Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη


Recommended Posts

Χαίρετε. Είμαι σχετικά νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε.

Μου ζητήθηκε, για την άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος, η σύνταξη δήλωσης αδειούχου εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου, ότι οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις πληρούν τις προϋποθέσεις ασφαλούς εγκατάστασης.

 

Θα ήθελα να γνωρίζω πριν υπογράψω μια τέτοια δήλωση:

α) την ευθύνη που φέρω σε περίπτωση κάποιου προβλήματος στην ηλεκτρική εγκατάσταση ή το νομικό πλαίσιο σχετικά με τη δήλωση αυτή;

β) η δήλωση συνοδεύεται και από μονογραμμικό σχέδιο της ηλεκτρικής εγκατάστασης;

γ) χρειάζεται έλεγχος της εγκατάστασης όπως ορίζει το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384;

δ) πως κοστολογώ την εν λόγο εργασία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολο το φορουμ και τον συναδελφο απο πανω.

α) Δεν ξερω και ελπιζω να μην χρειαστει να το μαθω απο πρωτο χερι...

β) οχι

γ) Καλα αν δεν κανεις ελεγχο πως θα βαλεις την υπογραφη σου;

δ) Ελπιζω σε λογικα πλαισια αναλογα με την ωρα που ξοδεψες.

Link to comment
Share on other sites

α) Βασικά αυτό που κάνεις είναι μια υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105/86 και το πρώτο που αντιμετωπίζεις είναι δίωξη για ψευδή υπεύθυνη δήλωση.

γ) Έλεγχος σύμφωνα με το πρότυπο HD384 ακριβώς δεν είναι εύκολο να γίνει απλά θα πρέπει να ελέγξεις αν η εγκατάσταση είναι ασφαλής για εργασία και παραμονή στο χώρο, (π.χ. διακόπτης διαφυγής στον πίνακα, να μην υπάρχουν γυμνοί αγωγοί κ.τ.λ.). Άλλωστε την υπογραφή σου θα βάλεις.

Ελπίχω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Παρ' ότι έχω εργασθεί 3,5 έτη σε γραφείο Η/Μ μελετών δημοσίων έργων, με πιάνει πανικός όταν μου ζητούν να υπογράψω και δε ξέρω ακριβώς τι ορίζει ο Νόμος επ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσφατα σε αδεια ψητοπωλειου εβαλα τον εγκαταστατη να υπογραψει για την καλη λειτουργια της ηλ. εγκαταστασης.

Αρκετοι κανουν απιθανα πραματα. οπως ειχε κανει και αυτος... Τραβαγε τα καλωδια λοξα στο τοιχο. Δεν εβαζε κουτια διακλαδωσης οπως επρεπε. Ειπα του ιδιοκτητη οτι δεν τραβαει σωστα τα καλωδια, απο εκει και περα προβλημα τους και των 2

Θα παει να κανει τρυπα στο τοιχο και δεν θα ξερει αν περνα καλωδιο.

Να μην πω καλυτερα για το παροχικο καλωδιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, μου ζητήθηκε από τη ΔΕΗ μια δηλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστατη. Πάνω στη δηλωση που ζηταει αριθμό αδειας και ημερομηνια ληξης αδειουχου εγκαταστάτη, τι πρεπει να μπει? Εγω ειμαι διπλ. μηχανολος μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη,

 

1) ο αριθμος αδείας χορηγείται από την Δ/νση βιομηχανίας της περιοχής/πόλης σου. Τα δικαιολογητικά (και για άδεια μηχανολόγου και για ηλεκτρολογου εγκαταστάτη) που απαιτούνται ειναι: http://www.nath.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&&page=24&docid=39

 

2) στην ημερομηνια λήξης γράφεις : άνευ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια τετοια Δήλωση αδειούχου εγκαταστάση ηλεκτρολόγου ειναι στην ουσια μια υπευθυνη δηλωση του νομου 1599? ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.