Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος και σφραγίδες


taxiarchos

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Είμαι καινούργιος Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΕΙ.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Γράφτηκα στο ΤΕΕ μέσω εξετάσεων τον Φεβρουάριο, μου ήρθαν τα χαρτιά, τα κατέθεσα στην Νομαρχία στην αρμόδια υπηρεσία και πήρα τις άδειες Μηχανολογικές και Ηλεκτρολογικές.

1. Τις σφραγίδες που βγάζουμε πρέπει να απευθυνθώ σε κάποια υπηρεσία για να τις βγάλω ή πάω σε ένα τυπογραφείο και την βγάζω έτσι απλά?

 

2. Αυτό το περί έναρξης επαγγέλματος τί είναι? Τί πρέπει να κάνω ή να απευθυνθώ κάπου για να μου πουν?

 

3. Στην εφορία τι πρέπει να κάνω? Έμαθα ότι πρέπει να πάω στο ΤΕΕ να μου δώσουν ένα χαρτί και έπειτα στην εφορία για τα περαιτέρω...

 

Συγγνώμη για τις απορίες και τις ερωτήσεις αλλά είμαι καινούργιος και δεν έχω κάποιον γνωστό να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Έχω ρωτήσει και σε διάφορες υπηρεσίες αλλά δεν μου δίνουν ξεκάθαρες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

1. Σφραγίδα βγάζεις σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο.

2. Αυτό συνάδει με το 3.

3. Παίρνεις βεβαίωση μη οφειλής από το ΤΕΕ, το μισθωτήριο για το γραφείο σου και πηγαίνεις στην εφορία όπου συμπληρώνεις το έντυπο έναρξης δραστηριότητας στο τμήμα μητρώου. Πριν από αυτό θα πρέπει να έχεις βρει και τους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (ΚΑΔ) οι οποίοι αντιστοιχούν στις εργασίες με τις οποίες θέλεις να ασχοληθείς στην επαγγελματική σου καριέρα. Αν βάλεις αναζήτηση στο google θα βρεις διάφορα site όπου έχουν συγκεντρωμένους αυτούς τους ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαιωση ΤΣΜΕΔΕ θες πως έχεις πληρώσει τις εισφορές σου

που είναι ειδικά για την εφορία και θα σου έρεθει ταχυδρομικά

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στην εφορία θα χρειαστείς και ένα μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και ένα βιβλίο εσόδων εξόδων για να στα θεωρήσουν όταν θα κάνεις έναρξη επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Bεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ προφανώς δεν έχεις, κανένας μηχανικός Φεβρουαρίου 2010 δεν έχει ακόμα.

 

Θέλεις βεβαίωση κύριας ασφάλισης από το ταμείο που είσαι τώρα (πχ ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση μη οφειλής μπορείς νομίζω να πάρεις και μετά από αίτηση στο τοπικό γραφείο της κάθε περιοχής. Αμφιβάλλω αν ο συνάδελφος έχει άλλον φορέα κύριας ασφάλισης δεδομένου ότι όπως λέει τώρα ξεκινά την επαγγελματική του σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Είμαι καινούργιος Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΕΙ.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Γράφτηκα στο ΤΕΕ μέσω εξετάσεων τον Φεβρουάριο, μου ήρθαν τα χαρτιά, τα κατέθεσα στην Νομαρχία στην αρμόδια υπηρεσία και πήρα τις άδειες Μηχανολογικές και Ηλεκτρολογικές. ...

 

Ποια χαρτια κατεθεσες στη Νομαρχια?

Σε ποια ακριβως υπηρεσια?

Tι ειδους αδειες ειναι αυτες που πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση μη οφειλής μπορείς νομίζω να πάρεις και μετά από αίτηση στο τοπικό γραφείο της κάθε περιοχής. Αμφιβάλλω αν ο συνάδελφος έχει άλλον φορέα κύριας ασφάλισης δεδομένου ότι όπως λέει τώρα ξεκινά την επαγγελματική του σταδιοδρομία.

 

Για την εφορία είναι υποχρεωτικό κάποιο αποδεικτικό κύριας ασφάλισης, αλλιώς δεν προχωρά η διαδικασία.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, οι νέοι μηχανικοί Φεβρουαρίου δεν έχουν γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί έχουν καθυστερήσει οι διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά διαβάζοντας τα σχόλια παραπάνω μου δημιουργήθηκε η απορία. Κ εγώ είμαι ΜΗΧ- ΜΗΧ ΑΕΙ κ πριν 1 χρόνο που έκανα έναρξη επαγγέλματος πήγα στη Νομαρχία να ρωτήσω αν πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο για να έχω δικαίωμα για τις Η/Μ άδειες. Από την Νομαρχία μου είπαν ότι δε χρειάζετε κάτι κ ότι δεν υπάρχει το μητρώο κ έφυγα ήσυχος. Τελικά τι συμβαίνει ; κάθε νομαρχία έχει τα δικά της ή έκανα λάθος που άκουσα τον υπάλληλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.