Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο - Συζήτηση επί κυρίων αλλαγών στα Φ/Β


rodag

Recommended Posts

 

- Οι εγκαταστάσεις αυτές θα πρέπει να τηρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις που θα οριστούν με ΚΥΑ των ΥΠΕΚΑ & Αγροτικής Ανάπτυξης και θα εκδοθεί σε 2 μήνες. Μέσα στους όρους αυτούς θα υπάρχουν όροι για την αποκατάσταση των γηπέδων μετά την αποξήλωση των φ/β σταθμών.

 

-----------------

 

Για τα παραπάνω θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις, καθώς οι νόμοι γράφονται με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι δυσνόητοι τελικά!

 

Αυτό είναι wild guess ή το είδες κάπου?

Εγώ ξεκίνησα για το δικό μου το οποίο είναι σε αναδασμό και ευτυχώς δεν είναι ποτιστικό θέλει όμως δασαρχείο και ίσως αρχαιολογία

Να δούμε πότε θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε στις 26/05/2010.

Το έχω διαβάσει 100 φορές και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με την Αττική...

Που μπορείς και που όχι να στήσεις πάρκο 100kw. Αν κάποιος είναι γνώστης ας δώσει μια κατεύθυνση γιατί τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα....

Link to comment
Share on other sites

@jsk

 

Στο Ψηφισθέν Νομοσχέδιο http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/1429/E-KLIMAL-pap.qxp.pdf

Άρθρο 9, Παρ. 7, τελευταίο εδάφιο αναφέρεται:

 

Με κοινή απόφαση των Υπουργών

Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίµων και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιµατικής Αλλαγής είναι δυνατόν να ορίζονται όροι και προϋποθέσεις για την εγκατάσταση σταθµών Α.Π.Ε. σε αγροτεµάχια που χαρακτηρίζονται ως αγροτική γη υψηλής παραγωγικότητας, περιλαµβανοµένων της µέγιστης κάλυψης εδάφους ανά σταθµό, των ελάχιστων αποστάσεων από τα όρια του γηπέδου του σταθµού, περιορισµών στον τρόπο θεµελίωσης και υποχρεώσεων για την αποκατάσταση του γηπέδου µετά την αποξήλωση των µονάδων ηλεκτροπαραγωγής από

Α.Π.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις την τυχη των στεγών, σκεπάστρων, δωμάτων για πανω απο 10kW; Εχω έκτακτο ραντεβού με πελάτη που ενδιαφέρετε για 50kW στο δώμα του.

 

Να κανει 5Χ10;:rolleyes: Πρέπει να έχω κάτι να του δώσω μέχρι αύριο δυστυχώς.

 

 

Όποια βοήθεια πολύτιμη. Ευχαριστώ και τον rodag που με παρέπεμψε σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προγραμμα που ειναι σε ισχυ ειναι αυτό μεχρι 10 KW. Με αυτο το προγραμμα δεν επιτρεπονται παραπανω KW. Αυτο το προγραμμα εχει την ευνοικοτερη τιμη αγορας των 55 λεπτων ανα παραγομενη kwh.

Αν ο πελατης ενδιαφερεται για 50 kw θα ενταχθει στο νεο νομο για τον οποιο συζηταμε ο οποιος στην καλυτερη δινει 45 λεπτα.

5 Χ 10 σε μια ταρατσα/στεγη ειναι νομικα αδυνατο/

 

Για τα 50kw απαιτειται πολυ μεγαλη επιφανεια, σχεδον ένα στρεμμα ταρατσα ή μισο στρεμμα στεγη, τη διαθετει ο πελατης αυτη την επιφανεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα 45 λεπτα και εγω λέω υφίστατε και για δώματα/στέγες; Γιατι αναφέρει μονο για γη(πεδα). Ο χώρος φαντάζομαι δεν ειναι θέμα.

 

Απλα χρειάζομαι κατι να συζητήσω αυριο και το νομοθετικό πλαίσιο δεν νιώθω οτι με καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ όσο κι αν εψαξα δε μπορεσα να βρω συγκεκριμενη αναφορα σε νομο η ΚΥΑ για το αν επιτρεπεται η τοποθετηση παρκου ανω των 10 KW σε στεγη, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχω διαβασει σχετικο αποσπασμα αλλα όταν το θες δεν το βρισκεις.

Παντως νομιζω θεωρειται δεδομενο οτι μπορεις ,οπως και σε γηπεδο, αλλωστε υπαρχουν πολλα παραδειγματα βιοτεχνικων/βιομηχανικων κτιριων που εγκαθιστανται μεγαλα παρκα, σιγουρα καποιος με ελαχιστα καλυτερη μνημη απο εμενα θα μπορεσει να σου πει ποιο νομο χρειαζεσαι

 

EDIT : Εδω ειμαστε! Νομος 3468/2006 , Αρθρο 7

 

<< Οι σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από

Α.Π.Ε. ή Σ.Η.Θ.Υ.Α., καθώς και κάθε έργο που συνδέεται

με την κατασκευή και τη λειτουργία τους, συμπερι−

λαμβανομένων των έργων οδοποιίας πρόσβασης και

των έργων σύνδεσής τους με το Σύστημα ή το Δίκτυο,

επιτρέπεται να εγκαθίστανται και να λειτουργούν:

α) Σε γήπεδο ή σε χώρο, επί των οποίων ο αιτών έχει

το δικαίωμα νόμιμης χρήσης.

β) ...... >>

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια απορία.

Το Ν/Σ μιλάει για εξαίρεση αδείας μέχρι 1 ΜW αλλά δεν διευκρινίζει κάπου οτι ΔΕΝ πρέπει να αιτηθείς αυτή την εξαίρεση απο την ΡΑΕ.Καταλαβαίνω κάτι λάθος??

Είναι σίγουρο πως θα απεμπλακει απο την ΡΑΕ?

Και κατι άλλο...

"

Μέχρι την έκδοση της απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και

Κλιματικής Αλλαγής επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση:

α) η εξέταση νέων αιτήσεων σταθμών Α.Π.Ε. που εγκαθίστανται σε κτίρια και

στέγαστρα,

β) η εξέταση, κατά προτεραιότητα, νέων αιτήσεων από πρόσωπα που είναι

επαγγελματίες αγρότες, όπως αυτοί ορίζονται με σχετική απόφαση του Υπουργού

Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, εφόσον πρόκειται για σταθμούς παραγωγής

ηλεκτρικής ενέργειας σε εκτάσεις ιδιοκτησίας τους, εγκατεστημένης ισχύος έως

100 ΚW.

"

Τι εννοεί Μεχρι??? Δηλαδή απο σήμερα οι αγρότες μπορούν να κάνουν αίτηση?

Τελικά ισχύει αυτος ο Νόμος ή πρέπει πρώτα να δημοσιευτεί???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, μετά από επικοινωνία με τη ΡΑΕ, μου είπανε ότι δε θα πηγαίνουμε εκεί πλέον γιατί λέει το νομοσχέδιο ότι δε χρειάζεται ούτε Διαπιστευτική Απόφαση (που ήταν η άδεια εξαίρεσης). Εξάλλου, σε άλλο σημείο λέει ότι απευθυνόμαστε απευθείας στο διαχειριστή. Η ΡΑΕ δεν είναι διαχειριστής σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.