Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική Πυροπροστασία Γραφείων


lunadark

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες.

Η ερώτηση μου αφορά στον υπολογισμό του θεωρητικού πληθυσμού σε κτίριο γραφείων. Στο 71/88 αναφέρει 1 άτομο / 9 τ.μ.(ή5τ.μ.) καθαρού εμβαδού, συνεπώς από το μεικτό εμβαδό αφαιρώ wc, διαδρόμους, κουζινάκια, υπόγεια, κλιμακοστάσια κλπ. (όπως υπολογίζω αντίστοιχα τον θεωρητικό πληθυσμό σε χώρους συνάθροισης κοινού)?

Θα ήθελα επίσης να μου πείτε σε ποια Πολεοδομία έχετε περάσει μια τέτοια μελέτη (γιατί ως γνωστόν κάθε Πολεοδομία ερμηνεύει τη νομοθεσία κατα το δοκούν).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1. ακριβώς!

2. Περισσός, Αιγάλεω, Ζωγράφου ... , lunadark, σε μένα ούτε που τις ανοίγουν !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Όσον αφορά την παθητική πυροπροστασία γραφείων, ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Το άρθρο 8, παράγραφος 2.1.3 αναφέρει "από κάθε όροφο που δεν είναι όροφος εκκένωσης απαιτείται πρόσβαση προς δύο τουλάχιστον κλιμακοστάσια" και λίγο πιο κάτω αναφέρει "Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται ένα μόνο κλιμακοστάσιο σε κτίριο που έχει μέχρι 4 υπέργειους ορόφους ή που η κατακόρυφη απόσταση που πρέπει να διανυθεί από το δάπεδο του ανωτάτου ορόφου του μέχρι την τελική έξοδο στη στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους δεν υπερβαίνει τα 11 μέτρα".

Στην προκειμένη περίπτωση, έχω ένα κτήριο που κάνω την παθητική. Το κτήριο θα έχει ισόγειο κατάστημα, γραφείο στον Α΄ όροφο, γραφείο στο Β΄ όρφοο, κατοικία Γ΄ ορόφου, κατοικία Δ΄ ορόφου. Σημειωτέον δε ότι σήμερα υπάρχει ο Α΄ όροφος αλλά χαρακτηρισμένος ως κατοικία και το ισόγειο είναι Pilotis. Δηλαδή με την ίδια άδεια θα κλείσει το ισόγειο σε κατάστημα, θα γίνει αλλαγή χρήσης Α΄ ορόφου και προσθήκη καθ' ύψος Β, Γ, Δ ορόφου.

Το ερώτημά μου : Χρειάζομαι 2ο κλιμακοστάσιο ή επειδή τα γραφεία είναι μόνο στον Α και Β΄ όροφο μου αρκεί το ένα, που άλλωστε υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι υπέργειοι όροφοι είναι μέχρι και 4, τότε πας με την εξαίρεση και δεν απαιτείται 2ο κλιμακοστάσιο.

Αλλά ρώτα και στην ΠΥ για πιο σίγουρα, πριν κάνεις οτιδήποτε μη σου τα αλλάξουν μετά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Έχω μια απορία . Αν για κάποιο λόγο είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί μια απαίτηση της παθητικής π.χ. 2η έξοδος κλπ ή σε περίπτωση 1 εξόδου δεν είσαι στο όριο των 30 μ. αλλά λίγο παραπάνω ,

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

 Μιλάμε για κτήριο που είχε αυθαιρεσίες - υπερβάσεις δόμησης κλπ και δεν κτίστηκε σύμφωνα με τα αρχικά εγκεκριμένα σχέδια . Οι αυθαιρεσίες τακτοποιήθηκαν με τον Ν.4178/2013 .

Link to comment
Share on other sites

... Αν για κάποιο λόγο είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί μια απαίτηση της παθητικής π.χ. 2η έξοδος κλπ ή σε περίπτωση 1 εξόδου δεν είσαι στο όριο των 30 μ. αλλά λίγο παραπάνω ,

...

 

Δεν υπαρχει αδύνατο. Υπαρχει μόνο κόστος σε χρήμα και χώρο μερικές φορές.

 

Πχ εκεί που δεν έχεις τα 30 μέτρα κάνεις έναν διάδρομο ή χώρο πυραντοχο ώστε να έχεις τα 30 μέτρα. Φυσικά δεν έχω την αρχιτεκτονική διάταξη του κτιρίου οπότε η λύση που σου λέω να μη είναι η ενδεδειγμένη.

 

Γενικα υπάρχουν λύσεις που πρέπει να βρεις με την διαμόρφωση του χώρου. Επικουρικά μπορείς να ζητήσεις (για ειδικούς λόγους) εξαίρεση από επιτροπή της πυροσβεστικής αλλα δεν είναι 100% σίγουρο.

Αν δεν βρεις λύση με μια σωστή διαμόρφωση ή δεν πάρεις εξαίρεση τότε δεν κάνεις αλλαγή χρήσης.

 

Νομίζω ότι την λύση θα πρέπει να την βρει ο αρμόδιος συνάδελφος που έχει αναλάβει την αρχιτεκτονική μελέτη του χώρου. Κάνε συνεννόηση καλή μαζί του να βρει λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Έχω μια απορία . Αν για κάποιο λόγο είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί μια απαίτηση της παθητικής π.χ. 2η έξοδος κλπ ή σε περίπτωση 1 εξόδου δεν είσαι στο όριο των 30 μ. αλλά λίγο παραπάνω ,

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

 

Για το 2ο (όριο των 30μ) αν θυμάμαι καλά, βάζοντας ενεργητικά μέσα (πχ σύστημα springler) στο τμήμα των 30μ (ενδεχομένως και πριν τα 30μ), αυξάνεις τον δείτη πυραντίστασης του χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο (όριο των 30μ) αν θυμάμαι καλά, βάζοντας ενεργητικά μέσα (πχ σύστημα springler) στο τμήμα των 30μ (ενδεχομένως και πριν τα 30μ), αυξάνεις τον δείτη πυραντίστασης του χώρου.

 

Οπότε συνάδελφε dib να κάνουμε την μελέτη με τον αρχιτέκτονα και να ζητήσουμε απόκλιση περιμένωντας τι να μας υποδείξει η Π.Υ. ?

Edited by gianni_k
Link to comment
Share on other sites

Στη παθητική δεν μπορείς να ζητήσεις απόκλιση ... αυτό γίνεται μόνο στην ενεργητική πυρασφάλεια και για κτίρια με οικ. άδεια πρίν το 2/89 !

 

Εδω (στη παθητική), θα πρέπει να κάνεις τους υπολογισμούς ώστε να βγαίνει το όριο εν προκειμένω των 30μ, περιγράφοντας το σύστημα που θα εφαρμοστεί στο συγκεκριμένο τμημα ώστε να προστατεύται η όδευση διαφυγής.

 

Στην ενεργητική, εκτός των άλλων ενεργητικών μέσων που θα απαιτούνται για τη μελέτη των υπόλοιπων χώρων, θα απεικονίσεις και το σύστημα springler στο τμήμα των 30-35μ του εν λόγω διαδρόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη παθητική δεν μπορείς να ζητήσεις απόκλιση ... αυτό γίνεται μόνο στην ενεργητική πυρασφάλεια και για κτίρια με οικ. άδεια πρίν το 2/89 !

 

Εδω (στη παθητική), θα πρέπει να κάνεις τους υπολογισμούς ώστε να βγαίνει το όριο εν προκειμένω των 30μ, περιγράφοντας το σύστημα που θα εφαρμοστεί στο συγκεκριμένο τμημα ώστε να προστατεύται η όδευση διαφυγής.

 

Στην ενεργητική, εκτός των άλλων ενεργητικών μέσων που θα απαιτούνται για τη μελέτη των υπόλοιπων χώρων, θα απεικονίσεις και το σύστημα springler στο τμήμα των 30-35μ του εν λόγω διαδρόμου

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ , ήσουν κατατοπιστικός ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.