Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Αν έχει τύχει σε κάποιον: Έχω pilotis σε πολυκατοικία με ένα ιδιοκτήτη. Ένα τμήμα της έχει κλειστεί και έγινε κατοικία και ένα άλλο (σε επαφή με την κατοικία) έγινε κλειστή αποθήκη. Υποβάλλω ένα ή δυο φακέλλους;

 

υποβάλεις ένα σίγουρα για την κατοικία και άλλον, θέλει όμως σίγουρα να το δηλώσει, για αποθήκη δεν προβλέπεται υποβολή φακέλου, μόνο αν είναι κατοικία. Θέλει όμως να πληρώσει το πρόστιμο????????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Highlander. Η απορία όμως μου δημιουργήθηκε από την εγκύκλιο 15 που αναφέρει:

 

"10. Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αυθαίρετη αλλαγή της χρήσης της pilotis,

που έχει γίνει με τη δημιουργία νέων κλειστών χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης."

---------

Επανέρχομαι επομένως. Η συμβουλή είναι να υποβάλλω δυο φακέλλους;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 19

Αθήνα 26 / 11 / 2010

Αρ. πρωτ. οικ. : 52028

10. Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αυθαίρετη αλλαγή της χρήσης της pilotis, που έχει γίνει με τη δημιουργία νέων κλειστών χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Εγκ.19 άρα μπορεί να υπαχθεί στην ρύθμιση το αποθηκάκι όμως εξαρτάται αν σκέφτεσαι πονηρά. Κανονικά θέλει δύο φακέλους 1 για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία αλλά μπορεί για κάποιο λόγο άλλο, πονηρό που δεν γνωρίζω εγώ να θες να υποβάλεις ένα.

Link to comment
Share on other sites

Και υπολογίζεται ως άλλη χρήση η βοηθητική χρήση της αποθήκης και το πρόστιμο βγαίνει παραπάνω απ' ότι για κύριας!!!!!!!!!!! Δηλαδή 12 τ.μ. pilotis που κλείστηκαν/μετατράπηκαν σε αποθήκη με το 7,5% υπολογίζονται.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

 

το ερώτημα είναι το εξής:

σε οικοδομή με pilotis έγινε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας το '79 και ο ιδιοκτήτης-πελάτης έχει στην ιδιοκτησία του βάσει του συμβολαίου ανοιχτό τμήμα της pilotis 57,38τ.μ., το οποίο σήμερα λειτουργεί ως κατάστημα.

Ύστερα από αποτύπωση του παραπάνω χώρου υπολογίζω ότι έχουν κλειστεί για το κατάστημα 59,09τ.μ.

 

αν στις υπεύθυνες δηλώσεις της τακτοποίησης φαίνονται τα 59,09τ.μ. όταν θα θελήσει να μεταβιβάσει το κατάστημα αργότερα, θα πρέπει να γίνει διόρθωση στα χιλιοστά των ιδιοκτησίων;

 

υπ' όψιν ότι για την κατάθεση του φακέλου μου είπαν σε πολεοδομία Παλλήνης να προσκομίσσω και υπέυθυνες δηλώσεις από τους άλλους ιδιοκτήτες κι αν όχι από όλους τουλάχιστον από το 51% αυτών ότι δε φέρουν αντίρρηση με την κατάσταση ως έχει. Όμως από προηγούμενες καταχωρήσεις στο φορουμ κατάλαβα ότι το ΥΠΕΚΑ δεν απαιτεί κατί τέτοιο, τότε γιατί μου το ζήτησαν και εφόσον τουλάχιστον τα 57,38τ.μ. ανήκουν στον πελάτη μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει καν το κοπο ν ασχοληθεις με διαφορα 1-2 τ.μ....βαλτο οπως το μετρησες στα σχεδια και θα σαι ok....

Τσεκαρε αν το κομματι αυτο που κλειστηκε περιγραφεται στο συμβολαιο ως παρακολουθημα καποιου διαμερισματος ή σαν ξεχωριστη ιδιοκτησια....

Αν ειναι το 2ο, ο πελατης σου την πατησε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.