Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραλαβή εκκαθαριστικού 2010


Recommended Posts

tpanag, φφφιού....

Οχι, μόνο πρώτη κατοικία έχω. Εϊχα μπερδευτεί (για να μην πω πανικοβληθεί) για λίγο...

 

ΥΓ. την δήλωση και πέρσι και φέτος την έκανα ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

παιδιά,

 

όσο αφορά το ΕΚΚ 2010:

 

α) το πήρα αρχές ΜΑΙ 2010

β) πήγα για έλεγχο 07ΙΟΥΝ 2010, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα στον έλεγχο.

 

Ισχύει ότι εντός 15 ημερών από τον έλεγχο υποχρεούνται να σου δώσουν την επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε δίνουν το ΦΠΑ σε επιχειρήσεις, θα κωλώσουν στις 15 μέρες;

Η εφορία εντός ολίγων ημερών στέλνει στο ΚΕΠΥΟ τις λίστες με αυτούς που είναι ok και δικαιούνται άνευ περικοπών την επιστροφή τους και από εκεί και πέρα είναι θέμα του υπουργείου και του κρατικού κορβανά.

 

Εγώ πάντως κατέθεσα ιδιοχείρως τη δήλωση στις 10.05.2010 και μέσα σε 25 μέρες ήρθε το εκκαθαριστικό.

 

Τώρα γράφει για επιστροφή των χρημάτων μετά από έλεγχο της ΔΟΥ. Αναμένω λοιπόν...

 

Ξέρει κανείς άμα ζητάνε και ασφαλιστική από ΙΚΑ; Πέρυσι νομίζω από μία περίοδο και μετά ζητούσαν... Όχι σε όλους. Εγώ που ήμουν στην αρχή τη γλίτωσα. Και αν ζητούν πότε πρέπει να την πας; Θα σε ειδοποιήσουν; Θα κάνουν την πάπια μέχρι να τους ενοχλήσεις εσύ και να σου πουν "θέλουμε και αυτό;"

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι εντός 15 ημερών από τον έλεγχο υποχρεούνται να σου δώσουν την επιστροφή?

 

1 μήνα έχω διαβάσει. Επειδή όμως οι λίστες φεύγουν ομαδικά, λογικό είναι να παίρνει παραπάνω σε ορισμένους που ελέγχθηκαν στην αρχή του "γκρουπ". Πρακτικά είναι γύρω στο 2μηνο αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμένα πέρυσι με προσκόμιση βεβαιώσων στη ΔΟΥ γύρω στις 10 Μαϊου, πιστώθηκε ο λογαριασμός με την επιστροφή 7 Ιουλίου.

Χαλαρώστε, είναι νωρίς ακόμα. Και αυτά που λέγονται περί καθυστέρησης της επιστροφής ΦΠΑ, δεν μας αφορούν εμάς, καθώς δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο με τις επιστροφές φόρου (είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα). Η επιστροφή ΦΠΑ που γίνεται σε επιχειρήσεις με δραστηριότητα στις εξαγωγές, είναι πονεμένη ιστορία και άναμενόμενο ήταν να αποφασίσουν να ελέγξουν τι γίνεται στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω παραλάβει το εκκαθαριστικό απο τις 10/05, και μου αναφέρει πως για το ποσό θα γινει έλεγχος στην αρμόδια ΔΟΥ, για πότε να περιμένω?

Μάλλον για ποτέ, ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.