Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

1. ναι μπορείς να πάρεις νεο ρολόι, σου σφραγίζουν το στέλεχος και παίρνεις ρευμα

 

Myri, δεν μου λές πως σου σφραγγίζουν το στέλεχος?

(αφού στέλεχος δεν μας δίνουν πίσω, το αιτείσαι? Και υποχρεούνται να γράψουν ότι ο εν λόγω χώρος (τον οποίο δεν αναφέρει πουθενά στο στέλεχος ξεχωριστά) τακτοποιήθηκε? Ρωτάω γιατί το ίδιο μου απάντησε και η ΔΕΗ Αμαρουσίου, δεν ξέρω όμως καμιά πολεοδομία να δίνει στέλεχος που να γράφει ότι ο εν λόγω χώρος τακτοποιήθηκε. ? ? ? ? ? ? ?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο νομος (παρ.6 αρθρ.5) είναι ότι "Επιτρέπεται η σύνδεση των κτιρίων στα οποία υφίστανται χώροι που προβλέπονται στην παρ.1 του παρόντος άρθρου με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου που ορίζεται στο επόμενο άρθρο."

Οι εγκύκλιοι εξηγούν απλώς την διαδικασία.

 

Συνεπώς αν το κτίριο (ή το διαμέρισμα) στο οποίο ανήκουν οι διατηρούμενοι χώροι δεν έχει μέχρι σήμερα ρευματοδοτηθεί (ή έχει ρευματοδοτηθεί μόνο τμήμα του), θα τηρηθεί κανονικά όλη η διαδικασία για την ρευματοδότηση (δηλώσεις, αμοιβές κλπ) και εφόσον δεν υπάρχουν άλλες υπερβάσεις που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν ή ρυθμιστούν, στην ειδική σφραγίδα που τίθεται στο στέλεχος της οικοδομικής άδειας θα συμπληρωθεί από τον υπάλληλο η φράση που προβλέπει η εγκύκλιος.

 

Αν το κτίριο έχει ρευματοδοτηθεί στο σύνολό του τότε φυσικά δεν προκειται να ξανασφραγισθεί το στέλεχος.

 

Έτσι αν εκτός από την αλλαγή χρήσης η οποία είναι και η μόνη παράβαση που ρυθμίζεται, έχουν προκύψει "νέα" διαμερίσματα (π.χ. μετατοπή pilotis σε ανεξάρτητο διαμέρισμα) τότε μάλλον ρεύμα χώρια δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα έχω καταλάβει στη φωτοτυπία του στελέχους βάζουν σφραγίδα όπου λέει ότι ο τάδε χώρος τακτοποιήθηκε με το Ν.3843/10.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτή η σφραγίδα θα μπαίνει (και ή μόνο) στο πρωτότυπο στέλεχος που διατηρούν στο αρχείο τους. Έτσι ώστε από εδώ και στο εξής όταν ζητάμε αντίγραφο να εμπεριέχεται και αυτή η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

....Έτσι αν εκτός από την αλλαγή χρήσης η οποία είναι και η μόνη παράβαση που ρυθμίζεται, έχουν προκύψει "νέα" διαμερίσματα (π.χ. μετατοπή pilotis σε ανεξάρτητο διαμέρισμα) τότε μάλλον ρεύμα χώρια δεν έχει.

 

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας όταν του είπα την περίπτωση μου για πυλωτή (απο κλειστή πυλωτή σε ανεξάρτητη κατοικία) είπε ότι δεν θα πάρει ρεύμα διότι θα πρέπει να ανήκει σε κάποιον χώρο, το ρυθμιζόμενο αυτό τμήμα. Αυτήν ήταν και η διαφωνία μας. Θεωρούσε οτι το "νέο" ισόγειο-πυλωτή διαμέρισμα δεν είναι ανεξάρτητο.

Κάνω μήπως λάθος;

Όσο για το ρεύμα….γιοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον.....και ερωτω εγω ο αδαης...

 

Για ποιο λογο να παρει ρευμα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ενας χωρος που ανηκει σε αλλον νομιμα υφισταμενο και ΗΔΗ ρευματοδοτημενο?

 

Θα τρελαθουμε τελειως σ αυτη την χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.