Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα προγράμματα που θεωρείτε απαραίτητα;


Jimis

Recommended Posts

Αρχιτεκτονικά: AutoCAD + CADware

Στατικά: δεν χρησιμοποιώ

Αμοιβές: Civiltech

Φωτορεαλισμός: 3d sto AutoCAD και έπειτα στο 3DStudio

 

Όποιος νομίζει, ας προτίνει περισσότερες κατηγορίες.

 

(Το θέμα δεν το έβαλα στην κατηγορία Προγράμματα, γιατί αναφέρομαι μόνο στους πολιτικούς μηχανικούς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Υπαρχουν αρκετα προγραμματα και φυσικα αναλογα την τσεπη του καθενος. πχ εδω στην πολη μου κυκλοφορει ενα προγραμμα αρχιτκτονικο το "Κτιριο" που ειναι αρκετα καλο και σχετικα φτηνο. περιπου 200-300ε και πατα σε περιβαλλον autocad. Το ιδιο ισχυει και για ενα φορολογικο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για στατικά θεωρώ πιο εύχρηστο το Fespa.Το χρησιμοποιεί το 90% της αγοράς.Τώρα μηχανικοί παλιοί που βγάζουν χρόνια στατικές μελέτες συστήνουν Statics,Next.Και τα 2 πολύ καλά προγράμματα αλλά πολύ δύσχρηστα για το νέο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από φορολογικά παιδιά το καλύτερο και πιο εύχρηστο είναι το Polis.Γενικά γνώμη μου είναι να χρησιμοποιεί κανείς δημοφιλή προγράμματα γιατί αν "κολλώσει" κάπου ρωτάει έναν συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Βασικά για στατικά θεωρώ πιο εύχρηστο το Fespa.Το χρησιμοποιεί το 90% της αγοράς.Τώρα μηχανικοί παλιοί που βγάζουν χρόνια στατικές μελέτες συστήνουν Statics,Next.Και τα 2 πολύ καλά προγράμματα αλλά πολύ δύσχρηστα για το νέο μηχανικό.

 

το 90% μου φαίνεται υπερβολικό.επίσης χρησιμοποιώ το statics εδώ και ένα χρόνο και μου φάνηκε πολύ εύκολο.τώρα περί ορέξεως... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο συνάδελφος εννοούσε το γερμανικό static? Το statics είναι μάλλον το πιο εύχρηστο και το πιο γρήγορο πρόγραμμα που κυκλοφορεί. Και κατά τη γνώμη μου το πιο δύσχρηστο, αλλά με τις περισσότερες δυνατότητες, είναι το next. Ο συνδυασμός αυτών των δύο νομίζω ότι είναι ιδανικός (αλλά λίγο ακριβότερος)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.