Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε προηγουμένος. Και είναι αδύνατον να το βρώ. Αλλά λέω για pilotis 3 κλειστές θέσεις σταθμευσης, που ανήκουν κάθεμια σε έκαστο ιδιοκτήτη. 3 έχει η πολυκατοικία, τι είδους συναίνεση χρειάζεται?

Πρέπει για καθ' ένα να μου κάνουν 3 υπ. δηλώσεις οι άλλοι που να λέει ότι επιτρέπουν να χρησιμοποιήσει στον χ όπως φαίνεται στα σχέδια του μηχανικού ψ τον τάδε χώρο, περιγραφή όπου ταχτοποιήται με τον νόμο 3843?

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί απόφαση της συνέλευσης της πολυκατοικίας με υπογραφή απο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες, έτσι μου είπαν στην πολεοδομία, δεν το έχω κάνει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε προηγουμένος. Και είναι αδύνατον να το βρώ. Αλλά λέω για pilotis 3 κλειστές θέσεις σταθμευσης, που ανήκουν κάθεμια σε έκαστο ιδιοκτήτη. 3 έχει η πολυκατοικία, τι είδους συναίνεση χρειάζεται?

Πρέπει για καθ' ένα να μου κάνουν 3 υπ. δηλώσεις οι άλλοι που να λέει ότι επιτρέπουν να χρησιμοποιήσει στον χ όπως φαίνεται στα σχέδια του μηχανικού ψ τον τάδε χώρο, περιγραφή όπου ταχτοποιήται με τον νόμο 3843?

 

υπαρχουν 3 κλειστες θεσεις σταθμευσης που εχουν ενωθει και εχουν κανει μια κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 3 κλειστες θεσεις σταθμευσης που εχουν ενωθει και εχουν κανει μια κατοικια?

 

Οχι δεν έχουν ενωθεί είναι 3 διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το συμβολαιο.Αν προκειται για κλειστες θεσεις σταθμευσης, εχουν χιλιοστα και αποτελουν αυτοτελεις ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ.

Δεν χρειαζεται ΚΑΜΙΑ απολυτως συναινεση, παρα μονο την υπογραφη του ιδιοκτητη....

 

Επι τη ευκαιρια του συγκεκριμενου ερωτηματος, θελω να ρωτησω κατι πιο δυσκολο :

 

Μου τυχε περιπτωση σοφιτας, που ειχε δωθει με συμβολαιο αποκλειστικης χρησης στον ιδιοκτητη του τελευταιου οροφου (μαζι και το υπολοιπο δωμα).

Σε αυτη την περιπτωση απαιτειται συναινεση απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες οσον αφορα την τακτοποιηση?Δηλαδη εν ολιγεις, η αποκλειστικη χρηση ''δημιουργει'' ιδιοκτησια ?

Γνωμη μου ειναι πως ναι, απαιτειται.

Η παραχωρηση χρησης δεν συνεπαγεται και ιδιοκτησια....εσεις τι λετε?

 

ΥΓ : Αν το σκεφτειτε ειναι ιδια περιπτωση με τα ανοιχτα γκαραζ στις πυλωτες, αλλα εκει η απαντηση ειναι ευκολη, καθοτι ολα τα συμβολαια παραχωρησης αποκλειστικης χρησης γκαραζ σε πυλωτη (ανοικτη θεση) θεωρουνται ΑΚΥΡΑ, ειναι δηλαδη σαν να μην εγιναν ποτε και ο χωρος παραμενει κοινοχρηστος...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση απαιτειται συναινεση απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες οσον αφορα την τακτοποιηση?Δηλαδη εν ολιγεις, η αποκλειστικη χρηση ''δημιουργει'' ιδιοκτησια ?

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν απαιτείται συναίνεση. Αφού έτσι κι αλλιώς ο Ν. 3843 δεν αντιμετωπίζει το ιδιοκτησιακό ούτε μπορεί να δημιουργήσει ιδιοκτησίες. Συναίνεση (πρέπει να) ζητείται σε χώρους που θα μπορούσαν να κάνουν χρήση και οι υπόλοιποι (σε Κ/Χ ουσιαστικά). Η συναίνεση για τη χρήση του δώματος από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες, έχει δοθεί ήδη συμβολαιογραφικά όταν του παραχωρούσαν την αποκλειστική χρήση, κατά συνέπεια δε βλέπω το λόγο να (ξανα-)συναινέσουν. Το μόνο πρόβλημα που θα προκύψει είναι αν συνεχίζει να υπάρχει και δικαίωμα υψούν το οποίο προβλέπεται να υλοποιηθεί καθ'ύψος αν ποτέ επιτραπεί η επιπλέον δόμηση, περίπτωση η οποία δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται (συναντάται δηλαδή κάτι τέτοιο; Ανακαλείται η αποκλειστική χρήση σε τέτοια περίπτωση; Αλλά είναι πρόβλημα γενικότερο και μελλοντικό που δεν αφορά αυτό που συζητάμε).

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγω δεν το ρωταω για τον 3843.Αφου οπως λες το ιδιοκτησιακο δεν ελεγχεται και ειναι χημειο η κατασταση...

Ρωταω σε γενικοτερο πλαισιο για να ξερω πως αντιμπετωπιζεται η ''αποκλειστικη χρηση''.

Και το παραδειγμα που εφερες, αυτο με το δικαιωμα υψους ειναι πολυ καλο...

 

Κατ εμε....αλλο αποκλειστικη χρηση και αλλο ιδιοκτησια....ενας πιο εμπειρος ισως μας διαφωτισει....

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα κάτι, εκτός του χώρου της αποκλειστικής στάθμευσης που όπως λές μπορεί να έχει χιλιοστά καταλαμβάνουν και οι κλειστές θέσεις λίγα μέτρα ακόμα 1,5-2,5 κοινόχρηστο χώρο pilotis όπου έγινε διαπλάτυνση αυτών των θέσεων. Απαιτείται συνέναιση ή οχι.

Και αν ναί. Τι είδους?

Link to comment
Share on other sites

Α καλα αστο...τοτε εμπλεξες...χρειαζεσαι συναινεση απο τους υπολοιπος. και ΑΝ την δωσουνε...

Δεν μου χει τυχει ποτε αλλα φανταζομαι θα ειναι μια μορφη ΥΔ...

Αν ειναι λιγα τα μετρα μηπως να μην τα εβαζες και καθολου?

Δεν ξερεις τι μπορει να γινει στο μελλον και τι προβληματα μπορει να εχουν οι πελατες σου.

Το θεμα με τους κοινοχρηστους χωρους σε πυλωτες ειναι ευαισθητο κα μη ξεχνας οτι υπαρχει και η αποφαση του ΣτΕ απ το 2000...

Link to comment
Share on other sites

Θα του την δώσουν την συναίνεση, είναι τ'αδέρφια του. Μήπως ξέρει κάνας άλλος τι είδους συναίνεση χρειάζεται και τι προβλήματα δύναται να παρουσιαστούν? Τί 'ν' αυτό με το 2000?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.