Μετάβαση στο περιεχόμενο

Bιβλίο για ψύξη - θέρμανση - κλιματισμό


lym

Recommended Posts

ρε παιδια ειμαι λιγο χαμενος όντας νεος μηχανικος. μηπως εχετε να μου προτεινετε κανενα βιβλιο θερμικών εγκαταστασεων ώστε να μαθω να κανω μελετες θερμικων απωλειων και κλιματισμο;ειμαι απελπιστικα μονος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέρμανση - Κλιματισμός του Β. Σελλούντου.

Λίγο ακριβό αλλά καλό.

Επίσης δες και στα dowloads του forum.

(http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=cat&id=23).

Link to comment
Share on other sites

πανάκριβο είναι όχι απλά λίγο ακριβό.. φίλε μου πήγαινε σε κανα βιβλιοπωλείο απο τα μεγάλα κεντρικά και θα βρείς και άλλα πολύ πιο φτηνά για να κάνεις την δουλειά σου.εντωμεταξύ του σελλούντου είναι 2 τόμοι και δεν τους πουλάνε ξεχωριστά πρέπει να σκάσεις 120 ευρώ όλα μαζί...εκτός αν δεν σε πειράζει να τα διαθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις αγγλικά, της ASHRAE το HANDBOOK είναι μονόδρομος.

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω δει κάτι αξιόλογο ακόμα και αυτό που θεωρείται ''βίβλος'' δεν με κάλυψε.

 

Πας σε βιβλιοπωλείο, τα ξεφυλίζεις και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον alej. Τα βιβλία της ASHRAE αποτελούν βίβλο στον τομέα ΘΨΚ. Επίσης ακριβά βέβαια, αλλά σίγουρα αποσβένουν την τιμή τους σε όποιον ασχοληθεί με σοβαρές εγκαταστάσεις και μελέτες εφαρμογής και όχι απλές μελέτες πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.