Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα master-d (φωτοβολταϊκη-ηλιακή ενέργεια)


streetas

Recommended Posts

εχει κανει κανείς το πρόγραμα της master-d σχετικα με τα φωτοβολταική και γενικά σχετικά με την ηλιακη ενέργεια να μας πει απόψεις και εντυπώσεις.

Κατα πόσο αξίζει?

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είχα ρωτήσει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τελικά.άσε που έπρεπε να παρακολουθήσεις κ άλλους τομείς υποχρεωτικά (εγώ πχ ήθελα ηλιοθερμία κ έπρεπε να πληρώσω κ φωτοβολταϊκά που τα ξέρω).κ θέλανε περίπου 2000.θεωρώ πως ο καθένας με προσωπική μελέτη κ επαφή με τις εταιρίες που ασχολούνται με αυτα, θα πάρει τις απαραίτητες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω το πρόγραμμα αυτό για την ηλιακή ενέργεια.. αν το έχει κάνει κάποιος και μπορεί να πεί από πρώτο χέρι αν αξίζει ή όχι, θα βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ρωτήσει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τελικά.άσε που έπρεπε να παρακολουθήσεις κ άλλους τομείς υποχρεωτικά (εγώ πχ ήθελα ηλιοθερμία κ έπρεπε να πληρώσω κ φωτοβολταϊκά που τα ξέρω).κ θέλανε περίπου 2000.θεωρώ πως ο καθένας με προσωπική μελέτη κ επαφή με τις εταιρίες που ασχολούνται με αυτα, θα πάρει τις απαραίτητες γνώσεις.

 

2000? πάρα πολλά... και το σκεφτόμουν...αλλά άστο...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το παρακολούθησε ένας φίλος μου.

Από λίγο που είδα τα βιβλία τους, θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις απλά και να τα διαβάσεις μόνος/μόνη σου. Έιναι πολύ πρακτικά βιβλία. Δηλαδή Το παιδί πήρε το χαρτί από τη MasterD, έχοντας βγάλει μόνο τεχνικό λύκειο. Εσύ σαν ΗΜ ή ΜΜ θα τα καταφέρεις άνετα απλώς διαβάζοντας τα βιβλία. Βέβαια υπήρχαν και κάποια εργαστήρια αλλά για αρχή μπορείς να αγοράσεις τα βιβλία μόνο.

Όταν τον ξαναδώ θα τον ρωτήσω λεπτομέριες και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα σας .....

Σαν νέο μέλος παρατηρώ οτι έχετε αναπτύξει πολυ σοβαρά και ενδιαφέροντα θέματα !

Κάτι εξίσου ενδιαφέρων ( διαφορετικό από αυτό που κάνω ) και στο οποίο έχω μπεί στη διαδικασία , είναι να παρακολουθήσω μαθήματα της master d ανανεώσιμες πηγές ενέργειας τα οποία ξεκινάνε μες το Σεπτέμβρη με τη τιμή που προανάφερε το μέλος grassogr !!!

Σίγουρα με τα πολύ πρακτικά βιβλία τους. εργαστήρια και με στοιχειώδη αντίληψη θα τα μάθω.........

αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι κατα πόσο (αν γνωρίζει κανείς ) το πιστοποιητικό τους που σου δίνουν από Ισπανία είναι ένα ''δυνατό χαρτί'' μέσα στη ''πιάτσα'' και σου δημιουργεί κάποιες προυποθέσεις .......

ή απλά θα πρέπει να ξαναπάω σε άλλο ίδρυμα για καλύτερη πιστοποίηση !!!!

Τα χρήματα είναι το λιγότερο που μπορείς να ''χάσεις'', αλλά ο χρόνος είναι πολύτιμος !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..........

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικά σε τι βαθμό σε βοηθάει.........

είναι κάτι αντίστοιχο με ΙΕΚ ή πολυτεχνείο ή τίποτα από τα δύο ??

Ανοίγεις μία εταιρεία και παίρνεις αναλαμβάνεις έργα μέχρι ορισμένου budget ή καταλήγεις να είσαι '' διακοσμητικός'' στην ίδια εταιρεία σου ??

Δε θέλω να ιδρύσω την ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή Νο2 , απλά να καταλάβω την ''ισχύ'' του πιστοποιητικού αυτού !!!! Ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Καμία αναγνώριση. Απλά αν έχεις ήδη το δικαίωμα σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, μετά το σεμινάριο αυτό, υποθέτω, θα μπορείς να κάνεις μία εγκατάσταση ΦΒ χωρίς να φοβάσαι μην σκοτώσεις κανέναν ή να σου ζητάνε τα λεφτά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.