Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραλαβή εκκαθαριστικού 2010


Recommended Posts

Προφανώς και ανήκουμε στην ίδια περίπτωση...Μήπως έχεις και μεγάλη επιστροφή..πάνω από 1500 ευρώ...?

Το πλέον βασικό ερώτημα είναι που πρέπει να απευθυνθούμε στην ΔΟΥ μας ή στο ΚΕΠΥΟ...;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Φετος εκανα register στο Μ-taxis,εστειλα sms στο 19456 με το αφμ μου και μου ηρθε sms χτες οτι η εκκαθαριση εγινε, πιστωτικος. :P Ημερομηνία παραλαβης 31/05/2010 λεει στο taxisnet. Ιδομεν.

Η υποβολη ειχε γινει μαζι με την περιοδικη του 1ου τριμηνου,

 

 

Το εκκαθαριστικό μου, μου ήρθε προχτές 07.06.2010

 

Για την επιστροφη του φόρου, ίδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον βασικό ερώτημα είναι που πρέπει να απευθυνθούμε στην ΔΟΥ μας ή στο ΚΕΠΥΟ...;

 

Στη ΔΟΥ σου. Εκεί κολλάει η διαδικασία όταν κολλάει. Οι ΔΟΥ ελέγχουν και ετοιμάζουν λίστες με ονόματα φορολογούμενων τις οποίες στέλνουν στο ΚΕΠΥΟ για την πίστωση. Άπαξ και λάβει το όνομά σου το ΚΕΠΥΟ, η επιστροφή γίνεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΥ σου. Εκεί κολλάει η διαδικασία όταν κολλάει. Οι ΔΟΥ ελέγχουν και ετοιμάζουν λίστες με ονόματα φορολογούμενων τις οποίες στέλνουν στο ΚΕΠΥΟ για την πίστωση. Άπαξ και λάβει το όνομά σου το ΚΕΠΥΟ, η επιστροφή γίνεται άμεσα.

 

Το πρόβλημα δεν είναι η επιστροφή αλλά ότι δεν έχω ακόμα παραλάβει το εκκαθαριστικό...οπότε εκεί είναι μάλλον θέμα ΚΕΠΥΟ. Πρέπει πρώτα να λάβω το εκκαθαριστικό και μετά να κάνω την διαδικασία υποβολής των βεβαιώσεων ώστε να λάβω και την επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω πάρει το εκκαθαριστικό, αλλά τι πρέπει να κάνω στην ΔΟΥ για να πάρω την επιστροφή? πρώτη φορά παίρνω πάνω από 1000 ευρώ, γι αυτό δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι γράφει το εκκαθαριστικό. Αν είναι πάνω από 1500 ευρώ αναφέρει σαφώς ότι για την καταβολή της επιστροφής θα πρέπει να προσκομισθούν στην αρμόδια ΔΟΥ οι απαραίτητες βεβαιώσεις και αποδείξεις πληρωμής από τα ασφαλιστικά ταμεία

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ειδοποιήσει η ΔΟΥ εν καιρώ...Αν έχεις δώσει αριθμό λογαριασμού, πρώτα θα μπουν στο λογαριασμό και μετά θα σε ειδοποιήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνουμε αυθόρμητα εμείς.

Περιμένουμε και θα έρθει επιταγή από την ΔΟΥ για είσπραξη από τράπεζα.

 

Αυτό που λέει ο maestro ισχύει μόνο στην περίπτωση που έγινε ηλεκτρονική κατάθεση της δήλωσης.

Αλλιώς γράφει "Η είσπραξη του ποσού επιστροφής θα γίνει αφού προηγηθεί έλεγχος από την αρμόδια ΔΟΥ"

Link to comment
Share on other sites

@ Erling...Πολύ σωστή διευκρίνιση ότι αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής στην οποία όπως είναι εύλογο δεν έχουν συμπεριληφθεί οι σχετικές βεβαιώσεις.

 

To θέμα είναι τι γίνεται με εμάς που περιμένουμε ακόμα το εκκαθαριστικό ενώ σύμφωνα με το taxisnet θα έπρεπε να το έχουμε παραλάβει από τις 10/5..:) Ιδωμεν...σε περίπτωση κάποιας εξέλιξης θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι τι γίνεται με εμάς που περιμένουμε ακόμα το εκκαθαριστικό ενώ σύμφωνα με το taxisnet θα έπρεπε να το έχουμε παραλάβει από τις 10/5..:)

 

Το βρίσκω απίθανο να μην έχει αποσταλεί το εκκαθαριστικό σου. Όλα τα χρόνια το πολύ 1-2 μέρες μετά την αναγραφόμενη ημ/νια στο taxis λαμβάνω εκκαθαριστικό. Πρόβλημα ταχυδρομείου είναι μάλλον το δικό σου. Ή κάπου παράπεσε-χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.