Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Ξεχωριστό φάκελο, αφου αποτελεί ξεχωριστό, αυτόνομο χώρο.

Αν υπήρχε κάποια γειτνίαση με κάποιον άλλο χώρο, όπου με την αλλαγή χρήσης τον εξυπηρετούσε, τότε θα το συζητούσαμε, φοβάμαι όμως ότι η περίπτωσή σας είναι προφανής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .

Συνεχίζω με την επόμενη απορία. Τι θες. σταθ. με τη συντελεστή την πολλαπλασιάζω ? με συντελεστή μη πρώτης κατοικίας ή με συντελεστή μη κατοικίας ?

Νομίζω με μη πρώτης κατοικίας μιας και όλη η οικοδομή είναι μόνο κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής έχει να κάνει με την χρήση που έχει τώρα ο χώρος που ρυθμίζεις (και όχι το σύνολο του ακινήτου).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω περίπτωση οικοδομής με πυλωτή, σε τμήμα της οποίας υπάρχει κατάστημα. Κλείστηκε το υπόλοιπο τμήμα της και έγινε κατοικία. Η ερώτησή μου είναι, αν μετά την ρύθμιση το τμήμα αυτό μπορεί να μεταβιβαστεί (με γονική παροχή π.χ.), και αν παίζει ρόλο το αν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ή όχι. (επειδή δεν γνωρίζω αν εχει γίνει)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορέσει να πάρει χιλιοστά το συγκεκριμένο κλεισμένο τμήμα (με τροποποίηση της σύστασης να αποτελέσει ανεξάρτητη οριζόντια δηλαδή), ή έστω να γίνει παρακολούθημα κάποιας άλλης οριζόντιας ιδιοκτησίας (με την οποία φυσικά και θα μεταβιβαστεί μαζί της), η απάντηση είναι όχι. Δε μπορεί να μεταβιβαστεί. Ούτε θα μπορέσει να δηλωθεί στο Κτηματολόγιο.

 

edit: salpigoal θα μου επιτρέψεις να πω για μια ακόμη φορά, ότι ο νόμος αφήνει ανοικτό το "ελεύθερο" της μεταβίβασης από πολεοδομικής και μόνο άποψης. Δεν εξετάζει το νομικό μέρος. Στα 10 χρόνια πλέον περίπου ενασχόλησής μου με Κτηματογραφήσεις, θα σου πω ότι στις 3-4 περιπτώσεις "περίεργων" και "ξεκρέμαστων" παρακολουθημάτων (χωρίς χιλιοστά-χωρίς να συνοδεύουν κάποια οριζόντια σε κτίρια που υπήρχε κανονικά σύσταση) που έχω συναντήσει, απορρίψαμε δηλωθέντα δικαιώματα και τους στείλαμε πίσω (κατόπιν οδηγιών) στον συμβολαιογράφο να βρουν τρόπο να επιλύσουν το θέμα. Δεν περνάει τέτοια ιδιοκτησία στο Κτηματολόγιο. Δε μπορεί να καταχωρηθεί καν. Ο 3843 εξάλλου δεν έχει καν ξεκάθαρη διατύπωση σχετικά με το τι γίνεται με "ιδιοκτησίες" που προκύπτουν αποκλειστικά από ρυθμιζόμενους χώρους ως αυτόνομοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Kανα νεοτερο για το συγκεκριμενο θεμα ειχες tpanag?

Και οι ιδιοι οι συμβολαιογραφοι παντως που χω ρωτησει, τηρουν σταση αναμονης...

Link to comment
Share on other sites

salpigoal, στην Ελλάδα είμαστε οπότε το να έχεις διαβάσει το νόμο δεν έχει σημασία.

tpanag, σε αυχαριστώ για τη νγρήγορη απάντηση. Δηλ. τελικά μια άποψη δεν μπορούμε να τους πούμε για το τι γίνεται, αφού ούτε οι συμβολαιογράφοι δν γνωρίζουν ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, μια περίπτωση άλλη. Pilotis έχει κλείσει ποσοστό περίπου 50% με κλειστές θέσεις σταθμευσης μπορώ να τακτοποιήσω λίγο μεγαλύτερο ποσοστό πχ μια θέση είναι 39 τμ να την δείξω 45 και επίσης εντός των τακτοποιημένων πλέον θέσεων τι μπορώ να φτιάξω, μπορώ να φτιάξω wc και κουζινάκι ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.