Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή αυτοκινήτου για να καίει υγραέριο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι μεχρι να φτασει το υγραεριο, την τιμη της βενζινης( που ετοιμαζονται να το κανουν κ αυτο) κ να ερθουν ολα στα ιδια...θα εχεις σκασει 3-4χιλιαρικα για την μετατροπη, θα εχεις ρημαξει τον κινητηρα του αυτοκινητου σου κ θα πληρωνεις τα ιδια ευρω/χλμ ... Ελλαδαρα!

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις ρημαξει τον κινητηρα του αυτοκινητου σου

 

Τον κινητήρα μας τον ρημάζουμε ήδη βάζοντας βενζίνη με διάφορα άλλα μέσα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ή ξεχνόντας να αλάξουμε λάδια, ή πηγαίνοντας το αυτοκίνητό μας για service σε "μάστορες", ή και μην πηγαινοντάς το από αντίληψη (υπάρχουν και τέτοιοι).

Το υγραέριο είναι το λιγότερο. Το ότι θα φτάσει την σημερινή τιμή της βενζίνης είναι σίγουρο. Το που θα πάει η βενζίνη είναι το θέμα.

 

Κύριε Ροδόπουλε αναζητήστε έναν εγκαταστάτη εκτος BMW. Είμαι σίγουρος ότι η τιμή που θα ας δώσει θα είναι πολύ φτηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

rootbreaker

 

παίρνει όμως την ευθύνη όπως η BMW για 60000 χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

παίρνει όμως την ευθύνη όπως η BMW για 60000 χιλιόμετρα?

 

Εφόσον το αυτοκίνητο είναι εκτός της εργοστασιακής εγγύησης φαντάζομαι, χωρίς να έχω συνομιλήσει με την BMW, ότι τα 60000 χιλιόμετρα που σαν αναφέρουν αφορούν την εγκατάσταση του υγραερίου. Εάν υπάρξει βλάβη μπορούν εύκολα να σας πουν ότι πρόκειται για βλάβη που θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς. Ξαναλέω χωρίς να έχω μιλήσει ή να έχω εμπειρία από την BMW.

Αν είναι εύκολο διευκρινίστε μου αυτά τα 60000 χιλιόμετρα σε τι αναφέρονται.

 

Οι εγκαταστάτες υγραεριοκίνησης δίνουν 2 χρόνια γραπτή εγγύηση για την εγκατάσταση, νομίζω ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος περί των σεμιναρίων;

 

Καλημέρα σε όλους , οποιοσδήποτε διπλωματούχος μηχανικός ή μηχανικός Τ.Ε. (έχει δικαίωμα να πάρει την άδεια του τεχνολόγου μηχανικού από το υπουργείο μεταφορών) μπορεί να υπογράψει χωρίς προϋποθέσεις προϋπηρεσίας ή σεμιναρίων ή εξετάσεων για συστήματα υγραερίου. Για να υπογράψει κανείς για cng(εγκατάσταση πεπιεσμένου φυσικού αερίου κίνησης) πρέπει να παρακολουθήσει σεμινάρια 100 ωρών (θεωρητικά) σε Κ.Ε.Κ. για "τεχνίτης αερίων καυσίμων". Από το σεπτέμβρη η παρακολούθηση των σεμιναρίων θα είναι υποχρεωτική για όποιον θα θέλει να ασχοληθεί με το παρόν θέμα. Τώρα όσον αφορά τα σεμινάρια δεν συμπληρώνονται τμήματα παρά μόνο από τεχνικούς τα οποία ειναι 250 ωρών (100 ώρες θεωρία και 150 πρακτική εξάσκηση). Καλό θα ήταν οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουμε και να συμπληρώσουμε ένα τμήμα σε ένα Κ.Ε.Κ. και να τελειώνουμε με αυτά τα σεμινάρια 8-). Αυτά απο μένα καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους , οποιοσδήποτε διπλωματούχος μηχανικός ή μηχανικός Τ.Ε. (έχει δικαίωμα να πάρει την άδεια του τεχνολόγου μηχανικού από το υπουργείο μεταφορών) μπορεί να υπογράψει χωρίς προϋποθέσεις προϋπηρεσίας ή σεμιναρίων ή εξετάσεων για συστήματα υγραερίου. Για να υπογράψει κανείς για cng(εγκατάσταση πεπιεσμένου φυσικού αερίου κίνησης) πρέπει να παρακολουθήσει σεμινάρια 100 ωρών (θεωρητικά) σε Κ.Ε.Κ. για "τεχνίτης αερίων καυσίμων". Από το σεπτέμβρη η παρακολούθηση των σεμιναρίων θα είναι υποχρεωτική για όποιον θα θέλει να ασχοληθεί με το παρόν θέμα. Τώρα όσον αφορά τα σεμινάρια δεν συμπληρώνονται τμήματα παρά μόνο από τεχνικούς τα οποία ειναι 250 ωρών (100 ώρες θεωρία και 150 πρακτική εξάσκηση). Καλό θα ήταν οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουμε και να συμπληρώσουμε ένα τμήμα σε ένα Κ.Ε.Κ. και να τελειώνουμε με αυτά τα σεμινάρια 8-). Αυτά απο μένα καλή συνέχεια.

 

εγώ συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους , οποιοσδήποτε διπλωματούχος μηχανικός ή μηχανικός Τ.Ε. (έχει δικαίωμα να πάρει την άδεια του τεχνολόγου μηχανικού από το υπουργείο μεταφορών) μπορεί να υπογράψει χωρίς προϋποθέσεις προϋπηρεσίας ή σεμιναρίων ή εξετάσεων για συστήματα υγραερίου. Για να υπογράψει κανείς για cng(εγκατάσταση πεπιεσμένου φυσικού αερίου κίνησης) πρέπει να παρακολουθήσει σεμινάρια 100 ωρών (θεωρητικά) σε Κ.Ε.Κ. για "τεχνίτης αερίων καυσίμων". Από το σεπτέμβρη η παρακολούθηση των σεμιναρίων θα είναι υποχρεωτική για όποιον θα θέλει να ασχοληθεί με το παρόν θέμα. Τώρα όσον αφορά τα σεμινάρια δεν συμπληρώνονται τμήματα παρά μόνο από τεχνικούς τα οποία ειναι 250 ωρών (100 ώρες θεωρία και 150 πρακτική εξάσκηση). Καλό θα ήταν οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουμε και να συμπληρώσουμε ένα τμήμα σε ένα Κ.Ε.Κ. και να τελειώνουμε με αυτά τα σεμινάρια 8-). Αυτά απο μένα καλή συνέχεια.

 

Επειδή ορισμένοι συνάδερφοι αντιμετωπίζουν ορισμένα προβλήματα, σχετικά με την προϋπηρεσία και το δικαίωμα της υπογραφής για υγραεριοκίνηση, και επειδή και εγώ έχω την ίδια άποψη με εσένα διαβάζοντας την σχετική νομοθεσία, πως μπορούμε επίσημα να το τεκμηριώσουμε?? Υπάρχει κάποια διευκρινιστική στην Δ/νση Μεταφορών?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ορισμένοι συνάδερφοι αντιμετωπίζουν ορισμένα προβλήματα, σχετικά με την προϋπηρεσία και το δικαίωμα της υπογραφής για υγραεριοκίνηση, και επειδή και εγώ έχω την ίδια άποψη με εσένα διαβάζοντας την σχετική νομοθεσία, πως μπορούμε επίσημα να το τεκμηριώσουμε?? Υπάρχει κάποια διευκρινιστική στην Δ/νση Μεταφορών?

Καλησπέρα, υπάρχει η ερμηνευτική εγκύκλιος του Π.Δ. 66/2010 η οποία σημειώνει καθαρά πως οι διπλωματουχοι μηχανικοί και οι μηχανικοί Τ.Ε. εξαιρουνται της υποχρέωσης προϋπηρεσίας. Οπότε στη διεύθυνση μεταφορών της περιοχής σου μπορείς να ζητήσεις την ερμηνευτική εγκύκλιο η οποία βγήκε τον γενάρη του 2011. Αυτό που δεν υπογράφουμε είναι CNG(πεπιεσμένο φυσικό αέριο κίνησης) και για αυτό θα χρειαστούμε τα σεμινάρια 100 ωρών. Το πρόβλημα είναι όμως πως τα Κ.Ε.Κ. δεν συμπληρώνουν άτομα όσον αφορά διπλωματούχους και τεχνολόγους μηχανικούς. Τα σεμινάρια είναι κοινά και για τις 2 προηγούμενες κατηγορίες. Βέβαια το συνεργείο που θα πιάσεις δουλειά για να υπογράφεις θα πρέπει να έχει άδεια υγραερίου κίνησης και όχι αερίων καυσίμων που θα είναι υποχρεωτική από το σεπτέμβρη που μας έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

............Βέβαια το συνεργείο που θα πιάσεις δουλειά για να υπογράφεις θα πρέπει να έχει άδεια υγραερίου κίνησης και όχι αερίων καυσίμων που θα είναι υποχρεωτική από το σεπτέμβρη που μας έρχεται.

Σε ευχαριστώ, για την διευκρίνηση. Δηλαδή εαν το συνεργείο, έχει ( η βγάλει) άδεια υγραερίου, μέχρι το Σεπτέμβριο, θα είναι όλα εντάξει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.