Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Pilotis από αντιπαροχή


Recommended Posts

Ως οικοπεδούχος παραχώρησα πριν 20 χρόνια το οικόπεδό μου με αντιπαροχή σε κάποιον μηχανικό. Βάσει συμβολαίου, με τα διαμερίσματα που πήρα, μου παρεχωρήθη με χιλιοστά και ένας από τους τρεις χώρους στάθμευσης στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Ο δεύτερος χώρος παραχωρήθηκε σε κάποιον άλλον ιδιοκτήτη διαμερίσματος. Ο τρίτος χώρος ( κι αυτός με χιλιοστά) έχει μείνει έκθετος, καθώς ο μηχανικός δεν κατάφερε να βρει τρόπο να τον εκμεταλλευτεί, τον εγκατέλειψε και δεν έχει καν προβεί στη δήλωσή του στο Κτηματολόγιο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εγώ, ως οικοπεδούχος, έχω κάποια δικαιώματα πάνω σε αυτόν τον χώρο στάθμευσης και αν θα μπορούσα να προβώ στο κλείσιμο των ανωτέρω χώρων στάθμευσης. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν λέτε έκθετος; Εννοείται ότι ανήκει ακόμα στον κατασκευαστή; Προφανώς σύμφωνα με το συμβόλαιο αγορά που έχετε κάνει και με βάση την σύσταση της πολυκατοικίας και τον πίνακα χιλιοστών σας ανήκουν συγκεκριμένα πράγματα. Δεν νομίζω ότι έχετε δικαιώματα πάνω σε αυτόν τον χώρο.

Για το κλείσιμο των χώρων, σύμφωνα με τον νέο νόμο πιθανόν να μπορείτε να τους τακτοποιήσετε αν τους έχετε ήδη κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα για το κλείσιμο των χώρων αυτών, αν κατάλαβα καλά αυτοί ανήκουν στο ανοικτό κομμάτι της pilotis, ούτε με το νέο νόμο δεν μπορούν να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να διευκρινήσω ότι όταν αναφέρομαι σε κλείσιμο των χώρων, εννοώ ότι οι εν λόγω χώροι θα εξακολουθήσουν να χρησιμοποιούνται ως κλειστοί χώροι στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

μα τι συζητάμε τώρα, υπάρχει σύσταση που ορίζει σε ποιον ανήκει ο χώρος

εφόσον δεν ανήκει σε εσένα ούτε να τον χρησιμοποιήσεις μπορείς, ούτε να τον κλέισεις, ούτε να τον τακτοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Χιλιοστά σε pilotis είχαν οι κλειστές θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων. Αποτελούσαν οριζόντιες ιδιοκτησίες, μη δυνάμενες να ματαβιβαστούν σε τρίτους, πλην ιδιοκτητών του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

μου παρεχωρήθη με χιλιοστά και ένας από τους τρεις χώρους στάθμευσης στην πυλωτή της πολυκατοικίας

Θέσεις στάθμευσης που έχουν χιλιοστά σε pilotis --> κλειστές θέσεις στάθμευσης

 

Ο τρίτος χώρος ( κι αυτός με χιλιοστά)

Αφού έχει χιλιοστά, ανήκει σε αυτόν που λέει η σύσταση, και μπορείτε να τον αγοράσετε εσείς.

 

Τώρα είδα το "πριν 20 χρόνια".

 

Μάλλον έχει ισχύ η απόφαση του ΣτΕ που λέει ο achille, παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.