Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Μία παρατήρηση σε αυτό που έγραψα λίγο παραπάνω εδώ, για την πιο ορθή κατά την γνώμη μου απεικόνιση της συγκεκριμένης συναλλαγής στα βιβλία. Όχι ότι είναι λάθος όπως το είχα αναφέρει.

 

Συγκεκριμένα είχα γράψει:

"Το αρχικό τιμολόγιο με συνημμένο λογιστικό σημείωμα (Λ.Σ) που θα έχει το πιστωτικό και θα περιγράφει την συγκεκριμένη εγγραφή."

 

Προσωπικά πιο ορθή αντιμετώπιση βλέπω την:

"Λογιστικό σημείωμα που θα περιγράφει την συγκεκριμένη εγγραφή με συνημμένα το αρχικό τιμολόγιο και το πιστωτικό."

 

Δηλαδή το μόνο που θα αλλάξει στην εγγραφή στα βιβλία είναι το: Τύπος : (Τ.Δ.Α. ή ότι γράφει) σε Λ/Σ-ΧΧΧ.

Έφτιαξα και ένα Λ/Σ για την συγκεκριμένη περίπτωση στο οποίο θα έχουμε συνημμένα το αρχικό τιμολόγιο και το πιστωτικό.

Καλη συνεχεια...

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ άρ_39.xlsx

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O ν.2859/2000, άρθρο 30, εδάφιο 4 όπως τροποποιήθηκε με την Παρ.3, άρθρο 25, ν.3522/2006 και ισχύει από 22/12/2006, αναφέρει σε ποιες δαπάνες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί.

 

Επίσης λάβε υπόψη ότι ως δαπάνη θα θεωρηθεί ότι εκπίπτει εφόσον πληρεί τα κριτήρια του άρθρου 22 (ν.4172/2013) και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23 (ν.4172/2013)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ....

Οπως αναφερεται στο post 1676 η αντιμετωπιση αγορας ενος παγιου χωρις να πληρωθει το ΦΠΑ, στην περιοδικη ΦΠΑ

φαινεται η αξια αγορας ως εσοδο (με το αντιστοιχο ΦΠΑ) και μετα αφαιρειται ως εξοδο (με το αντιστοιχο ΦΠΑ) ισοσκελιζοντας ετσι τα ΦΠΑ. Ομως το "εικονικο" εσοδο συνεχιζει και φαινεται και προστιθεται στα κανονικα μας εσοδα...
Αυτο σημαινει οτι θα υπαρχει αναντιστοιχια στα εσοδα που θα δηλωθουν στην Φορολογικη Δηλωση σε σχεση με αυτα που θα φαινονται στις περιοδικες ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

1) Μην μπερδεύεις την φορολογία εισοδήματος με αυτήν της φορολογίας για σκοπούς ΦΠΑ, διέπονται από διαφορετικές νομοθεσίες.

2) Στο ερώτημά σου απαντά η συμπλήρωση του κωδικού 312 της περιοδικής ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ηρθε η ώρα να κάνω και εγω μια ερώτηση ή αν θέλετε να θέσω κάποιους προβληματισμούς που θα τους βρούμε σύντομα μπροστά μας.

 

Κυκλοφορεί έντονα η φήμη σε διάφορα δημοσιεύματα φοροτεχνικών ότι τα αναδρομικά του ΕΦΚΑ ή/και οι συμψηφισμοί θα εμφανισθούν σε δόσεις (στα επόμενα 12 ειδοποιητήρια Ιανουαρίου~Δεκεμβρίου του '18).

 

Το ερώτημά-προβληματισμός μου είναι πως θα αντιμετωπισθούν αναφορικά στην έκπτωσή τους στην φορολογική δήλωση που θα υποβάλλουμε.

Και να το κάνω πιο συγκεκριμένο με τα παρακάτω ως δεδομένα

1) Έστω ότι υποβάλω την φορολογική δήλωση στις 30 Απριλίου 2018 που αφορά τα εισοδήματα του 2017

2) Έστω ότι έχω πληρώσει και τα αναδρομικά και τους συμψηφισμούς μέχρι και τον Απρίλιο του 2018.

 

Τα ερωτήματα-προβληματισμοί είναι:

 

1α) Στην φορολογική δήλωση που θα υποβάλλω στις 30 Απριλίου που αφορά τα εισοδήματα του 2017 θα εκπέσω τα αναδρομικά και τους συμψηφισμούς των 4 μηνών δεδομένου ότι θα έχουν πληρωθεί εμπρόθεσμα και θα αφορούν το '17? (αν και γνωρίζω την απάντηση, ... θετική)

 

1β) Αν πρέπει να εκπέσω τους 4 μήνες τους υπόλοιπους 8 μηνες θα τους εμφανίσω ως προσωρινή διαφορά στην φορολογική δήλωση και θα εκπέσουν στην φορολογική δήλωση του επόμενου έτους δηλ. του 2018?

 

1γ) Αν δεν πρέπει να εκπέσω τους 4 μήνες (που δεν νομίζω ότι δεν πρέπει) πως θα εμφανισθούν, στην δήλωση που θα υποβάλλω, και οι 4 μήνες αλλά κυρίως οι υπόλοιποι 8 μήνες ?

 

1δ) Στην περίπτωση 1β για όλους μήνες που θα πληρωθούν εκπρόθεσμα αν πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση στο τέλος του έτους, ο τελευταίος όμως μήνας που θα πληρωθεί τον Ιανουάριο '19 πως θα εμφανισθεί ? δεδομένου ότι αν υποβληθεί τότε η τροποποιητική θα είναι εκπρόθεσμη και άρα θα έχει πρόστιμο.

 

Αυτά προς το παρόν ... έχω κι άλλα στο μυαλό μου ... μπόλικα ... αλλά θα αρκεστώ σε αυτά.

Αναμένω κάποιες θέσεις προς συζήτηση, το πρόβλημα θα το συναντήσουμε σύντομα ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απορώ Γιώργο, αφού τα ειδοποιητήρια Τσμεδ για τα αναδρομικά 2012 ήρθαν. Γιατί λες οτι θα τα καταβαλουμε σε δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Arche, δεν μιλάω για τα αναδρομικά του τέως ΤΣΜΕΔΕ αλλά για τα αναδρομικά και τους συμψηφισμούς του ΕΦΚΑ (είναι ξεκάθαρο όπως το έχω γράψει ...  νομίζω?)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

...καθε αλλο βρε, τι λες τωρα (εστω και ως αστειο), το αντιθετο,

θεωρω ευλογη την απορία σου και εδωσε μια διευκρινιση στο ερωτημα μου....που παραμενει.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.