Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραλαβή εκκαθαριστικού 2010


Recommended Posts

@maestro

 

Εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει να αργήσει τόσο πολύ το εκκαθαριστικό (πρόκειται για επιστροφή λίγο πάνω από 1500)... Ο λογιστής με συμβούλευσε να πάω να καταθέσω τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ έχοντας αντίγραφα των δηλώσεων που υπέβαλλα στο taxis (κι εκείνος μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για θέμα του ταχυδρομείου). Πήγα στη ΔΟΥ εντός της εβδομάδας αλλά ήθελαν και το Ε9 (που ακόμη δεν έχω καταθέσει καθώς λήγει η προθεσμία υποβολής στις 30/6), οπότε θα το υποβάλλω το σαββατοκύριακο και από Δευτέρα θα ξαναπάω. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

εμενα μου ζητησανε το ε9....επισης για να γινει επιστροφη μου ζητησανε ασφαλιστικη ενημεροτητα απο ικα που μεχουνε πρηξει για να μου την δωσουνε μου ζητησανε εναρξη επαγγελματος,υπευθυνη δηλωση οτι δεν απασχολω προσωπικο.....

 

ειμαι σιγουρος οτι οταν ταχω σε καμια 3 μερες θα μου ζητησουνε και καταλογο πελατων -προμηθευτων !!

Link to comment
Share on other sites

To E9 γιατί το ζητάνε; Είχατε κάποια μεταβολή στα ακίνητα; Ή μήπως σε όσους έχουν επιστροφή πάνω από 1500 ευρά, ζητάνε το Ε9;

 

Εφόσον έχεις τικάρει το κουτάκι που λέει για μεταβολή στοιχείων του Ε9 στο Ε1 που κατάθεσες, σου το ζητάνε γιατί σημαίνει ότι υπέβαλλες. Και εμένα μου έκανε την παρατήρηση η εφοριακός που πήγα τα δικιολογητικά, αλλά δεν είχε καν ξεκινήσει η δυνατότητα υποβολής ηλεκτρονικά πράγμα και το οποίο της επεσήμανα. Μου είπε απλά "μην ξεχάσετε να το υποβάλλετε". Θα πρέπει να διευκρινήσω βέβαια μήπως το θέλουν και τυπωμένο και αυτό τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εκπνέει η προθεσμία για την υποβολή της δήλωσης Ε9 των φυσικών προσώπων που δεν έχουν λάβει εκκαθαριστικό σημείωμα Ε.Τ.ΑΚ. του έτους 2008.

 

Να πάρει η ευχή! Τι θέλω και ρωτάω; Φαίνεται ότι είναι άσχετο το εκαθαριστικό της δήλωσης εισοδήματος με το Ε9 και ότι σχετίζεται με το ΕΤΑΚ (το οποίο δεν μου έχει έρθει). Εχει έρθει σε εσάς που σας ζητήθηκε το Ε9;

Link to comment
Share on other sites

σχετίζεται με το ΕΤΑΚ (το οποίο δεν μου έχει έρθει).

 

Κάτι δεν πάει καλά. Του 2008 ακόμα; Από πέρυσι τον Ιούνιο το πλήρωσα (η εκκαθάριση είχε γίνει νωρίτερα).

Μπες εδώ:https://www.gsis.gr/taxisnet/year2009/income/etaksearch/index.jsp και δες τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

[εκτός θέματος]

 

Μπήκα. Το μήνυμα έλεγε ότι δεν έχει γίνει η εκκαθάριση για το ΑΦΜ μου.

 

Αυτό είναι καλό ή κακό;

 

[/εκτός θέματος]

Link to comment
Share on other sites

@Costas: Μάλλον φυσιολογικό στην περίπτωση που δεν έκανες ηλεκτρονικά την δήλωση.

@atsirik: Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, θα ακολουθήσω τα βήματα σου και θα τυπώσω τα ηλεκτρονικά Ε1 και Ε3 (Ε9 δεν υποβάλλω) καθώς και το εκκαθαριστικό μέσω του Taxisnet και θα πάω στην ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

@Costas: Μάλλον φυσιολογικό στην περίπτωση που δεν έκανες ηλεκτρονικά την δήλωση.

 

Αφύσικο είναι. Δεν έχει σχέση αυτό. Και ο πατέρας μου χειρόγραφα κάνει ακόμα και έχει εκκαθαριστεί από 25/6/2009.

CostasV ΕΤΑΚ πλήρωνες για την 2η κατοικία και μετά. Όχι για αγροτεμάχια, όχι για 1η κατοικία. Έχεις κάτι άλλο στο ονομά σου εκτός 1ης κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.