Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Aναφέρω τραβηγμένο-από-τα-μαλλιά παράδειγμα συνάδελφε για να φανεί η υποχρέωση που έχουν στην παραλαβή και πρωτοκόλληση της αίτησης (βάσει Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας). Τι ακριβώς δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια απλή ερώτηση για πολλούς απο εσάς που θα έχετε κάνει τη διαδικασία αρκετές φορές.

 

Χρειάζεται σε κάθε περίπτωση γνήσιο υπογραφής του ιδιοκτήτη απο Κ.Ε.Π. ή Α.Τ. ή μόνο για φακέλλους που αποστέλλονται ταχυδρομικά?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το γνήσιο της υπογραφής και στις δύο περιπτώσεις (σε Υπεύθ. Δηλώσεις αλλά κ στην εξουσιοδότηση, αν κ εφόσον εξουσιοδοτεί τρίτο για να τρέξει τις διαδικασίες).

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το γνήσιο της υπογραφής και στις δύο περιπτώσεις (σε Υπεύθ. Δηλώσεις αλλά κ στην εξουσιοδότηση, αν κ εφόσον εξουσιοδοτεί τρίτο για να τρέξει τις διαδικασίες).

 

Δηλαδή αφού γίνουν οι υπευθυνες δηλώσεις και η εξουσιοδότηση θα πρέπει κάθε ιδιοκτήτης να περάσει απο το κεπ να τα επικυρώσει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για την εξουσιοδότηση σίγουρα. Για τις υπεύθυνες δηλώσεις δεν μου έγινε παρατήρηση που δεν είχαν. Άλλωστε η εγκύκλιος λέει ρητά μόνο για την εξουσιοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντίθετα μου ζήτησαν κ για τις 2. Ρητά λέει ότι δέχονται και αντίγραφα των σχεδίων με υπεύθυνη δήλωση, αλλά ποια πολεοδομία (μέχρι στιγμής κ από τα όσα έχω δει-ακούσει) την έχει δεχτεί ... ; Βασικά, πολλά "ρητά" αναφέρει, τα οποία κ δεν εφαρμόζονται.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αφού θα πάει που θα πάει για την εξουσιοδότηση, τι πειράζει να επικυρώσει και την υπεύθυνη δήλωση ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση συνιδιοκτησίας πρέπει το παράβολο να είναι οπωσδήποτε στο όνομα του ιδιοκτήτη που κάνει την αίτηση;

Αν όχι, η ΑΠΥ και το πρόστιμο σε ποιανού το όναμα θα βγουν;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, υποβάλεις υπέυθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις όλων των ιδιοκτητών. Η αίτηση πρέπει να φέρει τις υπογραφές όλων. Τώρα, το παράβολο από την εφορία και η απόδειξη που θα κόψεις θα είναι στο όνομα ενός. Εγώ, έτσι το προχώρησα και δεν εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα. Όσο για το πρόστιμο, δε ξέρω αν είναι στο όνομα του ενός ή όλων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου, το πρόβλημα μου είναι ότι στην αίτηση έχω βάλει αναλυτικά τα στοιχεία του ενός οποίος υπογράφει και την έχει απλώς συνυπογράψει ο συνιοκτήτης. Τώρα πρόσεξα όμως ότι το παράβολο το έχουν βγάλει στο όνομα αυτόυ που συνυπέγραψε (και τα στοιχεία του δεν φαίνονται αναλυτικά στην αίτηση) και δεν ξέρω αν πρέπει να του βάλω να ξανακάνουν την αίτηση.

Υ/Δ και εξουσιοδοτήσεις έχω πάρει και από τους 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.