβλίο εσ-εξ. θέλουμε καινούρια στήλη για αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

1) Για την περιοδική ΦΠΑ έχει βγει η ΠΟΛ.1150/2017. Αφού την μελετήσεις προσεκτικά, δες το εδάφιο "ΣΤ. Υποχρεώσεις του Αγοραστή" στην σελ. 7.

 

2) Για το (χειρόγραφο ή όχι) βιβλίο εσόδων-εξόδων (απλογραφικά) δεν γνωρίζω ή μάλλον έχω κάποια υποψία αλλά δεν παύει να είναι υποψία οπότε δεν θα ήταν σοφό να αναφερθώ.

 

3) Ομοίως και για τις (ΜΥΦ) καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών --που σου ξέφυγε στις ερωτήσεις--, υπάρχει η ανάλογη παραπάνω υποψία.

ΠΟΛ.1150_2017 Περί μη χρέωσης ΦΠΑ σε κινητά, υπολογιστες.pdf

Link to comment
Share on other sites

ναι, την έχω διαβάσει την ΠΟΛ. Στην παράγραφο ΣΤ2 αναφέρει τους κωδικούς της περιοδικής, όμως με μπερδεύει λίγο γιατί λέει να βάλουμε τα ποσά και στις εισροές και στις εκροές. Έτσι όμως αλληλοαναιρούνται τα ποσά. Δεν θα έπρεπε να προκύπτει φπα χρεωστικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.