Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Αφού σου το δέχτηκαν με σκέτο "κατοικία" τι ασχολείσαι;

 

Το σπίτι είναι στο Γέρακα οπότε μάλλον καλά έβαλα κατοικία. Βασικά ο φάκελος δεν πέρασε για μια έλλειψη στο τοπογραφικό, οπότε τώρα θα τον ξαναπάω και ήθελα να σιγουρέψω και το χρήσεις γης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή είμαι νέα μηχανικός και θέλω να τακτοποιήσω το δικό μου ημιυπαίθριο θέλω τη βοήθειά σας.

1. Το φύλλο καταγραφής ελλέιψεων το τυπώνουμε στο πίσω μέρος της αίτησης? Υποθέτω ότι δε συμπληρώνουμε τίποτα σε αυτό έτσι?

2. Στην αίτηση "είδος χώρου" τι γράφω?

3. Σαν εμβαδόν βάζω αυτό που έχει το σχέδιο τελικά?

4. Χρήση γης δεν αναφέρει η άδεια. Το αφήνω κενό ή βάζω "κατοικία"?

5. Έχω τα σχέδια του συμβολαίου χωρίς σφραγίδα της πολεοδομίας. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Αν και είχα πεί (στον εαυτό μου) οτι δεν θα ασχοληθώ με τον Ν.3843, τελικά δικά μου ακίνητα θέλουν τακτοποίηση και ταυτόχρονα και 2-3 παιδικών και αδελφικών φίλων.

Οπότε ανέλαβα δράση και εκεί ξεκινάνε τα τρελά.

Αίτηση στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης για αντίγραφα...ημερομηνία για παραλαβή 11-1-2011!!!! (ναι σωστά βλέπετε)!!!! το 2011.

Οπότε αναρωτιέμαι τι κάνω τώρα???

και το δεύτερο ερώτημα...αυτό με τα ραντεβού και το μπάχαλο...τι γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν έχεις αντίγραφα για τα οποία είσαι σίγουρος ότι είναι ακριβή της πολεοδομίας μπορείς με υπεύθυνη δήλωση να βεβαιώσεις ότι τα αντίγραφα που καταθέτεις είναι ακριβή αντίγραφα της Πολεοδομίας. Το λέει και στην εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή είμαι νέα μηχανικός και θέλω να τακτοποιήσω το δικό μου ημιυπαίθριο θέλω τη βοήθειά σας.

1. Το φύλλο καταγραφής ελλέιψεων το τυπώνουμε στο πίσω μέρος της αίτησης? Υποθέτω ότι δε συμπληρώνουμε τίποτα σε αυτό έτσι?

2. Στην αίτηση "είδος χώρου" τι γράφω?

3. Σαν εμβαδόν βάζω αυτό που έχει το σχέδιο τελικά?

4. Χρήση γης δεν αναφέρει η άδεια. Το αφήνω κενό ή βάζω "κατοικία"?

5. Έχω τα σχέδια του συμβολαίου χωρίς σφραγίδα της πολεοδομίας. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά?

Ευχαριστώ πολύ

 

1. Οχι θα το τυπώσεις ξεχωριστό και θα γράψεις ότι ξέρεις, οχι οτι συμπληρώνει ο υπάλληλος, (νομίζω μόνο το τελευταίο)

2.ημιυπαίθριους, πατάρια, τι έχεις?

3.εμβαδόν αφαιρείς, τα τοιχόπαχα, κάνεις ότι πρέπει να κάνεις, αθροίζεις τους χώρους, γράφεις αυτό.

4. Χρήση γης πρέπει να βάλεις ότι προβλέπεται, αστο κενό και γράφτο στην πολεοδομία αν δεν ξέρεις.

5. Τα σχέδια που χρειάζονται, αααααααα τα σχέδια. Οκ μπορείς να τα βάλεις με μια υπεύθηνη δήλωση ο ιδιοκτήτης αλλά υπάρχει μια περίπτωση στις 10 να μην στα πάρουν οπότε πρέπει να βρείς τα ακριβή αντίγραφα.

Tip. Στην υπεύθηνη δήλωση μη γράψεις γνήσια αντίγραφα γιατί κάποιος μπαγλαμάς το πήρε ότι αφού λέει γνήσια πρέπει να είναι επικυρωμένα γράψε σκέτο αντίγραφα. (άσε και λίγο κενό να βάλεις το γνήσια άμα στο ζητήσει....)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντίθετα μου ζήτησαν κ για τις 2. Ρητά λέει ότι δέχονται και αντίγραφα των σχεδίων με υπεύθυνη δήλωση, αλλά ποια πολεοδομία (μέχρι στιγμής κ από τα όσα έχω δει-ακούσει) την έχει δεχτεί ... ; Βασικά, πολλά "ρητά" αναφέρει, τα οποία κ δεν εφαρμόζονται.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αφού θα πάει που θα πάει για την εξουσιοδότηση, τι πειράζει να επικυρώσει και την υπεύθυνη δήλωση ;

 

 

 

Ευχαριστώ :)

 

Πήγα σήμερα στην πολεοδομία στη Σωκράτους - χαμός γινότανε.

Πήρα τα σχέδια και μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν χρειάζονται άλλη επικύρωση αλλά μπαίνουν όπως τα έβγαλα φωτοτυπίες.

Απο οτι μου είπαν και άλλοι συνάδελφοι εκεί, θέλουν γνήσιο υπογραφής για την εξουσιοδότηση και την αίτηση.

 

Χαλαρά ήταν τα πράγματα την προηγούμενη Δευτέρα που πήγα. Για την ακρίβεια ...ήμουν μόνος μου! Απλά τελούν σε σύγχυση. Είχαν χρεώσει το φάκελό μου σε μια Τοπογράφο στο Τοπογραφικό...

 

Μιάς και έχεις την εμπειρία απο τη συγκεκριμένη πολεοδομία έχεις να προσθέσεις τίποτα σχετικά με τη διαδικασία εκεί? Απο οτι κατάλαβα όλοι πήγαιναν χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς κάνουν.

 

Είχαν 2 λιστες στον 1ο όροφο που συμπλήρωναν ονόματα και αριθμό φακέλων και περίμεναν - δεν ξέραν ουτε και αυτοί τι περιμεναν...

 

Μετά οι ίδιοι άνθρωποι βρέθηκαν στο ισόγειο να περιμένουν πάλι :rolleyes: και τους σφράγιζε τις αιτήσεις ο υπάλληλος.

 

Στον 1ο γίνεται έλεγχος πληρότητας και στο ισόγειο μετά παίρνουν αριθμό πρωτοκόλλου ή μετά τον αριθμό πρωτοκόλλου γίνεται έλεγχος πληρότητας?

 

'Αν έχεις κάποια πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στον 1ο γίνεται έλεγχος πληρότητας και στο ισόγειο μετά παίρνουν αριθμό πρωτοκόλλου ή μετά τον αριθμό πρωτοκόλλου γίνεται έλεγχος πληρότητας?

 

'Αν έχεις κάποια πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη :rolleyes:

 

Από όσο έμαθα, κάποιο διάστημα έκαναν το 1ο και μετά (όταν πήγα κι εγώ) το 2ο. Αλλάζουν σύστημα κάθε μέρα προφανώς. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να σου απαντήσει ο οποιοσδήποτε αφού δεν έχουν στάνταρ τακτική. Πήγαινε και βλέπεις και κάνεις...

Είναι αίσχος αυτή η κατάσταση γενικά. Δεν αξίζει να μπλέξεις πλέον έτσι που τα έκαναν με αυτά και ας είναι μια γραφειοκρατική χαζομάρα. Εγώ πλέον τα παρατάω. Όποιος θέλει μόνο σφραγίδα έχει καλώς. Ούτε καν φάκελο δε νομίζω να ασχοληθώ για να ετοιμάσω από εδώ και στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Οντως Θοδωρη (:)) η κατασταση για την διεκπαιρεωση του φακελου ειναι πολυ δυσκολη διαδικασια πλεον και εχω την εντυπωση πως οσο πλησιαζουμε προς το τελος, θα γινει ακομα δυσκολοτερη.

Η καθε Πολεοδομια τα δικα της..

Σημερα δεχτηκα τηλεφωνημα απο Πολεοδομια Χαλκιδας....

Μου ζητησαν πανω στο αντιγραφο της κατοψης που ειχα γραμμοσκιασει τον εμβαδομετρημενο Η/Υ, ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.Ελεος....τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Είναι αίσχος αυτή η κατάσταση γενικά. Δεν αξίζει να μπλέξεις πλέον έτσι που τα έκαναν με αυτά και ας είναι μια γραφειοκρατική χαζομάρα. Εγώ πλέον τα παρατάω. Όποιος θέλει μόνο σφραγίδα έχει καλώς. Ούτε καν φάκελο δε νομίζω να ασχοληθώ για να ετοιμάσω από εδώ και στο εξής.

 

Δίκιο έχεις έχει πολύ σπάσιμο νεύρων η όλη υπόθεση :( Οτι έχει να κάνει δηλαδή με την πολεοδομία είναι τραγωδία. Είχε μια ουρά στο ισόγειο που είχε φτάσει στο πεζοδρόμιο. Ο υπάλληλος είχε τρελλαθεί στη σφραγίδα , ο καθενας είχε πολυ χαρτί για σφράγισμα. Ειμασταν και κάποιοι που περιμέναμε μια σφραγίδα για να πάρουμε σχέδια και μας κράταγε στη σειρά με τους υπόλοιπους για κανενα μισάωρο. Και η ουρά στο πεζοδρόμιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.