Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Διαβασε το συμβολαιο.Αν προκειται για κλειστες θεσεις σταθμευσης, εχουν χιλιοστα και αποτελουν αυτοτελεις ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ.

Δεν χρειαζεται ΚΑΜΙΑ απολυτως συναινεση, παρα μονο την υπογραφη του ιδιοκτητη....

 

Επι τη ευκαιρια του συγκεκριμενου ερωτηματος, θελω να ρωτησω κατι πιο δυσκολο :

 

Μου τυχε περιπτωση σοφιτας, που ειχε δωθει με συμβολαιο αποκλειστικης χρησης στον ιδιοκτητη του τελευταιου οροφου (μαζι και το υπολοιπο δωμα).

Σε αυτη την περιπτωση απαιτειται συναινεση απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες οσον αφορα την τακτοποιηση?Δηλαδη εν ολιγεις, η αποκλειστικη χρηση ''δημιουργει'' ιδιοκτησια ?

Γνωμη μου ειναι πως ναι, απαιτειται.

Η παραχωρηση χρησης δεν συνεπαγεται και ιδιοκτησια....εσεις τι λετε?

 

ΥΓ : Αν το σκεφτειτε ειναι ιδια περιπτωση με τα ανοιχτα γκαραζ στις πυλωτες, αλλα εκει η απαντηση ειναι ευκολη, καθοτι ολα τα συμβολαια παραχωρησης αποκλειστικης χρησης γκαραζ σε πυλωτη (ανοικτη θεση) θεωρουνται ΑΚΥΡΑ, ειναι δηλαδη σαν να μην εγιναν ποτε και ο χωρος παραμενει κοινοχρηστος...

 

Δεν χρειάζεται καμία συναίνεση , η αποκλειστική χρήση του χώρου έχει ήδη πραγματοποιηθεί από τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και την αποδοχή αυτής (της σύστασης) σε κάθε συμβόλαιο αγοραπωλησίας .

Ποιος σου είπε πως είναι άκυρα? Μια χαρά έγκυρα είναι και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να γίνονται κανονικότατα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια αποφαση που ειχε βγαλει το ΣτΕ΅σχετικα με τις ανοικτες θεσεις σταθμευσης στις πυλωτες.Ακυρωσε ολα τα συμβολαια που ειχαν γινει μεχρι τοτε με τα οποια οι κατασκευαστες ''πουλουσαν'' την αποκλειστικη χρηση πυλωτης σε ιδιωτες.Γι αυτα τα συμβολαια βεβαια πληρωθηκαν λεφτα αλλα τρεχα γυρευε...

 

Η δικια σου περιπτωση βεβαια δεν εντασσεται σ αυτο, αλλα εχοντας ''φαει'' κοινοχρηστο χωρο πυλωτης δεν βλεπω ΠΩΣ θα μπορουσες να το τακτοποιησεις.Και καλα το πολεοδομικο, πες με τον αστειο ελεγχο που γινεται, το περνας......νομικα μετα θα χεις θεματα αφου οι κοινοχρηστοι σε πυλωτη με την παραπανω αποφαση παραμενουν ΕΣΑΕΙ κοινοχρηστοι...

 

@adadim Μιλαω για περιπτωσεις που δοθηκαν με ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ θεσεις σταθμευσης σε ιδιωτες...

Τα συμβολαια αυτα ειναι ΑΚΥΡΑ.Οι θεσεις σταθμευσεης μεταβιβαζονται ΜΟΝΟ μαζι με διαμερισματα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα ... τα ξεκαθάρισες ...Η προηγούμενη διατύπωσή σου όμως έμπλεκε κάποιον που δεν ξέρει καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω την εντυπωση (με τα λιγα που ξερω η αληθεια ειναι ) οτι η παραχωρηση αποκλειστικης χρησης δεν συνεπαγεται και ιδιοκτησια.

Οι χωροι αποκλειστικης χρησης παραμενουν ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΙ.

Αρα σε περιπτωση τακτοποιησης τους νομιζω χρειαζεται συναινεση...

Κανενας πιο εμπειρος.... ενλαιτ ας.....:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δύναται ο κοινόχρηστος χώρος να ανήκει κατ' αποκλειστικότητα τώρα πλέον σε ένα ιδιοκτήτη αφού ο καινούριος νόμος δίνει αυτήν την δυνατότητα. Ο 3843 το λέει καθαρά ότι pilotis μπορούν να τακτοποιηθούν, μα οι pilotis είναι κοινόχρηστες!!!!!!!!Το θέμα είναι τι είδους πιστοποιητικά και τι ακριβώς πρέπει να αναγράφουν αυτά?

 

(και ένα δεύτερο θέμα σε δευτερο επίπεδο είναι αν οι ιδιοκτήτες αλλάξουν τι γίνετε με τους νέους, αλλά αυτοί υπολογίζω ότι γνωρίζουν όταν αγοράζουν και αποδέχονται την κατάσταση που δημιουργησαν οι προηγούμενοι)

 

Λοιπόν, τι παραστατικά και τι πρέπει να αναγράφουν????????

Link to comment
Share on other sites

Οι χωροι αποκλειστικης χρησης παραμενουν ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΟΙ.

 

Μα νομίζω ότι και μόνο με αυτό, απαντάς στο ερώτημά σου. Είναι κοινόκτητοι αλλά όχι και κοινόχρηστοι! Τη χρήση (αποκλειστική) την έχει ο ιδιοκτήτης του τελευταίο ορόφου, ο 3843 "τακτοποιεί" αλλαγές χρήσης, άρα δε χρειάζεται συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικο παραδειγμα : Εστω οτι εχει δοθει στον ιδιοκτητη του τελευταιου οροφου, η αποκλειστικη χρηση του δωματος.Δικαιωμα υψους ΔΕΝ υπαρχει. ( αρκετα συνηθισμενη περιπτωση)

Μετα ομως απο καποια χρονια, αλλαζουν οι οροι δομησης και ΥΠΑΡΧΕΙ δικαιωμα υψους.

Ο μονος που μπορει να το εκμεταλευτει ειναι ο ιδιοκτητης του τελευταιου οροφου ή και οι υπολοιποι?

 

ΥΓ : Οπως καταλαβατε, δεν μ ενδιαφερουν οι περιπτωσεις του 3843 γιατι ετσι κι αλλιως δεν ελεγχουν ιδιοκτησιακο.Το θεμα ειναι ομως η ουσια του πραγματος....πως οριζεται τελικα η αποκλειστικη....ειναι ιδιοκτησια ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εφ ' όσον στην σύσταση ορίζεται δικαίωμα υψούν με χιλιοστά , τότε τον αέρα τον έχει ο κάτοχος του δικαιώματος υψούν . Αν δεν έχει οριστεί τότε τον αέρα τον έχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ανάλογα με τα ποσοστά τους .

Η αποκλειστική χρήση του δώματος δεν έχει καμμιά σχέση με το δικαίωμα υψούν .

 

Επίσης η αύξηση του ΣΔ δεν ορίζεται σε πιό σημείο θα γίνει .

Μπορεί καθ' ύψος , κατ' έκταση η να κλειστεί η πιλοτί .

Σε περίπτωση που αποφασιστεί να γίνει καθ' ύψος , τότε αν δεν αναφέρεται αλλιώς στην σύσταση , ο αποκλειστικός χρήστης του δώματος ,θα έχει την αποκλειστική χρήση στο νέο δώμα που θα δημιουργήσει η προσθήκη .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αφήστε λίγο τις ταράτσες και ξαναπιάστε την pilotis που είναι και ο τίτλος του πόστ.

Να ξαναρωτήσω γιατί τόση μνεία για το ***** κοινόχρηστο καθεστώς εφόσον οι συνιδιοκτήτες δίνουν την αποκλειστικά άδεια για αποκλειστική χρήση ενός εξ ' αυτών???????

Link to comment
Share on other sites

Εφ ' όσον στην σύσταση ορίζεται δικαίωμα υψούν με χιλιοστά , τότε τον αέρα τον έχει ο κάτοχος του δικαιώματος υψούν . Αν δεν έχει οριστεί τότε τον αέρα τον έχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ανάλογα με τα ποσοστά τους .

Η αποκλειστική χρήση του δώματος δεν έχει καμμιά σχέση με το δικαίωμα υψούν .

 

Επίσης η αύξηση του ΣΔ δεν ορίζεται σε πιό σημείο θα γίνει .

Μπορεί καθ' ύψος , κατ' έκταση η να κλειστεί η πιλοτί .

Σε περίπτωση που αποφασιστεί να γίνει καθ' ύψος , τότε αν δεν αναφέρεται αλλιώς στην σύσταση , ο αποκλειστικός χρήστης του δώματος ,θα έχει την αποκλειστική χρήση στο νέο δώμα που θα δημιουργήσει η προσθήκη .

 

Exω ακουσει και αλλες γνωμες....

Σε περιπτωση που δεν προβλεπεται τπτ στα συμβολαια οσον αφορα τον αερα και εχει δοθει η αποκλειστικη χρηση δωματος στον τελευταιο οροφο, τοτε αν στο μελλον επιτραπει προσθηκη καθ υψος, ο μονος που εχει δικαιωμα να το εκμεταλευτει ειναι ο τελευταιος οροφος.

Μου κανει κι εμενα εντυπωση, αλλα το εχω ακουσει απο 2 διαφορετικους συναδελφους που εχω ρωτησει...

Ξεφυγαμε λιγο αλλα οπως βλεπεις Highlander δε νομιζω να εχει τυχει και σε κανενα περιπτωση συναινεσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.