Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ADSL μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Φυσικά και δεν είναι ευκαιρία το ΤΕΕ. Έχει μείνει πλέον πολύ πίσω. Πολύ απλά, κάνεις φορητότητα σε εναλλακτικό πάροχο full llu με απεριορίστες κλήσεις και αγοράζεις έξτρα το "ΝΟΜΟΣ" εφόσον πλέον γίνεται, ή αν έχεις μεγάλο άγχος μην τυχόν και μείνεις δευτερόλεπτο χωρίς σταθερό, κρατάς στον ΟΤΕ το νούμερο που ξέρουν οι πελάτες σου για να σε καλούν και ζητάς και έναν ανενεργό βρόχο σε κάποιον εναλλακτικό (ίδια προηγούμενη περίπτωση απλά με 2ο νέο νούμερο) ώστε να καλείς από αυτό εκμεταλλευόμενος τις απεριόριστες κλήσεις. Και έχεις και συνολικά 2 νούμερα (ή ακόμα και 3 αν πρόκειται για Netone) έτσι. Οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις συμφέρει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο εμπλέκει παροχή internet από το ΤΕΕ. Καιρός είναι να ξυπνήσουν και σε αυτόν τον τομέα και να ακολουθήσουν τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί στηρίζει μόνο τον ΟΤΕ. Με μία συμφωνία σε άλλη εταιρεία θα μπορούσε να προσφέρει πλήρες πακέτο και με ΝΟΜΟΣ στα 40Ε τον μήνα. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ είναι η μοναδική εταιρεία που καλύπτει όλη την Ελλάδα. Δεν είναι αυτός ένας καλός λόγος για να τον προτίμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Όντως είναι κάλος λόγος. Αυτό όμως είναι και λίγο εκβιαστικό. Εγώ που μένω Αθήνα και έχω την επιλογή να διαλέξω 2-3 εταιρείες τι φταίω.. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος γιατί αν ήταν έτσι θα μπορούσαν απλά να δίνουν και 2η-3η επιλογή μαζί με τον ΟΤΕ, όπου αυτή υπάρχει. Μάλλον έχει να κάνει ότι το ίδιο το ΤΕΕ είναι πάροχος-ISP (είναι λάθος αυτό που ειπώθηκε ότι "είναι ΟΤΕ" οι συνδέσεις που πουλάει). Σε dslam ΟΤΕ μπαίνει ο πελάτης δηλαδή, αλλά δεν έχει ΟΤΕΝΕΤ πάροχο αλλά ΤΕΕ. ΑΡΥΣ γραμμές (χονδρική δηλαδή) μισθώνει από τον ΟΤΕ και τις δίνει στους πελάτες του με παροχή από το ίδιο. Εφόσον προφανώς δεν πρόκειται να μπει στη διαδικασία LLU όπως κάνουν οι άλλοι πάροχοι πλέον, ίσως να μη συμφέρει-να μη γίνεται στην κλίμακα που το θέλει, το ίδιο πράγμα με χρήση του LLU άλλων παρόχων.

Αφού η υπηρεσία "ΝΟΜΟΣ" δίνεται πλέον και σκέτη, δε νομίζω να υπάρχει θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω να επαναφέρω λίγο το θέμα για adsl μεσω ΤΕΕ γιατι έχει πολύ καιρό να δημοσιευτεί κάποια εξτρα πληροφορία.

Σκέφτομαι να βάλω την 24αρα που κοστίζει 258Ε το χρόνο αλλά δεν ξέρω την ποιότητα της σύνδεσης και τις ταχύτητες που μπορείς να πιάσεις (θεσσαλονίκη αν ξέρει κανείς).

Ρωτάω πράγματα που εν μέρει έχουν απαντηθεί αλλά δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει τπτ από την τελευταία απάντηση στο θέμα.

Γενικότερα αξίζει να προτιμήσω τη συγκεκριμένη προσφορά ή να πάω σε κάποιο άλλο πάροχο;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αξίζει 258Ε+τα πάγια του ΟΤΕ. Με 24 ευρώ το μήνα πλέον παίρνεις και τηλεφωνία και 24άρα adsl και (υπό προϋποθέσεις) απεριόριστα αστικα/υπεραστικά στους περισσότερους άλλους παρόχους. Έχουν μείνει (όπως πάντα) πολύ πίσω από τις εξελίξεις εκεί στο ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ παρέχει δωρεάν στατικό ΙΡ.

Οι υπόλοιποι παροχοί το χρεώνουν ή δεν δίνουν πλέον στατικό ΙΡ μέχρι να καθιερώσουν το IPv6 καθώς τα ΙΡ έχουν σχεδόν εξαντληθεί.

 

Επίσης στην τιμή περιλαμβάνεται η υπηρεσία ΝΟΜΟΣ

http://lawdb.intrasoftnet.com/nomos/tee_frame.html

 

Επίσης ο κωδικός του adsl λειτουργεί και για dial up ώστε να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης και από άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Και η Netone μέχρι πρόσφατα πριν κλείσει, δωρεάν στατική ΙΡ παρείχε. Δεν είναι σοβαρό θέμα αυτό και είναι βέβαιο ότι στους περισσότερους που μπαίνουν στη διαδικασία να συζητάνε για ΤΕΕ adsl (παραδοσιακοί ...λουδίτες μηχανικοί), η στατική ΙΡ είναι απολύτως άχρηστη, ή και αν δεν είναι το πρόβλημά τους λύνεται με μια dyndns. Η υπηρεσία ΝΟΜΟΣ είναι το μόνο που μετράει, αλλά μάλλον ακριβά τη χρεώνουν. Υπάρχει και ανταγωνισμός σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΤΕΕ γράφει "περιλαμβάνει όλα τα πάγια τέλη ADSL ΤΠ/ΤΕΕ και ΟΤΕ και το κόστος ενεργοποίησης γραμμής ADSL" .

Μήπως εννοεί ότι μέσα στην τιμή είναι και το πάγιο του ΟΤΕ;

Γιατί αν ισχύει αυτό τότε από τιμή είναι αρκετά καλό.

Αν ξέρει κάποιος ας μας απαντήσει τι παίζει με το πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.