Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωπικές αποδείξεις για το αφορολόγητο


Recommended Posts

Σωτηρη πριν 4-5 μερες στο ΣΚΑΙ μιλαγε ενος φοροτεχνικος και ελεγε πολυ εντονα..

"ΠΡΟΣΟΧΗ σε περιπτωση που τα τεκμηρια ειναι μεγαλυτερα απο το δηλουμενο εισοδημα οι αποδειξεις υπολογιζονται επι του τεκμαρτου εισοδηματος..."

 

Τωρα..

Εσυ ξερεις καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο στο ΣΚΑΙ παλι το ιδιο ειπανε..

Δλδ αποδειξεις βασει τεκμαρτου εισοδηματος (αν αυτο ειναι μεγαλυτερο απο το δηλουμενο..)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο στο ΣΚΑΙ παλι το ιδιο ειπανε..

Δλδ αποδειξεις βασει τεκμαρτου εισοδηματος (αν αυτο ειναι μεγαλυτερο απο το δηλουμενο..)

 

Το είπανε και έχουνε δίκαιο (ενώ εγώ ώς καθυστερημένος στην ανάγνωση έχω άδικο).

Ηρθε το ΥΠ. ΟΙΚ. και με εγκύκλιό του (ΠΟΛ 1094/15-04-2011 , άρθρο 3) και διευκρίνησε το ν 3842/10 , λέγοντας ότι οι αποδείξεις θα υπολογισθούν επί του φορολογούμενου εισοδήματος (είτε αυτό είναι το δηλούμενο, είτε το τεκμαρτώς υπολογιζόμενο που φυσικά είναι μεγαλύτερο του δηλούμενου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα παιδια, μηπως γνωρίζει κανείς αν χρειάζονται αποδείξεις εφόσον υπάρχει το αφορολόγητο των 30.000 για νέους μηχανικούς?

 

Το επαναφέρω γιατί έχω λάβει εντελώς διαφορετικές απαντήσεις από διάφορες πηγές. Σωτήρη ή οποιοσδήποτε γνωρίζει τεκμηριωμένα και μπορεί να απαντήσει έστω και μονολεκτικά?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή το αφορολόγητο είναι 42.000 ευρώ δηλ. 30.000 για τον νέο επαγγελματία και 12.000 ευρώ από την φορολογική κλίμακα.

Αποδείξεις 1200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη είσαι ο θεός μου :P

 

1.200 ευρώ ακόμα και αν το εισόδημα από την επαγγελματική μας δραστηριότητα υπερβαίνει τα 12.000? Ή από εκεί και επάνω το κλασσικό 30% της διαφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικα με τις αποδειξεις..

Εχω βαλλει στο πακετο των αποδειξεων καποιες απο σουπερ-μαρκετ..

Στη συγκεκριμενο καταστημα εχουμε μια καρτα (ολη η οικογενεια) και μαζευουμε ποντους για καποια δωρα...

Το θεμα ειναι οτι η καρτα ειναι στο ονομα του πατερα μου..

Ετσι ολες οι αποδειξεις απο το καταστημα αυτα γραφουν το ονομα του πατερα μου πανω...

Λετε να μου δημιουργησουν κανενα προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.