Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. Θέλω την βοήθεια σας για μια περίπτωση. Ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει περίπου τη μισή πιλοτή περιμετρικά με τοιχοποιία (περίπου 57 μ2) για κατοικία. Στο σχέδιο της άδειας δεν αποτυπώνεται θέση parking στο συγκεκριμένο χώρο. Το μόνο που φαίνεται στο συγκεκριμένο χώρο είναι ένας τετράγωνος χώρος χαρακτηρισμένος ως ΕΙΣΟΔΟΣ (περίπου 12 μ2) ο οποίος στην πράξη ποτέ δεν κατασκευάστηκε. Και τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Ο υπολογισμός του εμβαδού για τη ρύθμιση αφορά μόνο τον καθαρό χώρο που μένει προς χρήση ή το συνολικό εμβαδόν μαζί με την τοιχοποιία και τις κολόνες?

2) Ο χώρος της εισόδου πρέπει να συνυπολογιστεί στο εμβαδόν για τη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια πυλωτή στην οποία έχει αποκλειστική χρήση πελάτης μου. για να τακτοποιήσει ένα μέρος της αφου έχει γίνει κατοικία πρέπει να προσκομίσω ΥΔ από τους άλλους 2 ιδιοκτήτες (παιδιά του πελάτη μου) ότι συμφωνούν με την τακτοποίηση?

Θα χρειασθεί να τους δείξω κάποιο συμβόλαιο που να φαίνεται η εποκλειστική χρήση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορέσει να πάρει χιλιοστά το συγκεκριμένο κλεισμένο τμήμα (με τροποποίηση της σύστασης να αποτελέσει ανεξάρτητη οριζόντια δηλαδή), ή έστω να γίνει παρακολούθημα κάποιας άλλης οριζόντιας ιδιοκτησίας (με την οποία φυσικά και θα μεταβιβαστεί μαζί της), η απάντηση είναι όχι. Δε μπορεί να μεταβιβαστεί. Ούτε θα μπορέσει να δηλωθεί στο Κτηματολόγιο.

 

Tpanag τμήμα pilotis που έχει μετατραπεί σε οικία (δεν αποτελεί το τμήμα χώρο στάθμευσης) τακτοποιείται. Για να μπορεί να πάρει χιλιοστά επί του οικοπέδου εννοείς ότι θα πρέπει να προβλέπεται στο συμβόλαιο αλλαγή της σύστασης? Αλλιώς πως μπορεί να αποτελεί παρακολούθημα? Ποια η διαδικασία?

Επίσης πες ότι περνάνε τα 40 χρόνια (πωπώ θα είμαι 66 :confused:) και ότι οι χώροι εξακολουθούν να υφίστανται. Σε εκείνη την περίπτωση δε θα απαιτείται και πάλι αλλαγή της σύστασης?

Με αυτή τη λογική πάντως περί αλλαγής της σύστασης τότε σε όλες τις οικοδομές που θα τακτοποιηθούν οι Η/Χ δε θα πρέπει να γίνει αλλαγή της σύστασης μιας και αλλάζουν τα τετραγωνικά κάποιων διαμερισμάτων και επομένως τα χιλιοστά τους επί των οικοπέδων?

Τέλος μήπως η περαίωση της αίτησης για τακτοποίηση του χωρου θα έχει από μόνη της "ισχύ τίτλου" που απλά θα πρέπει να τακτοποιείται απο τους συμβολαιογράφους με βάση τα γραφόμενα στην παράγραφο 6 της εγκυκλίου 5?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική πάντως περί αλλαγής της σύστασης τότε σε όλες τις οικοδομές που θα τακτοποιηθούν οι Η/Χ δε θα πρέπει να γίνει αλλαγή της σύστασης μιας και αλλάζουν τα τετραγωνικά κάποιων διαμερισμάτων και επομένως τα χιλιοστά τους επί των οικοπέδων?

 

Κανενα χιλιοστο διαμερισματος δεν αλλαζει.

Το διαμερισμα μπορει να μεγαλωνει σε τετραγωνικα αλλα οχι και η αξια του.(τουλαχιστον οχο τοσο , οσο νομιζεις)

Για μια τραπεζα λοιπον που θα χορηγησει ενα δανειο, το διαμερισμα των ΚΑΘΑΡΩΝ 100τ.μ εχει μεγαλυτερη αξια απο αυτο των 90τ.μ ΚΑΘΑΡΩΝ + 10τ.μ Η/Υ , ασχετα με το αν οι ιδιοκτητες τους μπορει να πιστευουν οτι εχουν την ιδια αξια επειδη απλα τακτοποιησαν τον Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του να πάρει χιλιοστά είναι ασαφής. Μάλλον δεν γίνεται καν αυτό, καθώς η δυνατότητα τροποποίησης της σύστασης οριζόντιας που αναφέρεται στα συμβόλαια, σημαίνει τροποποίηση των ποσοστών μεταξύ νομίμως υφιστάμενων χώρων όπως ήδη είπα και όχι διατηρούμενων για 40 χρόνια όπως είναι οι χώροι που προκύπτουν από το Ν. 3843. Είναι θέμα του νομικού κόσμου να απαντηθεί αυτό και από όσο ξέρω δεν έχει γίνει ακόμα.

Έστω ότι αποφασίζουν ότι γίνεται να πάρουν χιλιοστά οι χώροι αυτοί τα οποία θα κοπούν από άλλες υφιστάμενες ιδιοκτησίες (ή/και το δικαίωμα υψούν όπου υπάρχει). Όταν τώρα περάσουν τα 40 χρόνια όπως λες και οι χώροι υφίστανται ακόμα, σαφώς και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί το θέμα του τι γίνεται με τη σύσταση. Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα!

Το ότι αλλάζουν τα τ.μ. των διαμερισμάτων μετά τη ρύθμιση, δεν είναι πρόβλημα. Δεν είναι υποχρεωτικό σώνει και καλά ούτε υπάρχει πάντα απόλυτη αναλογία μεταξύ τ.μ. και χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πυλωτή και όροφο. Η άδεια φυσικά βρήκε αλλά η πυλωτή έκλεισε και έγινε κατοικία. Το πάνω (αλλά και το κάτω) σπίτι πήρε ρεύμα, οπότε υπάρχει μια σύνδεση-κουτί και για τα δύο. Αν κάνω την ρύθμιση για κατοικία της πυλωτής, πώς μπορώ να πάρω ξεχωριστό ρεύμα για το κάτω πλέον σπίτι;

Έχω δικαίωμα;

Επίσης με τετραγωνικά, ΙΚΑ, εφορεία, Δημοτικά τέλη κλπ τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διάβασε το νόμο. Αφετέρου δες σχετικές απαντήσεις :

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=19345&page=72

 

για Ικα, σύκα, μύκα δεν ξέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1. ναι μπορείς να πάρεις νεο ρολόι, σου σφραγίζουν το στέλεχος και παίρνεις ρευμα

 

2. ΙΚΑ τίποτα,

εφορία-δήμος κάποια στιγμή θα ενημερωθούν και θα πληρώνεις με τα νέα τμ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κουβέντιασα με συμβολαιογράφο το θέμα των πυλωτών. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Πολύ δύσκολο να μεταβιβαστεί ανεξάρτητα. Απαιτεί τροποποίηση της σύστασης πράγμα απίθανο χωρίς να προηγηθεί αναθεώρηση της άδειας (όσοι έχουν το δικαίωμα και δεν έχουν κάνει αυτοψία για ρευματοδότηση).

2. Μπορεί να ενοικικιαστεί.

3. Μπορεί να μεταβιβαστεί σαν παρακολούθημα αλλά στις περιπτώσεις που δεν αντιστοιχεί σε ανοιχτό χώρο στέθμευσης θα πρέπει να γίνει τροποποίηση του κανονισμού πολυκατοικίας στον οποίο θα αναφέρεται ότι ο τάδε κοινόχρηστος χώρος αντιστοιχεί στο τάδε διαμέρισμα.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.